ברלין צומחת כל הזמן, ורק בשלוש השנים האחרונות הגיעו אליה יותר מ-130,000 תושבים. מסיבה זו דרושות עוד ועוד דירות.

בעקבות התכנית החדשה לפיתוח העיר שהתקבלה בסנאט (StEP Wohnen) יהיה צורך ב-137 אלף דירות חדשות בעשר השנים הקרובות. המדינה תתמוך בבנייתן של אלף דירות חדשות מדי שנה בסך כולל של 64 מיליון יורו.

כך יישמרו מחירי השכירות הנמוכים, וגם המגוון החברתי ברחבי השכונות. ברובע Mitte מצויים כמה אתרי בנייה גדולים, דוגמת אזור אלכסנדרפלאץ והמרכז ההיסטורי של הרובע, שבו נבנות 2500 דירות; אזור Luisenstadt שבו נבנות 2000 דירות; ואזור Europacity ליד תחנת הרכבת הראשית, שבו נבנות 3000 דירות. כדי שהרבעים יוכלו לקבל חוזי בנייה חדשים במהירות, ועדת הבנייה של הסנאט תקצה משרות נוספות. מנהלי הבינוי ברבעים Mitte  ו-Pankow יקבלו שישה אחראי בינוי נוספים, מתוך 49 המשרות החדשות של התכנית. זהו המספר הגבוה ביותר שיוקצה לרובע כלשהו. במקביל הוצגה תכנית StEP Wohnung על ידי הסנאטור לענייני בינוי מיכאל מולר, שדיווח במפתיע במסיבת עיתונאים על סיום עבודתו של מזכיר המדינה לענייני דיור החל ב-6 באפריל.

יחד עם זאת, מולר לא מסר לעת עתה מידע לעיתונות בעניין תוספת המשרות של אחראי בנייה ברבעים ועל ההקצאה של "אישורי בנייה מיוחדים", שהם התמריץ המדובר.

כתמריץ לאשר מספר גדול ככל האפשר של דירות, הרבעים יקבלו מענק עידוד של 500 יורו לכל דירה. בסך הכל, בית הנבחרים אישר תקציב של חמישה מיליון יורו למענק דיור זה הרבעים יוכלו להשתמש בכסף מיידית.

רובע Mitte יקבל את הסכום השלישי בגודלו, לאחר הרבעים Pankow ו-Friedrichshain-Kreuzberg, בסך 673 אלף יורו לשנה. לשם כך צריך הרובע לאשר את בנייתן של 1347 דירות חדשות מדי שנה.

המענק המיוחד יינתן מדי חצי שנה בהתאם לאישורים שיוקצו בפועל. הרבעים יוכלו להשתמש בכסף לפי שיקול דעתם, לתשלומים לעובדים או להקצותו למשרדי תכנון חיצוניים, למשל עבור הכנת תכניות פיתוח.

אפשר יהיה גם להשתמש בכסף לארגון פגישות בין התושבים והרשויות. אישור התוכנית יאפשר לעיר להתפתח ולגדול ובמקביל להשפיע על יוקר מחייה וגיוון תרבותי וחברתי.

מקור: Berliner Woche