תכניות הדירה בברלין קטנות ככל שההשקעה הבינלאומית גדלה

זרם של תושבים חדשים בעלי הכנסה גבוהה דוחף את שוק הנדל"ן של ברלין לכיוון דירות קטנות.

קרויצברג, טרפטו, פרנצלאוור ברג. מי היה חושב ב-2010, שאזורים אלו יהפכו להיות מהיקרים והאופנתיים ביותר בכל ברלין?

באותו זמן, עולם הנדל"ן היה ברור, עם דירות שנבנו לאחר מלחמת העולם השנייה בקורפורסטנדאם ואונטר דן לינדן או וילות בדאלם וגרונוולד, שאליהם זרם עיקר הביקוש. אלו היו השכונות המבוקשות וככאלו נמנו עם היקרות ביותר.

כיום, לעומת זאת, השוק השתנה. בשבע השנים האחרונות רשמה הבירה הגרמנית כ-250,000 תושבים חדשים ולולא שיבושים סטטיסטיים, היה עולה מספר זה עד לכדי כ-400,000. בנוסף, מספר התיירים המבקרים בבירה הוכפל כמעט מאז 2006.

ב-2015 לבדה, עברו לגור בברלין יותר מ-180,000 איש, לעומת 141,000 שעזבו את העיר. על פי ההערכות, יעברו עוד כ-500,000 תושבים חדשים לברלין עד 2035.

ברלין הפורחת

התושבים החדשים הנוהרים אל העיר ראו את ברלין חווה פריחה כלכלית אדירה, וברלינאים חדשים רבים תופסים עמדות בכירות ומרוויחים כסף טוב. בהתאם לכך, מספר המשתכרים בפסגת השכר בברלין הוכפל מאז 2005. בנוסף, בשל הרקע הבינלאומי של רבים מהמהגרים לבירה, ברלין עוררה עניין בקרב מספר משקיעי נדל"ן בינלאומיים.

"סגנון החיים ההולך ומתגמש של תושבי ברלין הוביל מגמה של תוכניות דירה קטנות".

לצד מיטֵה ושרלוטנברג חביבי הקהל הוותיקים, כור ההיתוך הרב לאומי של קרויצברג הפך לפופולרי במיוחד.

פיתוח זה, משלב את היתרונות של בניין היסטורי מלפני המלחמה בלב אחד האזורים הפופולריים של ברלין עם הנוחות של בניין חדש. אין זה מפתיע, לכן, שאנו עדים לביקושים עצומים באזור זה, במיוחד של אנשים בסצנה היצירתית והדיגיטלית, שיכולים להרשות לעצמם לקנות דירה ולא רוצים לעזוב את האזור.

שכונת קרויצברג גם אהודה מאוד על תיירים הודות למסעדות, הברים ואתרי התרבות הרבים בה. אין עוד עיר גדולה שמשלבת מבחר כזה של דירות משופצות לעילא – חלקן משנת 1847 – עם בניה מודרנית חדשה באזור שעדיין נמצא בהישג יד. דירות אלו בעלות תקרות סטוקו יפהפיות ותכנון מודרני בידי האדריכלים הידועים גוורס פודוויל.

מגמות השוק

ניתן בהחלט לומר שברלין נעשית יותר ויותר בינלאומית. ככל שמתפתחת האוכלוסיה, כך מתפתחת גם ההסעדה, התרבות, החינוך וסקטור הנדל"ן, כשזה האחרון מאמץ סטנדרטים בינלאומיים חדשים כדי להתאים לביקושים המשתנים. שירותי קונסיירז' וחנייה תת קרקעית היו לנורמה בקצה העליון של השוק. בנוסף, אורח החיים ההולך ומתגמש של תושבי הבירה יצר מגמה של תוכניות דירה קטנות.

סטטיסטיקה עכשווית מאששת את ההשקפה שתוכניות דירה יעילות נמצאות במגמת עליה: שטח הדירה של דירות חדשות בברלין ירד מ-99.2 מ"ר ל-84.6 מ"ר בין 2012 ו-2015. גם אם אין זה סביר שנגיע לתנאים הפריזאיים של 22 מ"ר לנפש הניתנות להשכרה וערך המכירה של דירות קטנות פשוט עולה על אלו של האלטרנטיבות הגדולות יותר.

למרות כל הצמיחה הזו, אנו עדיין נמצאים במרחק רב מהמחירים שנרשמו בניו יורק, שבה סטודיו של 46 מ"ר יכול לעלות בסביבות 2.5 מליון דולר (2.13 מליון אירו). ואולם, כמעט כל הפרשנים בתחום מצפים שלנתוני האוכלוסיה המטפסים ולפיתוח הכלכלי תהיה השפעה חיובית על מחירי דירות בברלין.