לקנות או לשכור דירה המומחים מציעים לכם נוסחה משוכללת לפתרון הדילמה!

לקנות או לשכור? חבר אחד מייעץ לכם בדחיפות לקנות נכס, בעוד שחבר אחר נשבע שמוטב לשכור. אנשים חכמים מאוד בתחום הנדל"ן מציעים לכם כעת נוסחה שנראית מוזרה כמו כתב חרטומים מצרי במבט ראשון.

זקוקים לעזרה בחישוב? העלויות השונות של המשתמש בנכס יקבעו מה כדאי. העלויות ייקבעו על פי מחיר הרכישה ושני מרכיבים גדולים: העלויות הנלוות (מס העברת מקרקעין, דמי תיווך וכו') ומימון (ריבית, אחזקה, עליית מחירים).

אם מניחים את דבר קיומו של המחיר הממוצע הנוכחי של דירות בברלין, שעומד על 4803 אירו למ"ר, נקבע בדוח עלות הדיור של מומחי חברת Accentro כי ארבעת הקירות שביניהם תגורו כבעלי דירה שרכשתם יעלו לכם כ-9 אירו למ"ר לחודש (ללא שקלול פחת), בחישוב על פני השנים. הנוסחה שלהם אמנם נראית בתחילה מפחידה אך מומחים ישמחו לעמוד לרשותכם ולהסביר אותה.

מה המצב ביחס לחוזה שכירות קיים?
אם הדייר או הדיירת ישכרו כעת דירה דומה, הם יצטרכו לשלם 12 אירו למ"ר – 27 אחוז יותר (מעניין כי בהמבורג מדובר אפילו בהפרש של 35 אחוז, ובמינכן 38 אחוז יותר). עם זאת, אם יש לכם חוזה שכירות ותיק, שכר הדירה בבירה יהיה בערך 7 אירו למ"ר, ובכך יהיה יתרון דווקא לשכירות – 21 אחוז יותר (בהמבורג מדובר ביתרון של 10 אחוזים, ובמינכן יתרון של 3 אחוזים).

הגיל הממוצע של קונים לראשונה
המסקנה של מומחה הנדל"ן מיכאל פויגטלאנדר: "מי שצריך לעבור דירה, רכישה תהיה כנראה אטרקטיבית יותר עבורו", לפחות בזמנים שבהם הריבית על הלוואות נמוכה יחסית.

אבל לכמה זמן הקביעה הזו תקפה? בברלין, המלצת הקניה תחול גם כאשר ריבית תהיה 3 אחוזים – כיום היא עומדת על כ -2 אחוזים.

מי קופצים כיום על ההזדמנות לקנות דירה? אם אתם תושבי ברלין "ממוצעים", בפעם הראשונה תוכלו להרשות לעצמכם ארבעה קירות בבעלותכם תהיו בני 48 – באמצע שנות ה-90, לשם ההשוואה, הקונה הממוצע היה צעיר בהרבה, בגיל 37. כמו כן, ההכנסה החודשית של הקונים גבוהה בהרבה כיום – בערך 3200 אירו לחודש  ברוטו

Source: bz-berlin