לאור הביקוש במערב ברלין: מחיר של עד 5000 יורו למטר רבוע כבר איננו תופעה חריגה בפלח דירות היוקרה. העשירים ביותר משלמים אף יותר מכך.

מסתבר שיש קונים לסוג כזה של דירות יוקרה: דירה בקרבת אזור ה- Kurfürstenstraße בעיר נמכרה תמורת יותר מ-5000 יורו למ"ר בה. לפי דברי מנכ"ל חברת דיאמונה הארניש, זה אכן המצב. להוכחת דבריו, הוא מציג מפת רחובות של האזור שעליה מסומנים חמישה מיזמי בנייה חדשים, ובהם בסך הכל 513 דירות. מדובר ברובע שונברג, ולמעשה באזור שמתקרב לרחוב פוטסדאם.

"אינני אומר שהלקוחות מחפשים חוויה מאתגרת במיוחד, אבל בהחלט יש קסם במעבר לאזור גדול של בנייה חדשה שהעבודה בו טרם הושלמה". כך אומר אלכסנדר הארניש. בנייה שמצויה בעיצומה וטרם הסתיימה הפכה לסימן ההיכר של העיר ברלין בכללותה, ולבנייה הזו יש כעת ביקוש מצד רבים, החל בעובדי היי-טק שנדדו ממקומות אחרים, עד לעובדים שעוסקים בעבודות מזדמנות.

חובבי הפנאי והכיף מוחלפים יותר ויותר על ידי נציגים חרוצים של תעשית הבנייה, שכעת יכולים להריח הזדמנויות חדשות לרווח באזור שבין מערב ברלין ל- City Ost. שטח ההפקר הזה בין שני חלקים שונים של העיר נהנה מהיסטוריה עשירה. כך למשל, קפה איינשטיין המפורסם בברלין שוכן בבניין שבו הייתה בעבר שגרירות פולין, ועיצובו האדריכלי יפה במיוחד, ודווקא כאן, הרחק משדרות Unter den Linden, שבהן יש בתי קפה רבים.

בין דוכני קבב, חנויות וולוורת' ובתי מרקחת זולים

האם ההיסטוריה חוזרת על עצמה, או שזוהי רק פארסה? באזור מסביב לבניין המשרדים הישן של העיתון הברלינאי טאגסשפיגל אמנם צמחה סצנה של חנויות אופנה תוססות, אבל רחוב פוטסדאם עצמו מהווה עדיין מוקד של דוכני קבב, חנויות וולוורת' זולות ובתי מרקחת סוג ב'. ואולם, אלכסנדר הארניש כבר הצליח למכור שליש מהדירות המוצעות במחיר של 5000 יורו למ"ר, ואין פלא שהדחפורים כבר מתרוצצים באתר הבנייה. הבניין אמור להיחנך בתוך שנתיים.

דיור יוקרה – ממחיר של 6000 יורו למ"ר

מי שמתפלא על המחיר הזה צריך לדעת: זהו מחיר נמוך יחסית לדיור יוקרתי. מהו דיור יוקרתי? כאשר יש בבנין שוער ושירותי מזכירות פרטיים, כאשר יש חדר כושר מיוחד בבניין וגם שירותי הזמנת מטוס פרטי. לבניינים כאלה יימצאו רוכשי דירות בברלין. כך אומר תומאס זאבל מהחברה הנושאת את שמו. הוא מציין דוחות שנערכו על ידי מומחי נדל"ן, שלפיהם המחיר של דירות בברלין הגיע לנקודת השיא, ומבהיר שלדעתו התחזיות הללו שגויות. הוא מוסיף שהוא עצמו מכר בשנה האחרונה 278 דירות יוקרה כאלו , "ואף אחת מהן לא נמכרה במחיר של פחות מ-4500 יורו למ"ר".

לשם קידום המגמות הללו הוא נוסע בקרוב לכינוס נדל"ן יוקרתי בסין. מחיר של 15 אלף יורו למ"ר לדירות שנבנות כעת בתכנון האדריכל הנודע דייוויד צ'יפרפילד, שהוא אחראי גם על פרויקט אי המוזיאון, בוודאי לא יהיו בהישג ידו של כל אחד. מדובר בדירות שנבנות באזור Französischen Straße כרגע מוצע רק הפנטהאוז במחיר כזה.

בליגה הראשונה של המחירים, אפשר למצוא גם כמאה דירות יוקרה חדשות הממוקמות בווילהלמשטראסה במקום בניין גדול מתקופת גרמניה המזרחית. מתחרה נוסף בליגה הוא מתחם דירות היוקרה בשלוטרשטראסה, ואלו צפויות להיות זולות בכשליש.

מערב ברלין הטוב והישן הופך שוב לאזור אופנתי

אכן כך, מערב ברלין הטוב והישן, שהקסם שלו עובד עד היום: מתוך בערך 17 אלף דירות יוקרה המוצעות באזור כעת, במחיר של לפחות 6000 יורו למ"ר, כמעט 40 אחוז מהן ממוקמות באזור שרלוטנבורג ווילמרסדורף – וכשלושים אחוז ברובע מיטה. הנתונים עולים ממחקר שערך הנריק באומונק מחברת הנדל"ן CBRE. הוא מוסיף: "מחירי הקניה מטפסים באופן מהיר ובלתי פרופורציונלי למחירי השכירות". דמי השכירות בפלח שוק דירות היוקרה עלו מאז שנת 2012 מכ-14 לכ-16 יורו למ"ר, אך לעומת זאת מחיר הקניה של דירות בפלח שוק זה זינק מ-4500 לכ-5600 יורו למ"ר.

העובדה שמחירי השכירות לדירות יוקרה מגיעים לגבולותיהם מוסברת ככל הנראה בכך שמי שהפרוטה מצויה בכיסו מעדיף לקנות דירה ולא לשכור אותה. יזמים בינלאומיים אמידים, "בני ארבעים ומשהו", שמכרו ברווח גדול את חברות הסטארט אפ שלהם, נמצאים בין אלו שמחזיקים דירות בערים גדולות בעולם, כגון לונדון, פאריס, ניו יורק וכעת גם דירות בברלין. לאור מעמדה החשוב של ברלין, היא הצטרפה לרשימה המכובדת.

מקור: der tagesspiegel