כמעט 70 אחוז מאזרחי מדינת ישראל מתגוררים בבתים או בדירות שבבעלותם. 30 האחוזים הנותרים חוסכים וחולמים על דירה משלהם. הגרמנים, לעומת זאת, שמשתכרים הרבה יותר טוב מישראלים ומצליחים לשים בצד הרבה יותר כסף מדי חודש, מעדיפים להתגורר בשכירות. זה לא שאין דירות למכירה בגרמניה – יש, ולא מעט. אבל אלה לא דווקא גרמנים שקונים אותן.

פחות ממחצית מאזרחי גרמניה, הכלכלה החזקה ביותר באירופה, מחזיקים בבעלותם נדל"ן. ורובם של אלה שיש להם נדל"ן – מתגוררים בבתים פרטיים באזורים כפריים. בערים המספרים הרבה יותר נמוכים. דירות בברלין משמשות לעתים נדירות מאוד את בעליהן למגורים. רק כ-16% מתושביה של עיר הבירה מתגוררים בדירה שבבעלותם. ומדובר בטרנד כלל-ארצי: רובם המוחץ של הגרמנים העירוניים מתגוררים עדיין בשכירות.

דירות למכירה בגרמניה: הזרים מסתערים

המצב הזה לא יימשך עוד הרבה זמן. בשוק הנדלן הגרמני החלו להתרחש בשנים האחרונות שינויים דרמטיים, ומספר הגרמנים שמחזיקים בבעלותם נכסים הולך ועולה באופן הדרגתי.

לגרמנים העירוניים היו עד לא מזמן המון סיבות טובות להתגורר בשכירות. חוקי הגנת הדייר הגרמניים, שנחשבים למיטיבים במיוחד, כמו גם העבודה שכמויות גדולות של דירות הוחזקו באופן מסורתי על-ידי חברות ניהול גדולות, הבטיחו להם מגורים בתנאי שכירות טובים לתקופות בלתי מוגבלות. מחירי השכירות היו נמוכים יחסית וכמעט שלא עלו.

אלא שאז נכנסו לשוק משקיעים זרים רבים שחיפשו דירות למכירה בגרמניה – וכללי המשחק השתנו לחלוטין. נכסים רבים בעיר עברו מידיהן של חברות ניהול לידיהם של אנשים פרטיים. מחירי השכירות בערים הגדולות, שהיו עד לא מזמן מהזולים ביותר באירופה, החלו עולים במהירות.

דירות למכירה

השכירות מתייקרת: כולם קונים דירות בברלין

בעיר הבירה הגרמנית, שנחשבת עדיין לזולה מבין כל ערי גרמניה, עלו מחירי השכירות הממוצעים בכמעט 50% בחמש השנים האחרונות, תוצאה של השקעות זרות רבות ושל הגירה מאסיבית אל תוך העיר שיצרה ביקוש רב לדירות בברלין. בשכונות המבוקשות שמושכות אליהן צעירים רבים, עלו המחירים אפילו עוד יותר.

בקרויצברג, למשל, עלו מחירי השכירות בין 2009 ל-2014 ביותר מ-64%. כדי לעמוד בביקוש ההולך וגדל לדיור בעיר התחילה עיריית ברלין להנפיק בשנים האחרונות אישורי בנייה לפרוייקטים חדשים רבים – אולם אלה נמכרים ומושכרים במחירים עוד יותר גבוהים מהרגיל.

מספרם של הבניינים הישנים בעיר, בנייני האלטבאו מלאי האופי והחן עם התקרות הגבוהות והעיטורים על הקירות – שרובם המוחלט של הצעירים שעוברים לעיר מעוניינים לגור בהם בגלל אופיים המיוחד – נותר כמובן ללא שינוי. ומחירי הדירות בהם עולים לא רק בגלל הביקוש הרב: חברות ניהול רבות ומשקיעים פרטיים משפצים את הבניינים האלה בצורה מקיפה, מחליפים תשתיות עתיקות ומוסיפים מעליות – מה שמאפשר להעלות את מכירי השכירות בצורה משמעותית.

דירות למכירה בגרמניה: הגרמנים מתעוררים

הגרמנים, שבאופן מסורתי ועיקש נמנעו מלרכוש לעצמם דירות בעיר והעדיפו לגור בשכירות כל חייהם, החלו להבין רק עכשיו שהם לא יהיו יכולים לעשות זאת לנצח והחלו מצטרפים גם הם לגלי הרכישה הגדולים. דירות למכירה בגרמניה נחטפות בימים אלה גם על-ידי גרמנים. רובם של הקונים הם בעלי משפחות, אולם מומחי נדל"ן מקומיים מדווחים כי גם בקרב צעירים גרמנים נרשמת התעניינות רבה.

התופעה עדיין בחיתוליה, מה שאומר שהביקוש לדירות בערים כמו ברלין – בין אם להשכרה ובין אם למכירה – עצום, ושוק הנדל"ן מאוד מאוד דינאמי. קל מאוד למכור, אבל הולך ונעשה מורכב יותר ויותר למצוא עסקאות טובות. הדילים השווים באמת נחטפים במהירות.

כמה זמן החגיגה הזו עוד תימשך? כיצד יראה מאזן השוכרים-בעלי דירות בברלין בתוצאותיו של מפקד האוכלוסין הבא? עדיין לא ברור, אבל על פי כל הסימנים המספרים האלה נמצאים בעלייה תלולה מאוד. כל מומחי הנדל"ן מסכימים שהפוטנציאל של השקעות בעיר הבירה הגרמנית רחוק עדיין ממיצוי. מדובר בעיר היחידה בגרמניה שמתנהלת כ"עיר ללא הפסקה" ואוכלוסייתה צעירה מאוד בהשוואה ליתר הערים הגדולות האחרות במדינה. הכלכלה שלה הולכת ומתחזקת, וכך גם ההגירה אליה. עוד נכונים לה זמנים מעניינים מאוד.

אם גם אתם מעוניינים בדירות למכירה בגרמניה – ובאופן ספציפי דירות בברלין – חברת הנדל"ן הישראלית "אינספירשיין גרופ" הישראלית פועלת בעיר כבר כמה שנים, מכירה היטב את השוק, ומחזיקה מאגר גדול של דירות בברלין ומנהלת נכסים רבים במיקומים נחשקים. היועצים שלה דוברי עברית, והם יכולים לספק לכם מידע רב שיסייע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.