ברלין ממשיכה להוביל כאחד מהיעדים המבוקשים ביותר להשקעות נדל"ן באירופה. מחקר חדש של חברת הנדל"ן הבינ"לJonesLangLasalle מצביע על עליות מחירים חדות בברלין וצפי להמשיך ההשבחה בערך דירות להשקעה בברלין בשנים הקרובות.

על פי הדו"ח הגידול במחזור הכולל של השקעות נדל"ן בברלין, והביקושים הגבוהים בעיר הובילו לעליה ממוצעת של10.8% במחירי השכירויות בברלין. מחירן של דירות להשקעה בברלין עלה ב 16.3% במהלך 2011. דבר אשר ממצב את ברלין כאחד מהיעדים המעניינים ביותר להשקעות נדל”ן בחו”ל.

על אף העלייה במחירים נותרה ברלין עם מחיר ממוצע למטר של 1840 אירו – עדיין בסגמנט הזול של השקעות נדל”ן בחו”ל. כמעט בכל האזורים בבירה הגרמנית ניתן לזהות עליות מחירים, וסופו של התהליך לא ניראה באופק. מחירי הדירות בברלין נמוכים כיום בכ 150 אירו למ"ר ביחס למחירי הדירות בערים קלן ודיסלדורף, ו"כפי הנראה בשנים הקרובות תשאיר ברלין ערים אלו מאחור".

האטרקטיביות של השקעה בנדל"ן בברלין, מתחזקת לאור העובדה כי מחירי השכירויות ממשיכים אף הם לעלות. הדו"ח מציין כי: "עליות המחירים צפויות להמשיך בשנים הקרובות. במקביל לעליות מחירים במיקומים מרכזיים ומבוקשים מתייקרים גם בשכונות היקפיות של העיר".

בתוך כך נמשכת עליית המחירים של דירות למגורים ושכירויות בערי גרמניה המרכזיות. כאשר הפער בין המחירים באזורים הפריפריאלים לערים הגדולות הולך ומעמיק, כך על פי מכון המחקר F+B הממוקם בהמבורג ומנתח נתוני השקעות נדל"ן ממאגר נתונים של 24 מיליון דירות בגרמניה. “מחירי הדירות הובילו את המגמה בייחוד בדרום גרמניה", אומר ברנד לאוטנר אנליסט בF+B.

 

פערי מחירים ניכרים גם בין הערים הגדולות. מינכן מובילה את הרשימה עם מחיר ממוצע למ"ר של 3,850 אירו – עלייה של 6.7% בשנה האחרונה, כאשר השכירות הממוצעת היא 12.1 אירו למ"ר – עלייה של3.1%.
בהמבורג המחיר הממוצע למ"ר מגיע ל2,620 אירו למ"ר, בפרנקפורט 2,550 אירו, ודירות להשקעה בברלין זולות באופן משמעותי – 1,800 אירו למ"ר.

אז מי הם היעדים המובילים להשקעות נדל"ן באירופה על פי הסקר? מינכן, פרנקפורט וברלין תפסו את המקומות השלישי, החמישי והשביעי בהתאמה כיעדי ההשקעה הפופולאריים באירופה.שטוקהולם, קופנהגן ואוסלו הגיעו למקומות רביעי, שמיני ועשירי, כאשר מוסקבה במקום השישי, וורשה במקום העשירי השלימו את הרשימה.