יש לכם כסף שחסכתם ואתם לא יודעים מה לעשות איתו? מעולם לא עסקתם בהשקעות, אתם לא רוצים לקחת סיכונים מיותרים ואתם מבולבלים מרוב אפשרויות? מניות, קרנות נאמנות, תעודות סל, אג"ח, מט", נדל"ן – איפה כדאי להשקיע את הכסף היא שאלה שישראלים רבים שואלים את עצמם. התשובה, שיועצי השקעות רבים ממסכימים עליה, ברורה למדי. אבל לפני הכל, בואו נבדוק במה לא כדאי לכם להשקיע.

איפה כדאי להשקיע את הכסף? לא בבנק

 

תוכניות החיסכון השונות של הבנקים מספקות ריביות עלובות כל כך שלא ברור בכלל מדוע הן עדיין קיימות. אפילו הבנקים בעצמם לא טורחים כמעט לשווק אותן ללקוחותיהם. התוכניות הכי "נדיבות" שיש בשוק מדברות על הפקדת כספים לתקופה של שלוש שנים לפחות, עם תשואה שנתית ממוצעת של קצת יותר מאחוז אחד לפני מס במקרה הטוב ביותר.

משקיעים סולידיים מאוד יגידו לכם שהתשובה לשאלה איפה כדאי להשקיע את הכסף היא אג"ח. אבל האמת היא שעל אף שאגרות חוב ממשלתיות הן אלטרנטיבה נזילה לא רעה לתוכניות חסכון בנקאיות, התשואה עליהן נמצאת בשפל היסטורי חסר תקדים – פחות מאחוז בממוצע.

משקיעים פחות סולידיים יגידו לכם שהתשובה לשאלה איפה כדאי להשקיע את הכסף היא מניות ומטבע זר. אבל כדי להשקיע במט"ח או בשוק ההון דרוש ידע רב, הרבה זמן פנוי ונכונות לקחת סיכונים – מה שממש לא מתאים לכל אחד.

השקעה בנדל"ן:בטוחה ויציבה לאורך זמן

אז איפה כדאי להשקיע את הכסף? האם יש אפיק השקעה כלשהו שלא מחייב ידע רב או השקעה גדולה של זמן, נחשב לסולידי יחסית ומספק תשואה נאה ויציבה לאורך זמן ארוך? יש ועוד איך: השקעה בנדל"ן. השקעה בנכס אמיתי, מוחשי, לא משהו שקיים רק על נייר. השקעה לטווח ארוך, שמניבה תשואה גבוהה באופן משמעותי מזו שניתן לקבל באפיקי השקעה מסורתיים כגון תכניות חיסכון בנקאיות, קרנות השתלמות, אג"ח וחסכונות פנסיוניים, וגם טומנת בחובה פוטנציאל רווח גדול מאוד במכירה עתידית.

השקעה בנדל"ן נחשבת להשקעה יציבה שמושכת אליה משקיעים סולידיים רבים, ולהשקעה ששומרת על ערכה גם בעיתות משבר כלכלי – שכן הביקוש לדירות למגורים ולהשכרה קיים תמיד. לא פלא שישראלים רבים כל כך אוהבים להשקיע בנדל"ן: רמת הסיכון נמוכה, וההחזרים יפים, יציבים וגבוהים.

התשובה לשאלה איפה כדאי להשקיע את הכסף, כאמור, ברורה: נכון להיום, נדל"ן הוא מאפיקי ההשקעה המוצלחים ביותר שיש בשוק. אבל היכן הכי כדאי לקנות נדל"ן? בארץ נמצאות ההשקעות בנדל"ן בירידה. המחירים גבוהים מאוד וההון העצמי הדרוש להשקעה גבוה מאוד גם הוא בשל הגבלת גובה המימון הבנקאי, מה שמונע ממשקיעים רבים – בעלי חסכונות קטנים יחסית – להיכנס לשוק.

ההבטחות החוזרות ונשנות של הממשלה הישראלית ושל הרשויות המקומיות להוריד את מחירי הדיור ולהדק את הרגולציה על שוק השכירות גורמות בנוסף לכך לאי-יציבות, אי-ודאות והססנות בשוק, שמבריחות משקיעים סולידיים רבים שלא מעוניינים להסתכן.

איפה כדאי להשקיע את הכסף? בברלין

לכן, החלו בשנים האחרונות משקיעים ישראלים רבים המעוניינים להשקיע בנדל"ן, ובעיקר כאלה שאין ברשותם הון עצמי גבוה במיוחד, לחפש השקעות בטוחות, יציבות ומניבות יותר מחוץ לגבולות המדינה. השקעה בנדל"ן בחו"ל היא היום אולי ההשקעה החכמה ביותר שניתן לעשות, אם יודעים, כמובן, לזהות בזמן את המקומות שבהן השוק עדיין יחסית בחיתוליו ופוטנציאל הרווח העתידי גדול במיוחד. מקומות כמו ברלין.

מחיריהן של דירות להשקעה בברלין נמוכים בהרבה בהשוואה לאלה של דירות בערים הגדולות בישראל – באזורים מרכזיים ואופנתיים של עיר הבירה הגרמנית ניתן עדיין לרכוש דירות שני חדרים במצב טוב בהשקעה קטנה מאוד של פחות מחצי מיליון שקל – והפוטנציאל שלהן עדיין רחוק ממיצוי. הכלכלה הגרמנית היא החזקה והבטוחה באירופה, התשואה השנתית מהשקעה בנדל"ן ברלינאי עומדת על 3.5%, ומחירי הקנייה וההשכרה ממשיכים לעלות ביציבות משנה לשנה. האקזיטים רווחיים מאוד.

משקיעים ישראלים רבים, מעידים בחברת אינספירשיין גרופ הישראלית, הממוקמת בבירה הגרמנית ומתמחה בדירות להשקעה בברלין, קונים בעיר יותר מדירה אחת, שכן במחיר שבו הם יכולים לקנות בארץ דירה אחת קטנה בתל אביב הם יכולים לקנות שלוש דירות גדולות בלב לבה של העיר הכי חמה באירופה.