פריחה בשוק הדירות הקטנות והיוקרתיות בברלין

בברלין נבנות עוד ועוד דירות סטודנטים. המשקיעים משתמשים בהן כנכס להשקעה. מחירי השכירות עולים בהתאם ומטיבים עם משקיעי נדל"ן.

מעונות סטודנטים כפי שהם מוכרים לנו הם נחלת העבר. בעתיד, סטודנטים בברלין יחיו במיקרו-דירות, שיכילו חדר קטן, מטבחון, ומקלחת. כך לפחות לפי רצונם של המשקיעים, שמריחים הזדמנות להרוויח בפלח שוק חדש בברלין. חברת Campus Viva, למשל, מפרסמת בעמוד הבית שלה "דירות סטודנטים נושאות רווח". החברה רוצה להיפטר מהדירות הקטנות. 404 החדרים ברחוב Juelich ברובע Wedding כבר נמכרו. וכעת נמכרות הדירות בפרויקט שני. 20 מטרים רבועים עולים 129 אלף יורו. המטרה להשכיר אותם לסטודנטים בדמי שכירות של 500 יורו לחודש, לא כולל הוצאות חימום והוצאות נלוות.

"500 יורו לדירה כה קטנה זה שוד לאור יום, ומחיר שסטודנט לא יכול להרשות לעצמו", כך אומר מומחה החינוך יושקה לאנגנברינק ממפלגת SPD. "המשקיעים מנצלים את המצב הקשה שסטודנטים נתונים בו, ובד בבד הם עוקפים את המגבלות שהוטלו בשנה שעברה של שכר הדירה של דירות בברלין", כך לדבריו. הסיבה לכך היא שבבנייה חדשה לא חלות המגבלות הללו. כלומר, הבניינים האלו לא יפתרו את בעיות הדיוק של סטודנטים בעיר, כך לדברי ריינר וילד מנכ"ל איגוד שוכרי הדירות.

ופרויקטים נוספים כבר נמצאים בשטח: ברובע ליכטנברג, מדובר בפרויקט Q216 שבו 430 יחידות דיור עומדות להשכרה מאז שנת 2013, וכל דירה על שטח של 22 עד 40 מטרים רבועים. כעת מתגוררים במקום בעיקר סטודנטים. כמו כן, צפוי לקום בקרוב באזור בניין מגורים רב קומות עם דירות קטנות, תחת השם Q218 Tower.

צפונית לאזור Mauerpark מדובר במתחם חדש עם דירות להשכרה וגם דירות בבעלות הדיירים – וגם 193 דירות סטודנטים. הפרויקט נקרא Studio House. המחיר בעבור כ-20 מטרים רבועים: החל ב- 120 אלף יורו בקומת הקרקע. מספר דירות כבר נמכרו.

מקור: BZ-Berlin