הירידה במחירי הנפט והרובל הצונח מקשים על רוכשים מרוסיה. הדבר מתבטא גם בשוק הנדל"ן בברלין: רוכשים מרוסיה מתרחקים מהשוק. במקומם נרשמת התעניינות הולכת וגוברת מצד רוכשים ישראלים בבירת גרמניה – ויש לכך סיבה טובה.

כאשר הרובל הרוסי היה בשיאו, רוכשים רבים מרוסיה פעלו בשוק הנדל"ן בברלין. רוכשים אלו התעניינו במיוחד בשיפוץ בתים ישנים ודירות יוקרה. באותה תקופה, הרוסים האמידים שילמו לא פעם אף 10,000 יורו למטר רבוע. ואולם, הזמנים הללו חלפו מן העולם.

כפי שמדווחת אשת הנדל"ן הברלינאית ליובוב באומגרטנר מחברת L&D IMMOBILIYA בראיון שערכה עם המגזין פוקוס, העניין של רוכשים רוסים בנכסי נדל"ן יוקרתיים בגרמניה פחת במידה ניכרת. היא מספרת שמאז פרוץ משבר הרובל הרוסי, העסקים מתנהלים בעצלתיים. בעלים רבים של דירות בברלין מכרו אותן לאחרונה. מכירה בשלב זה רווחית מאד עבור המוכרים.

המחירים בחלקים היוקרתיים של בירת גרמניה טיפסו בקצב מואץ במהלך השנה האחרונה. דירת מגורים בשטח כולל של 100 מ"ר שעברה שיפוצים, ברובע שרלוטנבורג למשל, עלתה לפני חמש שנים 400 אלף יורו. באומגרטנר מדווחת שכיום מי שרוכש דירה כזו יתבקש להניח על השולחן לא פחות מחצי מיליון יורו.

המשבר בקרים וירידת ערך הרובל מדאיגים רוסים רבים

גם אנדרה שלוטר, יועץ התקשורת של חברת הנדל"ן זיגרט, מאשר שרוסים נעלמים משוק הנדל"ן בברלין. נתונים שחברת הנדל"ן אספה מעידים על כך שבשנת 2014 פחת מספרם של רוכשי הדירות הרוסים בעיר, במידה רבה. שלוטר מציין כסיבות האפשריות לתופעה זו את המשבר סביב חצי האי קרים. המשבר ערער את בטחונם של משקיעים רבים. גם בשנת 2015 חלה נסיגה במספר הרוכשים מרוסיה, אף אם הייתה תלולה פחות מבשנה שקדמה לה. המומחים מעריכים את שיעור הנסיגה בלפחות 20 אחוז.

אם לפני שלוש שנים עוד היה מדובר במיליונרים טריים, כיום מדובר בעיקר במי שפרשו לגמלאות, ומחפשים בגרמניה דירה. הערים הפופולריות של רוכשי הדירות מרוסיה הן ברלין, פרנקפורט והמבורג. "התפתחות המחירים בשוק הגרמני מספקת אמצעי בטחון פיננסיים טובים לבעלי הון", כך אומר שלוטר.

התעניינות גוברת מצד רוכשי דירות ישראלים בברלין

בעוד שהרוסים יוצאים בהדרגה מברלין, קבוצה אחרת חודרת לשוק הנדל"ן הגרמני. בעיקר מדובר בצעירים מישראל ומהמזרח התיכון שקונים דירות באתרים מבוקשים בעיר. שלוטר מציין לדוגמה את רובע פרידריכסהיין ורובע קרויצברג, שאהובים על רוכשים אלה.

שוק הנדל"ן בברלין הפך חשוב הרבה יותר בעיני משקיעים ישראלים, לדברי תומאס זאבל, יו"ר חברת ZABEL PROPERTY AG. הוא מציין גם שאם בשנת 2013, חלקם של רוכשים מישראל בעסקאות של החברה עמד על 2.5% בלבד, בשנת 2014 המספר עלה ל-6% ובשנת 2015, ל-7%. בשנת 2016 הוא מצפה לעשרה אחוזים של עסקאות רכש על ידי ישראלים, שיתבצעו דרך החברה שלו.

יותר ויותר מקימי חברות סטארט אפ בברלין מגיעים מישראל

אחד הגורמים לבום בשוק הנדל"ן הוא סצנת הסטארט אפ הצומחת בעיר. עשרות יזמים צעירים מכל רחבי המזרח התיכון מביאים עמם רעיונות דיגיטליים לברלין. לפי נתוני לשכת המסחר והתעשיה של ברלין (IHK), רק בשנת 2014 הוקמו בעיר יותר מ-40 אלף מיזמים. עדיין אין בנמצא נתונים מדויקים ביחס לשנת 2015, אך לדברי ליף אריקסן, דובר חברת IHK, ברלין נשארה המוקד להקמת חברות חדשות בכל רחבי גרמניה.

31.3 אחוז מכל חברות הסטארט אפ בגרמניה היו מבוססות בשנת 2015 בעיר ברלין, כפי שנמסר מהאיגוד הגרמני לתמיכה בחברות סטארט אפ. מוקד המשיכה העיקרי לחברות האלו בעיר היה הזמינות הגבוהה של הון, לפי מחקר של המגזין STARTUP MONITOR למעלה מ-88 אחוז מהמיזמים בעיר מקורם בגרמניה עצמה, 7.6% מקורם במדינות אחרות באירופה, ו-4.3 אחוז מקורם בשאר העולם. חלק גדול מהקטגוריה האחרונה מקורו בישראל. לדברי אחד העובדים באיגוד הגרמני לתמיכה בחברות סטארט אפ: "יותר ויותר מייסדי חברות סטארט אפ מגיעים לברלין עם הרעיונות שלהם."

מקור: online focus