יותר ויותר צעירים מכל רחבי העולם מחפשים בימים אלה עבודה בגרמניה – ורבים מהם ישראלים. שוק העבודה הגרמני נחשב ליציב ולבטוח ביותר באירופה, אפשרויות התעסוקה רבות וכך גם אפשרויות הקידום, המשכורות גבוהות יחסית והתנאים הסוציאליים מצויינים.

אדם שיש לו דרכון גרמני או אזרחות של מדינה אחרת באיחוד האירופי יכול להגיע לגרמניה ולחפש עבודה מבלי להוציא אשרות מיוחדות. אבל גם עם דרכון ישראלי בלבד אפשר למצוא עבודה בגרמניה – בעיקר אם לאותו ישראלי יש מקצוע שנחשב ל"מקצוע נדרש".

עבודה בגרמניה: המקצועות הכי מבוקשים

שוק העבודה הגרמני צמא במיוחד לאנשי מקצוע בתחום הרפואה, לאנשי היי-טק, למתכנתים, למהנדסי רכב וחשמל, למתמטיקאים ולמדענים וחוקרים בתחומי הכימיה והביוטכנולוגיה. חברות רבות בתחומים אלה מחפשות עובדים זרים עם כישורים מוכחים – ולשכת התעסוקה הגרמנית ששה לספק להם אשרות עבודה.

ישנן גם לא מעט חברות בינלאומיות הפועלות בגרמניה וזקוקות לאנשי שירות לקוחות ותמיכה טכנית הדוברים שפות זרות כמו אנגלית, רוסית, ערבית – ואפילו עברית. בברלין, למשל, מועסקים לא מעט ישראלים במשרדים של חברות כמו איביי ופייפאל. הקהילה היהודית המתחדשת מספקת גם היא עבודה לישראלים בגרמניה.

על-פי הנהלים, רוב אזרחי המדינות הזרות שמחפשים עבודה בגרמניה צריכים להגיש בקשה לאשרת עבודה בשגרירויות גרמניה בארצותיהם. הוצאת אשרת עבודה לישראלים בגרמניה היא עסק הרבה פחות מסובך.

רוצים אותנו: יחס מועדף לישראלים

לישראלים, כמו גם לאזרחי ארה"ב, החיים קלים יותר: משרד הזרים הגרמני מתיר להם להגיע לגרמניה עם אשרת תייר רגילה או אשרת סטודנט, ולהמיר אותה מאוחר יותר באשרת עבודה.

מדובר בסידור נוח במיוחד עבור מי שמעוניין להשתלב בשוק העבודה של הכלכלה החזקה ביותר באירופה: ברוב מקומות העבודה במדינה ידיעת השפה הגרמנית היא יתרון גדול מאוד אם לא הכרח, וכך ניתן ללמוד גרמנית בשקט ובמקביל לחפש עבודה בלי דאגה. רבים מהישראלים המתגוררים ועובדים בבירת גרמניה, למשל, התחילו כך.

עבודה בגרמניה

עבודה בגרמניה

ממלאים את העיר: יותר זרים, יותר ביקוש לדירות

מספרם ההולך וגדל של אזרחים זרים בעלי השכלה גבוהה ומקצועות מבוקשים המחפשים עבודה בגרמניה, ובעיקר בעיר הבירה שלה, הוא אחת הסיבות המרכזיות לכך שיותר ויותר אנשים קונים דירות להשקעה  – כמו שקרה בעבר בערים אירופאיות וגרמניות גדולות אחרות.

רבים מהעובדים הזרים שמחפשים דירות בברלין הם צעירים, מגיעים ממדינות מבוססות, משתכרים היטב ומעוניינים ברמת חיים גבוהה. הם רוצים לגור באזורים טרנדיים של העיר כמו פרנצלאואר ברג, קרויצברג ונויקלן, וזולגים גם לשכונות מתפתחות כמו וודינג ואלט-מואביט.

הנוכחות שלהם הופכת את השכונות האלה לקוסמופוליטיות יותר ופופולריות יותר, מאיצה את תהליך הג'נטריפיקציה שעובר עליהן ומעלה את מחירי השכירות הממוצעים בהתאם. מחירי הדירות בפרנצלאואר ברג, למשל, שהתמלאה בשנים האחרונות באזרחים בריטים, איטלקים, ספרדים, אמריקאים וגם ישראלים, עלו בעשרות אחוזים באותה תקופה.

זרים המועסקים בברלין: שוכרים אידיאליים

בין הזרים שמחפשים עבודה בגרמניה יש גם לא מעט דוקטורנטים ומתמחים שמגיעים למדינה לתקופות קצרות יחסית או שמעדיפים שלא להתחייב למקום מגורים מסויים ולכן זקוקים לדירות מרוהטות שמושכרות לטווחים קצרים ובינוניים של כמה חודשים או שנה-שנתיים.

משקיעים רבים שיש להם דירות בברלין בוחרים להשכיר אותן כך: לתקופות מוגבלות. כך או כך, מדובר בשוכרים אידיאליים. זרים רבים המועסקים בגרמניה – בין אם בחברות בינלאומיות גדולות ובין אם בחברות היי-טק גרמניות קטנות – נהנים ממשכורות גבוהות ומהכנסה יציבה.

עבודה בגרמניה: מאיפה מתחילים?

למידע על דירות להשקעה בברלין – העיר שאליה מגיעים מדי שנה עשרות-אלפי צעירים משכילים ומבוססים בחיפוש אחר עבודה – ניתן לפנות ליועצי ההשקעות דוברי העברית של חברת Inspiration Group הממוקמת בבירה הגרמנית, מחזיקה מאגר גדול של דירות בברלין ומנהלת נכסים רבים במיקומים נחשקים.

מעודכן לתאריך: מרץ 13, 2022