התפתחות חיובית

 

שוק הנדל"ן בברלין רשם בתשעת החודשים הראשונים של השנה, נפח עסקאות של למעלה מ-6 מיליארד יורו, ובכך עבר למעשה את התחזית בתחילת השנה. ברלין הפכה ליעד ההשקעות המוביל מבין 7 יעדים מרכזיים ברחבי גרמניה.

בשוק השקעות הנדל"ן בברלין נרשמו עסקאות בנפח כולל של למעלה מ-6 מיליארד יורו בפרק הזמן המדובר

וזאת לפי ניתוח של מומחי חברת COLLIERS INTERNATIONAL המכובדת. בין הדוגמאות אפשר לציין את מרכז SONY CENTER שהחליף ידיים תמורת למעלה ממיליארד יורו.

ברלין מובילה בבירור על פני מינכן

המומחה אולף בוהלמן, ראש תחום שוקי הון בברלין בחברת COLLIERS INTERNATIONAL, מציין שנפח כזה של עסקאות עולה בהרבה על נפח העסקאות שנרשם במינכן בפרק הזמן המדובר – 3.8 מליארד יורו בלבד. הוא מוסיף, כי ברלין נמצאת בראש רשימת היעדים המובילים להשקעה בקרב כל סוגי המשקיעים – גרמנים וזרים גם יחד.

מעורבות בינלאומית גבוהה בהשקעה בברלין

משקיעים זרים אחראים ליותר מ-70% מכלל נפח העסקאות בבירת גרמניה. לדברי המומחים, הם נהנים ממצב נוח של השוק ומרוויחים רבות מהשקעותיהם. שיעור התשואה הראשונית עבור נדל"ן משרדי מבוקש במיוחד בברלין ירד לאחרונה בכ-3%. בין הסיבות לכך אפשר למנות את הדינמיקה החזקה סביב עלייה בדמי השכירות בעיר, מה שמוביל לביקוש נמוך יותר לנכסים בשכירות, אך מבסס תחזיות לרווח עתידי גבוה יחסית למשקיעים בעלי הנדל"ן.

שטחי משרדים מהווים את רוב העסקאות

בפלח זה של השוק נרשמו בפרק הזמן המדובר עסקאות בנפח של כ-70% מכלל העסקאות. במיוחד יש לציין עסקאות בשטחי מסחר קמעונאי ומלונות, שהסתכמו ב-700 מיליון יורו, כלומר כ-12% מכלל נפח העסקאות.

תחזית לנפח שנתי כולל של 7.5 מיליארד יורו לשנת 2017

התחזית לרבע האחרון של השנה חיובית אף היא. המומחה רוברט כריסטיאן גירט מחברת COLLIERS INTERNATIONAL בסניף ברלין מניח שנפח עסקאות של 7.5 מיליארד יורו יירשם בסוף חודש דצמבר 2017, ושגם הרבע האחרון של השנה יהיה רבע עם פעילות בלתי מבוטלת.

מקור: immocompact