האם ברלין היא לחולמים או למשתקעים

עבור רבים, ברלין דומה לילד הנחמד בגן המשחקים שתמיד אפשר לפנות אליו בלי שיציק לך. קופסת צעצועים גדולה שבה, בדרך קסם, כל הריבועים, העיגולים והמשולשים מתאימים לאותו החור. מרחב בטוח להודיע שהפכת לעורך דין ביום שני ולאומן מודרני ביום חמישי – בעצם מקום שבו האינדיבידיבידואליזם נושך לקונפורמיות בישבן.

במהלך התמחותי הראשונה, פגשתי המון אנשים יצירתיים שרק עברו לברלין ולא יכולתי שלא לתהות: מהו סוד המשיכה העזה של המקום? ויותר מכל, האם אלו שהצטרפו אלינו לכאן חושבים להישאר, או שהם רואים בזה שלב ויעזבו אותנו מאחור? ידוע שברלין היא מקום מגרה לאנשים מכל תחום עניין. יש הבאים ללא ציפיות ומוצאים משהו המעורר את תשוקתם, ויש הבאים עם תוכנית ומגלים לאן תיקח אותם, חלק הגיעו לכאן בשל הצעת עבודה ואז פנו למשהו אחר כמה חודשים אחר כך, ויש שעברו לכאן עבור אהבה, ובסוף נשארו בגלל משהו אחר לגמרי.

מה יש במיתוס הגדול הזה של ברלין, הפרוצה הזולה הזו, שהופכת לכל דבר עבור כל אחד, מנסה לרצות את החולמים כמו גם את אלה המחליטים לקחת אותה ברצינות ולהישאר? כדי ללמוד יותר על איך ברלין מרגישה לאנשים שרק החליטו להיכנס לגני המשחקים שלה, ראיינתי את אלה שפגשתי על איך הם מרגישים לגבי החיים בברלין במבט לעתיד.

מייגן ואני נפגשנו כשגרנו בברייטון ולמדנו אומנות חזותית ומיצג ביחד. זמן קצר לאחר שסיימה את התואר, לא נראה לה מתאים להישאר באנגליה, ולכן ארזה את חפציה ועברה לברלין. מייגן עמלה קשה להתחיל מחדש ובנתה לעצמה חיים חדשים בהצלחה תוך התמודדות עם מחסום השפה, ללא עבודה ובלי להכיר אף אחד. "להרגשתי, הרבה אנשים באים לברלין, הולכים להרבה מסיבות, ולא מצליחים לעשות מה שבאו לעשות ואז עוזבים." למרות אהבתה לברלין, היא מתרגשת לקראת המחשבה על מעבר למקום אחר, שבו השכר מתאים לשכר הדירה והים נמצא בטווח ראיה.

פגשתי את ינאר בפעם הראשונה במהלך ההתמחות ב-Cee Cee Berlin בחורף 2015. קצב השינוי המהיר הוא אחד הדברים שהוא אוהב לגבי העיר. בעניין זה, הוא עבר לכאן מאסטוניה לצורך התמחות בעיצוב גרפי. האוירה הרגועה והאנשים הלא רגילים של ברלין משכו אותו להישאר. "באופן אישי, אני לא רואה את עצמי חי כאן לתמיד. בשלב מסוים ארצה יציבות, אבל כרגע אני נהנה מהחיים הסוערים שברלין מציעה עם כל העליות והמורדות."

אחרי הקולג', ג'וליאן-סבסטיאן עזב את סן פרנסיסקו היפה כדי לחקור את ברלין, להתחבר לשורשיו הגרמניים ולהתאהב עמוקות. "אני חושב שברלין היא עיר מיוחדת, כי היא לגמרי יכולה להיות כל מה שתרצה. היא יכולה להיות מקום ללכת בו לאיבוד, לחקור ולהשתעשע בו לכמה שנים, או שהיא יכולה להיות מקום שאדם משקיע בו ומכה שורשים". אחרי שנים בהן טעם ממה שיש לעיר להציע, הוא בטוח לגבי עתידו כאן. "זה מקום שבו אני יכול באמת להתבסס ובתקווה יום אחד להקים משפחה. הרבה דברים הופכים את זה לאפשרי: מגוון התרבויות, החוויות שהיא מציעה, רמת שירותי הבריאות ומערכת החינוך הגרמנית, אם להזכיר רק כמה.

אורל הצטרף למועדון הברלינאי ב-2013, כשעזב את וינה לאחר שסיים את התואר. תאוותו לחוות את ברלין והצעות עבודה מבטיחות הביאו אותו לכאן ועזרו לו להתפתח. כיום הוא עובד כמגיש טלוויזיה מצליח, ואומר בבירור שהוא מרגיש כאן הרבה יותר בבית מאשר במקום בו גדל, והוא בהחלט מתכנן להישאר. "אני רוצה שילדיי יגדלו בעיר שבו מתייחסים לכולם אותו דבר ושבו מכוניות אינו סמל סטטוס מנקר עיניים."

כמובן, כפי שהאנשים שברלין מושכת אליה הם מגוונים, כך גם מגוונות הסיבות שלהם לעבור לכאן, לשהות פה או אפילו להשתקע. לאחר כל השיחות שניהלתי על הנושא, אני חש שברלין מפתה כל אחד לבוא אליה מסיבות שונות אך תמיד עם אותה הבטחה של צמיחה, כיף וחופש אישי. אלה שיכולים לראות את עצמם נשארים אוהבים את הרעיון של סביבה עם ראש פתוח, המציעה מקום לצמוח, לחיות את החיים, לקדם את הקריירה וגם להרגיש בנוח. וכמובן, אלה שעבורם ברלין היא חלק קצר ונעים בסיפור שלהם, מעריכים אותה עבור אותן הסיבות, אך לא מוכנים עדיין להשתקע. אחרי הכל, המולת העיר, מחירי הדירות בברלין מטפסים, הצורך לנסוע מרחקים ארוכים והאקלים הקר אינם לבעלי לב חלש. ברלין נראית מזמינה הן לחולמים והן למשתקעים אך הלב קובע בסופו של יום.