מחפשים דירות למכירה בחו"ל? לא צריך ללכת רחוק מדי. רכישת דירות בברלין היא ההשקעה המומלצת והמשתלמת ביותר באירופה, כך קובעים מאות מומחי נדל"ן שהשתתפו בסקר עדכני שנערך על-ידי ענקית הייעוץ הבינלאומית PWC והמכון לקרקע עירונית (ULI).

הסקר, שהתפרסם בדו"ח הנדל"ן האירופי של PWC לשנת 2015, בחן השקעות שונות ב-27 ערים אירופאיות מובילות. ברלין נבחרה כיעד ההשקעה מספר אחת ביבשת, כשאחריה – בהפרש משמעותי – משתרכות דבלין, מדריד והמבורג.

דירות בברלין – מכרה הזהב של אירופה

רק 25 שנים עברו מאז אוחדה לה יחדיו, וברלין כבר מחזיקה בתואר הבלתי רשמי של בירתה הכלכלית והמדינית של אירופה. יותר מ-12 מיליון מבקרים חולפים בה מדי שנה, ולא לחינם: ברלין היא אחד היעדים התיירותיים המבוקשים ביותר ביבשת, ומציעה שפע תרבותי וקוסמופוליטי עצום.

הפופולריות של העיר מתבטאת גם בהגירה חיובית חזקה של יותר מ-40 אלף תושבים חדשים מדי שנה ובשגשוג של ענפי כלכלה חדשים. בשנים האחרונות הפכה ברלין לחממת סטארט-אפים שמושכת אליה מפתחים ומשקיעים מכל רחבי העולם אשר נהנים מהעלויות הנמוכות בעיר, מהסצנה התרבותית ובעיקר מהאוכלוסיה האיכותית והמשכילה.

ההתפתחות הזו משתקפת היטב גם בתחום הנדל"ן למגורים. עבור מי שמחפשים דירות למכירה בחו"ל, דירות בברלין הן מכרה זהב של ממש: על אף שמחירי השכירות הממוצעים בה עלו ביותר מ-50% בחמש השנים האחרונות, מחירי הנדל"ן בה הם עדיין מהנמוכים בגרמניה בפרט (במינכן ובהמבורג המחירים כמעט כפולים) ובאירופה בכלל. "לברלין יש פוטנציאל עצום ותשתיות מצוינות, עם רף מחירים נמוך במיוחד", אומר משקיע גדול שמצוטט בדו"ח של PWC, "והשוק המקומי ימשיך לעלות עוד הרבה מאוד שנים כי כולם רוצים לגור בה".

דירות למכירה בחו"ל (גרמניה וברלין)

דירות למכירה בחו"ל (גרמניה וברלין)

המשקיעים הזרים מציפים את ברלין

במשך שנים רבות נחשב שוק הנדל"ן הברלינאי לסגור יחסית, עם רוב גורף של משקיעים גרמנים. אבל זה משתנה במהירות. משקיעים בינלאומיים רבים מאירופה, ארה"ב ואסיה, שהבינו את הפוטנציאל הגדול הגלום בעיר, החלו הורים לברלין בכמויות עצומות. רק בשלושה הרבעונים הראשונים של 2014 נחתמו בעיר עסקאות נדל"ן בינלאומיות בסך של קרוב ל-3 מיליארד אירו, כך על-פי דו"ח של חברת הייעוץ Red Capital Analytics.

על אף שברלין זקוקה נואשות לכמויות גדולות מאוד של פתרונות דיור לאוכלוסייתה ההולכת וגדלה, המחירים הנמוכים של דירות קיימות בברלין ביחס לעלויות הבנייה הגבוהות היתרגמו למספר התחלות בנייה נמוך במיוחד בשנים האחרונות. על מנת לעמוד בביקוש הגבוה אמורות להיבנות בבירת גרמניה לפחות 20 אלף דירות חדשות מדי שנה, אולם המספר האמיתי רחוק מאוד מכך.

דו"ח הנדל"ן הברלינאי של ענקית הנדל"ן CBRE וחברת ההשקעות Berlin Hyp בדק ומצא בשנה שעברה כי פחות מ-18 אלף יחידות דיור נמצאות בתהליכי בנייה בעיר, וכי רק אחוז קטן מהן מיועד בסופו של דבר להשכרה. אם קצב ההגירה החיובי הנוכחי לעיר יימשך, עד שנת 2025, כך חוששים, יהיו חסרות בעיר קרוב ל-140 אלף יחידות דיור.

המחסור בדירות מורגש בצורה חזקה מאוד לא רק במרכז העיר, שם יצרו הביקושים הגבוהים עליות מחירים דרמטיות בשנים האחרונות, אלא גם בשכונות שנחשבו עד לא מזמן ל"נידחות". בליכטנברג ובמרצהן-הלרסדורף, לדוגמה, שכונות שאף אחד לא רצה להתקרב אליהן עד לפני כמה שנים, נרשמו בשנת 2014 עליות מחירים של בין 9.5% ל-12%.

דירות למכירה בחו"ל – הקשר הישראלי

הפריחה בשוק הנדל"ן הברלינאי לא נעלמת מעיניהם של משקיעים ישראלים פרטיים ומוסדיים. מנורה מבטחים, אשטרום נכסים ושיכון ובינוי הם רק חלק מהחברות הישראליות אשר מנצלות עם עלויות המימון הנמוכות והשקיפות הגבוהה בניהול הנכסים ורוכשות נדל"ן מניב בכל רחבי העיר. בין השיקולים שהפכו דירות בברלין ליעד השקעות מבוקש עבור משקיעים ישראלים: הקירבה לארץ, הביצועים החזקים של הכלכלה הגרמנית והריבית ההיסטורית הנמוכה – פחות מ-2.3% על הלוואות ארוכות טווח – אשר מאפשרת ביצוע עסקאות גם עבור חברות שמרניות בתפיסת ההשקעות שלהן.

חברת אינספריישן גרופ מאפשרת למשקיעים ישראלים לרכוש דירות בברלין ולהנות ממחירי כניסה נמוכים החל מ-50 אלף אירו הון עצמי, ומעניקה ליווי צמוד של חברת ניהול וצוות יועצי נדל"ן מקצועיים בישראל וגרמניה.