ברים מלאים באנשים יפים, מועדוני טכנו מהטובים בעולם, מסיבות שנמשכות סוף שבוע שלם בלי הפסקה, אינספור הופעות של השמות הכי גדולים במוזיקה, אוניברסיטאות מעולות, דירות שותפים מגניבות ועלות מחייה זולה יחסית– אין כמו ברלין לצעירים. לא סתם קבע מכון המחקר הבינלאומי היוקרתי Decode שברלין היא העיר הכי אהובה ומתאימה לצעירים באירופה.

באינדקס Youthfulcities שמפרסם המכון מדי שנה הגיעה ברלין למקום השני בעולם – אחרי טורונטו אבל לפני לונדון, פאריז וניו יורק. החוקרים בדקו שורה ארוכה של משתנים, ובהם תשתיות תחבורה ציבורית, מוסדות חינוך, אפשרויות תעסוקה, רב-תרבותיות, חיי לילה ותרבות. ברלין, לא במפתיע, השיגה ציונים גבוהים מאוד כמעט בכולם. הנתונים בשטח מדברים בעד עצמם: על-פי נתונים רשמיים של עיריית ברלין, יותר מ-40% מתושבי העיר מתחת לגיל 35 ורובם המוחץ של המהגרים אליה הם צעירים.

ברלין לצעירים: סיפור אהבה אורבני

יש לא מעט סיבות שמקרבות כל כך את ברלין לצעירים – והפכו אותה על הדרך גם לאחד היעדים הכי חמים בעולם ליזמים, אמנים ומוזיקאים עצמאיים. מדובר באחת הערים הכי "ידידותיות" לסטארט-אפים ולעסקים קטנים באירופה, גם מבחינת מיסוי וגם מבחינת התמיכה הממשלתית; מקומות בילוי בברלין לא חסר, והבילויים נמשכים במשך כל ימות השנה, שבעה ימים בשבוע ו-24 שעות ביממה; דירות בברלין עדיין זולות יחסית לערי הבירה  באירופה.

שוק הנדל"ן בברלין שעד שנת 2022 חווה עליות יוצאות דופן מעט יתקרר לאור עליית הריבית והאינפלציה אבל עדיין סובל ממחסור חמור בצד ההיצע.

שכונות מרכזיות וטרנדיות כמו קרויצברג, מיטה, פרידריכסהיין, פרנצלאואר ברג, וודינג, מואביט ונויקלן מלאות בצעירים – הגיל הממוצע ברובן עומד על 36 – והתשתיות שלהן מותאמות לקהל היעד. הן מלאות בפארקים ירוקים ורחבי ידיים, גני ילדים, בתי ספר, אוניברסיטאות, מרכזי קניות, חנויות מעצבים, בתי קפה ומקומות בילוי. התחבורה הציבורית נוסעת עד השעות הקטנות של הלילה ובסופי השבוע נוסעת כמעט בלי הפסקה.

בחודשי הקיץ מתקיימים אינספור אירועים בשטחים הציבוריים כמו מסיבות והקרנת סרטים בפארקים, ואפילו בחודשי החורף הקרים אפשר לראות תורים ארוכים משתרכים מחוץ למועדונים הפופולאריים על גדות נהר השפרה. שווקי פשפשים צבעוניים פועלים לאורך כל השנה, וגדושים בצעירים. כשחם ונעים ושטוף שמש מתמלאים גם האגמים הרבים בתוך העיר באלפי צעירים בבגדי ים עם ארגזים של בירות. גם אפשרויות התעסוקה לצעירים רבות: מעבודה במסעדות ובברים ועד עבודה בחברות היי-טק ואינטרנט צעירות ונמרצות ושלל חברות מדיה שהעיר מלאה בהן.

ברלין לצעירים: עיר של חופש גדול

יש גם דברים שקשה לכמת במספרים, כמו האווירה המיוחדת שמציעה ברלין לצעירים שמגיעים אליה. כל מי שאי פעם ביקר בה יכול לספר עליה. יש בעיר הזו, שעד לפני 25 שנים בסך הכל היתה עדיין מבותרת על-ידי חומה ענקית, אווירה מיוחדת של חופש. חופש תנועה, חופש יצירה וחופש להיות מי שאתה רוצה להיות. ההזדמנויות שוות לחלוטין לכולם: נשים, גברים, להט"בים, מקומיים ומהגרים – כולם מתקבלים בברלין בברכה.

בתי הקפה מפוצצים בצעירים עם הלפטופ שלהם וחולמים על הסארטאפ הבא שישנה את העולם; אמנים ומוזיקאים צעירים, עם מעט כסף אבל עם הרבה חדוות יצירה ורעיונות מדהימים, ספונים בסטודיו או בחדר החזרות שלהם ועושים אמנות בלי יותר מדי דאגות כלכליות; כמעט בכל ערב יש הצגה מרתקת איפה שהוא, או פתיחה של תערוכה, או מרתון להקות צעירות, או הרצאה או מפגש סטארט-אפיסטים צעירים. יש סיבה לכך שכל כך הרבה צעירים ישראלים מגיעים לכאן, בברלין יש פחות לחץ – ואפשר לחלום.

מעודכן לתאריך: מרץ 13, 2022