איפה כדאי לקנות דירות להשקעה

איפה כדאי לקנות דירות להשקעה? בברלין – כך על פי חברת ראיית החשבון והפיננסים PowerWaterhouseCoopers. במחקר של החברה הבינ"ל בירת גרמניה נבחרה לעיר המומלצת ביותר להשקעה באירופה מקרב 27 ערים אירופאיות מרכזיות.

משקיעים ותיקים של אינספריישן אשר כבר השלימו רכישת דירה להשקעה בפרוייקטים קודמיםשלנו, ובחרו לבצע 'אקזיט' נהנו מעליות מחירי הנדל"ן בברלין ומרווח של עשרות אחוזים בתקופה קצרה. רוב משקיעינו בחרו להמשיך ולהחזיק בדירות אשר מניבות כ 4%-5% אחוזי תשואה באופן התחלתי, ולהנות מההמשך הצפוי בעליות המחירים של דירות בברלין.

שוק הדיור הגרמני ידוע בהיותו סולידי, עם אחוז שוכרים גבוה של דירות. אך מגמה חזקה של רכישת דירות משנה את פני שוק הנדל"ן המקומי, כאשר משכנתאות אטרקטיביות ומחירים נמוכים גוררים עלייה חזקה בביקושים לדירות לרכישה. השינוי ניכר באופן מיוחד בברלין בה 80% מהתושבים גרים עדיין בדירות שכורות. קניית דירה להשקעה או למגורים בידי משקיעים גרמנים, הופך למהלך פופולרי יותר ויותר. השגשוג של תעשיית המדיה, ההייטק והתיירות בעיר מגדילים באופן משמעותי את הביקושים לדירות.

המשך עליות המחירים בברלין – מעל 10% ב 2012 – יצרו את התנאים לביצוע 'אקזיט' רווחי עם תשואה של עשרות אחוזים להון העצמי. אם הייתה קיימת שאלה לגבי היתכנות המימוש העתידי של הנכס – הרי שהיא קיבלה תשובה מצלצלת.
בטבלה להלן מקבץ של נכסים אשר מומשו בידי משקיעי אינספריישן בחודשים האחרונים. הנכסים הניבו תשואה נקייה של 22%-46% בתקופה של 18-24 חודשים.

תחשיב זה איננו כולל תשואה שנתית נוספת של כ5% מערך הנכס הנובעת מדמי השכירות. כלומר המשקיעים נהנו למעשה מתשואות של 30%-55% במהלך תקופת ההשקעה.

הדירות נמכרו כדירות ריקות לאחר שהדיירים החליטו לסיים את חוזי השכירות שלהם. לאחר התייעצות עם צוות אינספריישן נעשו עבודות שיפוצים בנכסים והם מומשו בשוק המקומי והבינ"ל. נתוני התשואה מתייחסים להכנסה הנקייה בניכוי הוצאות.

חשוב לציין שניתן לבצע אקזיט גם בדירות מושכרות אשר מתגוררים בהם דיירים. בסיטואציה בה מתפנה דירה, מחירה בשוק המקומי עולה בצורה משמעותית ולכן הדבר מהווה הזדמנות טובה למימוש.

על אף אפשרות האקזיט, רוב המשקיעים מעדיפים להמשיך ולהחזיק בנכס, כאשר בליווי צוות אינספריישן מאותרים דיירים חדשים והמשקיעים נהנים משכירות ותשואה שנתית גבוהה יותר.

יש לשוק הנדל"ן למגורים בברלין פוטנציאל עליות מחירים משמעותי. על פי חברת הנדל"ן הגרמנית IVD עליות המחירים בעיר בין 1977 ל 2010 היו רק 25% וזאת ביחס ל 55% בהמבורג ו 135% במינכן. לאחרונה פרסם המגזין הבריטי Economist מחקר בו קבע כי קניית דירה להשקעה בברלין בפרט ובגרמניה ככלל הינה משתלמת ביותר, וזאת לאור העובדה כי שוק הנדל"ן למגורים בגרמניה מתומחר בחסר של 17%.

האטרקטיביות של ברלין: תרבותית, כלכלית, נדל"נית מושכת אליה גם משקיעים ממגזר היוקרה הגלובלי. Peach Property Group השוויצית בונה עתה בברלין את פרוייקט Yoo בעיצובו של פיליפ סטארק. בפרוייקט 87 דירות במחיר ממוצע של 6,500 אירו למ"ר, כאשר מרבית הרוכשים הינם משקיעים זרים אשר מתכוונים להשתמש בדירות במהלך ביקוריהם בעיר.

השורה התחתונה – רכישת דירה להשקעה בברלין מהווה הזדמנות להשקיע באופן סולידי באחת הערים הדינמיות בעולם היום, עם אופציה למימוש רווחי גם בתקופה הקצרה והבינונית.

יועצי ההשקעות של אינספריישן ישמחו לעמוד לרשותכם בייעוץ לגבי קניית דירה להשקעה בברלין.