נכס מניב בחו"ל? גרמניה יעד ההשקעה המועדף – עלייה של 43% בהשקעות בנדל"ן מסחרי בגרמניה

נדל"ן מניב בגרמניה בכלל, ונדל"ן מניב בברלין בפרט היוו מוקד מרכזי להשקעות באירופה עם עלייה של 43% במחזור העסקאות ברבעון הראשון של 2013, כך על פי חברת הנדל"ן הבינ"ל CBRE.

היקף ההשקעות בחמשת הערים הגדולות – ברלין, מינכן, המבורג, דיסלדורף ומינכן – הגיעה ל 1.1 מיליארד אירו, עליה של 195%, בעוד אזורי הפריפריה חוו ירידה של 10% בהיקף ההשקעות בתקופה המקבילה. משקיעים בינ"ל תרים אחרי יעדים בהן ניתן לרכוש נכס מניב בחו"ל. בתי השקעה ומשקיעים פרטיים "החליטו לרכז השקעות בנכסי ליבה מסחריים על אף נתוני צריכה מקומית גבוהים, ויציבות של שוכרי נדל"ן מסחרי" מסר יאן לינסין מנהל אגף המחקר ב CBRE, “הנהנות העיקריות מהמגמה הזאת היו הערים המרכזיות והפרוורים שלהן".

ההשקעות בנכסים מסחריים במיקומי פריים היוו כ 70% מכלל נפח הפעילות ברבעון, עליה של 312% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרכישות הגדולות ביותר בוצעו בידי קרן הנדל”ן Art Invest וקרן ההשקעות המוסדית IVG.

גרמניה מושכת אליה משקיעים כשירים רבים מכל רחבי העולם גם במגזר הנדל"ן למגורים, דירות להשקעה בברלין היו מההשקעות האטרקטיביות של 2012 עם עליות מחירים דו ספרתיות בעיר על פי דו"ח של חברת הנדל"ן GSW. העיר נהנת מהיותה אחת ממוקדי השקעות נדל"ן בחו"ל של משקיעים בינ"ל רבים מהם מדרום אירופה. (לינק לכתבה מדר שפיגל)

כ 20% מנפח ההשקעות בנדל"ן מניב מסחרי, הופנה לרכישה של נכסי מסחר קמעוניים ורק 10% למרכזי קניות אשר היוו את מוצר ההשקעה המבוקש ביותר ב 2012. שינוי זה שיקף בעיקר מחסור בנכסים למכירה בשוק ולא חוסר עניין של משקיעים. “ישנם ביקושים חזקים במיוחד מצד משקיעים בינ”ל בשוק הגרמני" מסר יאן פופינגה מנהל אגף השקעות במגזר הקמעוני בגרמניה.

אולם בקביל חל גידול בהיקף ההשקעות של משקיעים מקומיים מ 70% ל 80% מסך המחזור. “הנוכחות החזקה בשוק של בתי השקעות מקומיים, מגדילה את התחרות על נכסי ליבה במיקומים מרכזיים", הוסיף פופינגה.

התשואה עבור הנכסים נותרה יציבה: עבור נכסי נדל"ן מניב בברלין ניתן היה לקבל כ 4.5% במיקום פריים, 4.4% בדיסלדורף ופרנקפורט, ו 4.3% בהמבורג ומינכן.

היקף העסקאות של קרנות השקעה הגיע ל 677 מיליון אירו, כ 400 מיליון אירו יותר מאשר ברבעון הראשון של 2012. חברות ביטוח וקרנות פנסיה ביצעו השקעות בקרוב ל 250 מיליון אירו, וקרנות נדל"ן ייעודיות בכ 150 מיליון אירו.

כ 52% מהנכסים נמכרו בידי חברות ייזום, כ 16% בידי קרנות ו 11% בידי משקיעים פרטיים. פורטפוליואים תפסו כ 26% מסך היקף ההשקעות, נתון דומה לזה של 2012. סך כל ההשקעות בפלח השוק של נכסי מסחר קמעוניים הגיע ל 31% מסך ההשקעות במגזר המסחרי.

רכישת נדל"ן מניב בחו"ל הופכת פשוטה עם מערך הניהול הכולל של אינספריישן. דירות להשקעה בברלין מציעות תשואה בשלב התחלתי הנעה בין 4%-5%, כאשר חנויות ונכסים מסחריים עשויים להציע תשואה של 6%-7%. דירות בברלין זוכות למימון מבנק מקומי בריביות נמוכות באופן הסטורי.

מעודכן לתאריך: פברואר 2, 2022