ברים מלאים באנשים יפים, מועדוני טקנו מהטובים בעולם, מסיבות שנמשכות סוף שבוע שלם בלי הפסקה, אינספור הופעות של השמות הכי גדולים במוזיקה, אוניברסיטאות מעולות, דירות שותפים מגניבות ועלות מחייה זולה במיוחד – אין כמו ברלין לצעירים. לא סתם קבע מכון המחקר הבינלאומי היוקרתי Decode שברלין היא העיר הכי אהובה ומתאימה לצעירים באירופה.

באינדקס Youthfulcities שמפרסם המכון מדי שנה הגיעה ברלין למקום השני בעולם – אחרי טורונטו אבל לפני לונדון, פאריז וניו יורק. החוקרים בדקו שורה ארוכה של משתנים, ובהם תשתיות תחבורה ציבורית, מוסדות חינוך, אפשרויות תעסוקה, רב-תרבותיות, חיי לילה ותרבות. ברלין, לא במפתיע, השיגה ציונים גבוהים מאוד כמעט בכולם. הנתונים בשטח מדברים בעד עצמם: על-פי נתונים רשמיים של עיריית ברלין, יותר מ-40% מתושבי העיר מתחת לגיל 35 ורובם המוחץ של המהגרים אליה הם צעירים.

ברלין לצעירים: סיפור אהבה אורבאני

יש לא מעט סיבות שמקרבות כל כך את ברלין לצעירים – והפכו אותה על הדרך גם לאחד היעדים הכי חמים בעולם ליזמים, אמנים ומוזיקאים עצמאיים. מדובר באחת הערים הכי "ידידותיות" לסטארט-אפים ולעסקים קטנים באירופה, גם מבחינת מיסוי וגם מבחינת התמיכה הממשלתית; מקומות בילוי בברלין לא חסר, והבילויים נמשכים במשך כל ימות השנה, שבעה ימים בשבוע ו-24 שעות ביממה; דירות בברלין זולות מאוד יחסית לכל עיר אחרת באירופה ודירות שותפים כיפיות ועמוסות בצעירים מעניינים ויצירתיים מכל העולם אפשר למצוא בלי בעיה.

בשוק הנדל"ן של דירות להשקעה בברלין יש יתרון גדול גם לדירות סטודיו קטנות שאהובות מאוד על צעירים משכילים ומוכשרים עם עבודות מכניסות וגם לדירות גדולות במיוחד שאפשר לחלק בצורה נבונה ולהשכיר למספר שותפים גדול על-מנת למקסם רווחים.

שכונות מרכזיות וקוליות כמו קרויצברג, מיטה, פרידריכסהיין, פרנצלאואר ברג, וודינג, מואביט ונויקלן מלאות בצעירים – הגיל הממוצע ברובן עומד על 36 – והתשתיות שלהן מותאמות לקהל היעד. הן מלאות בפארקים ירוקים ורחבי ידיים, גני ילדים, בתי ספר, אוניברסיטאות, מרכזי קניות, חנויות מעצבים, בתי קפה ומקומות בילוי. התחבורה הציבורית נוסעת עד השעות הקטנות של הלילה ובסופי השבוע נוסעת כמעט בלי הפסקה.

בחודשי הקיץ מתקיימים אינספור אירועים בשטחים הציבוריים כמו מסיבות והקרנת סרטים בפארקים, ואפילו בחודשי החורף הקרים אפשר לראות תורים ארוכים משתרכים מחוץ למועדונים הפופולאריים על גדות נהר השפרה. שווקי פשפשים צבעוניים פועלים לאורך כל השנה, וגדושים בצעירים. כשחם ונעים ושטוף שמש מתמלאים גם האגמים הרבים בתוך העיר באלפי צעירים בבגדי ים עם ארגזים של בירות. גם אפשרויות התעסוקה לצעירים רבות: מעבודה במסעדות ובברים ועד עבודה בחברות היי-טק ואינטרנט צעירות ונמרצות ושלל חברות מדיה שהעיר מלאה בהן.

ברלין לצעירים: עיר של חופש גדול

יש גם דברים שקשה לכמת במספרים, כמו האווירה המיוחדת שמציעה ברלין לצעירים שמגיעים אליה. כל מי שאי פעם ביקר בה יכול לספר עליה. יש בעיר הזו, שעד לפני 25 שנים בסך הכל היתה עדיין מבותרת על-ידי חומה ענקית, אווירה מיוחדת של חופש. חופש תנועה, חופש יצירה וחופש להיות מי שאתה רוצה להיות. ההזדמנויות שוות לחלוטין לכולם: נשים, גברים, להט"בים, מקומיים ומהגרים – כולם מתקבלים בברלין בברכה.

בתי הקפה מפוצצים בצעירים שלוגמים אספרסו עם הלפטופ שלהם וחולמים על האפליקציה הסלולרית הבאה שתשנה את העולם; אמנים ומוזיקאים צעירים, עם מעט כסף אבל עם הרבה חדוות יצירה ורעיונות מדהימים, ספונים בסטודיו או בחדר החזרות שלהם ועושים אמנות בלי יותר מדי דאגות כלכליות; כמעט בכל ערב יש הצגה מרתקת איפה שהוא, או פתיחה של תערוכה, או מרתון להקות צעירות, או הרצאה או מפגש סטארט-אפיסטים צעירים. יש סיבה לכך שכל כך הרבה צעירים ישראלים מגיעים לכאן, והיא לאו דווקא מחירו הזול של המילקי. בברלין אין לחץ – ואפשר לחלום.