בשנים האחרונות הולכת גרמניה ומסתמנת כיעד המועדף ביותר באירופה למהגרים משכילים, מוכשרים ומיומנים, שנייה בעולם רק לארצות הברית בהיקפי קליטת המהגרים שלה. יותר ויותר צעירים מכל רחבי העולם חולמים היום על הגירה לגרמניה – ובהם גם ישראלים רבים. ואיך לא? הכלכלה החזקה ביותר באיחוד האירופאי מציעה להם אפשרויות תעסוקה רבות, עלות מחייה נמוכה, יציבות, ביטחון, ואיכות חיים גבוהה בהרבה ממה שניתן למצוא במדינות מערביות אחרות.

הגירה לגרמניה: הלהיט החדש

גרמניה היא הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם אחרי ארה"ב, סין ויפן – ואולי החסונה והיציבה מביניהן. גרמניה היא גם אימפריה תעשייתית, היצואנית מספר שלוש בעולם, שיצאה מהמשבר הכלכלי העולמי הגדול ללא שריטה תוך שהיא גוררת החוצה מהבוץ את כל מדינות האיחוד. על אף כל התהפוכות הפוליטיות והכלכליות של העשורים האחרונים, היא ממשיכה להיות אי של שפיות, של ביטחון ושל יציבות כלכלית מעוררי קנאה בלב לבה של אירופה.

היציבות הכלכלית הזו מושכת אליה לא מעט אזרחים זרים, מוכשרים ומשכילים המבקשים להנות ממנה: על-פי הלשכה הגרמנית המרכזית לסטטיסטיקה, במהלך השנה שעברה היגרו לגרמניה יותר ממיליון בני-אדם – כ-70% מהם ממדינות אירופה, וכ-30% מהם בעלי רקע אקדמי. לרובם, כך על-פי נתונים ממחקר של המכון הברלינאי לחקר התפתחות האוכלוסין, כישורים אקדמאיים ומקצועיים גבוהים יותר משל הגרמני הממוצע.

רובם המוחלט של המהגרים לגרמניה, כך לפי סקר עדכני של הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי, עושים זאת במטרה להישאר במדינה באופן קבוע ולא רק על-מנת "לברוח" לכמה שנים מהמצב הכלכלי הלא קל בארצותיהם. מספריהם בערים הגדולות בגרמניה הולכים וגדלים, וכך גם נוכחותם בשוק העבודה המקומי.

והדלתות פתוחות בפניהם לרווחה:הרשויות הגרמניות עושות ככל שביכולתן על-מנת לעודד מהגרים "איכותיים" לבצע הגירה לגרמניה, בין אם באמצעות סיפוק ייעוץ והכוונה מקצועיים לאזרחים זרים ובין אם באמצעות חלוקת אשרות עבודה מיוחדות ("בלו קארד") למהגרים שאינם מגיעים ממדינות האיחוד האירופי אך מצוידים בתארים אקדמיים ונסיון במקצועות הנחשבים למבוקשים.

המרוויח הגדול: שוק הנדל"ן

לכמות הגדולה של צעירים המבצעים הגירה לגרמניה – כמות שצמחה בעשרות אחוזים בשנים האחרונות ועל פי כל ההערכות צפויה להמשיך לגדול משמעותית בעשור הקרוב – יש השפעה דרמטית על שוק הנדל"ן הגרמני. אוכלוסייתה של ברלין, למשל, גדלה בכ-40 אלף בתי אב במהלך השנה שעברה – צמיחה שמיוחסת בעיקר לצעירים משכילים מצפון אמריקה ומארצות האיחוד האירופי – וכל התושבים החדשים האלה צריכים להתגורר איפה שהוא. ורובם, על פי סקרים, לא רוצים סתם דירות בברלין. הם רוצים להיות במרכז העניינים.

ניתוח של דפוסי השכירויות של דירות בברלין במהלך השנים האחרונות מעלה נתון מעניין: ככל שיותר מהגרים חדשים מגיעים לעיר, הברלינאים הוותיקים הולכים ונדחקים אל השכונות המנומנמות שבשוליה ומפנים מקום במרכז התוסס שלה לצעירים שבאו מבחוץ. חשוב לזכור שבשכונות הטרנדיות והמרכזיות האלה – כמו פרנצלאואר ברג, מיטטה, פרידריכסהיין, קרויצברג ונויקלן – הביקוש לדירות בין כה וכה גבוה מאוד והיצע הדירות מוגבל. ההגירה הגדולה של זרים לתוכן גרמה באופן כמעט מיידי לעליית מחירי השכירות וכן לעליית מחירי הקנייה של דירות להשקעה בברלין – בעיקר של דירות קטנות יחסית בבניינים ישנים ("אלטבאו") מתחילת המאה שעברה החביבים במיוחד על מהגרים צעירים וכמו כן של דירות גדולות בשכונות מתפתחות היכולות להשיג תשואה גדולה כדירות שותפים.

קניית דירה בברלין – במיוחד על רקע ההגירה המתחזקת לעיר – היא מהלך כלכלי נבון במיוחד, על אף עליות המחירים בתקופה האחרונה. על כך מסכימים כל מומחי הנדל"ן העוסקים בתחום. כל עוד ההגירה לגרמניה נמשכת בעוז, ואין שום סימן לכך שהיא הולכת להפסיק או להאט את הקצב – במיוחד בברלין, שתושביה נהנים מעלות מחייה זולה במיוחד, מתשתיות מצוינות, מתחבורה ציבורית מעולה וממערכת חינוך איכותית – הביקוש לדירות רק ימשיך לעלות.

הגירה לגרמניה: יחס מועדף לישראלים

ישראלים שמעוניינים להגר לגרמניה ומחזיקים באזרחות אירופית לא צריכים להתאמץ יותר מדי: הם אינם זקוקים לאישורי שהייה או עבודה מיוחדים. עבור מי שיש לו רק דרכון ישראלי מדובר בתהליך קצת יותר מורכב אבל לא בלתי אפשרי, כפי שיעידו עשרות אלפי הישראלים שמתגוררים כבר בגרמניה.

למידע על דירות להשקעה בברלין – העיר שאליה מגיעים רוב המהגרים הצעירים שמבקשים להתחיל חיים חדשים בגרמניה ולכן מספקת הזדמנויות רבות בתחום הנדל"ן – ניתן לפנות ליועצי ההשקעות דוברי העברית של חברת Inspiration Group הממוקמת בבירה הגרמנית, מחזיקה מאגר גדול של דירות בברלין ומנהלת נכסים רבים במיקומים נחשקים.