דו"ח הנדל"ן הברלינאי העדכני של ענקית הנדל"ן CBRE וחברת ההשקעות Berlin Hyp מצביע על המשך מגמת עליית מחירי הדירות בברלין. הביקושים הגבוהים לנכסים הביאו לעלייה של 6.6% בממוצע במחירי השכירויות בבירת גרמניה במהלך שנת 2014 ולעלייה של קצת יותר מ -10% במחיריהן של דירות למגורים.

הדו"ח מנתח מגמות והתפתחויות במחירי הדיור ברחבי העיר ונחשב למעמיק והמקיף מסוגו בברלין.

דירות להשכרה בברלין

דירות להשכרה בברלין

דירות בברלין: עליות במחירי השכירויות

כמו בשנים קודמות, הביקושים הגבוהים לדירות להשכרה בברלין הובילו לעליית מחירים חדה. במהלך 2014 עלה שכר הדירה בעיר בממוצע ב-6.6% מ-7.98 אירו למ"ר ל-8.55 אירו למ"ר. השכירויות עלו בכל פלחי השוק ובאופן גורף בכל רחבי העיר. בפלח השוק התחתון הסתכמה העלייה במחירי השכירויות ב-8.5% לכדי 5.50 אירו למ"ר. בפלח השוק העליון נרשמה עלייה חד שנתית של 2.6%, כאשר השכירות הממוצעת הגיעה לכדי 15.05 אירו למ"ר, השכרת דירות בברלין יכולה להניב לכם תשואה גבוהה לאורך זמן בהשקעה נמוכה יחסית.

השכונות שבהן נרשמה העלייה הממוצעת הגבוהה ביותר (מעל 10%) במחירי ההשכרה של דירות הן מיטטה וליכטנברג. בשכונת נויקלן הפופולרית, שראתה עליות מחירים חדות במיוחד בשנים האחרונות ועדיין רחוקה ממיצוי הפוטנציאל שלה, נרשמו עליות מחירים של 9.7%. ממוצע השכירויות הגבוה ביותר – 10.39 אירו למ”ר, נרשם בפרידריכסהיין-קרוייצברג.

המגמה של עליות מחירים גבוהות באזורים המרכזיים ביותר של ברלין נרגעה מעט בשנה שעברה, וניתן לזהות מגמה חדשה של עליות מחירים בשכונות המעט יותר מרוחקות מהטבעת המרכזית של העיר: בליכטנברג, הגובלת בפרנצלאואר ברג הטרנדית, נרשמו עליות מחירים של 12%. במרצהן-הלרסדורף, עד לא מזמן אזור שאף אחד לא רצה להתקרב אליו, נרשמו עליות מחירים של 9.1%. בשפנדאו וברייניקנדורף נרשמו עליות מחירים של יותר מ-7%.

דירות להשקעה:

המחיר הממוצע למ"ר בדירות מגורים בברלין עלה ל-2,725 אירו במהלך 2014, עלייה של 10.1% לעומת השנה שקדמה לה. בנתח השוק העליון עומד עתה המחיר הממוצע למ"ר על 5,000 אירו, אבל מתברר שעדיין אפשר למצוא דירות זולות מאוד בבירת גרמניה: בנתח השוק התחתון עומד הממוצע על 1,240 אירו למ"ר. בשכונות שמתפתחות בימים אלה במהירות כמו מרצהן-הלרסדורף ניתן למצוא עדיין דירות בפחות מ-700 אירו למ"ר.

עליות המחירים והביקושים הגבוהים בעיר הגדילו את מספר התחלות הבנייה, אף שההיצע עדיין נמוך משמעותית מהביקוש. הדו"ח מוצא כי ישנן 17,600 יחידות דיור שנמצאות כרגע בהליכי תכנון מתקדמים או במהלך בנייה – רובן במרכז העיר. אולם, רק אחוז קטן יחסית מהבנייה החדשה מיועדת להשכרה. רוב הבנייה מיועדת לפלח דירות היוקרה אשר זוכה לביקושים גבוהים בקרב משקיעים גרמנים ובינלאומיים, אשר שואפים להיות בעלי דירות במרכז ברלין.

מחירי השיווק של הפרוייקטים האלה נעים בדרך כלל בין 3,000 אירו ל-5,000 אירו למ"ר, ובשכונת מיטטה ניתן למצוא אפילו מחירים של 6,000-10,000 אירו למ"ר. הסיטואציה הזאת, לפי הדו"ח, הופכת דירות מפורצלות ודירות משופצות בבניינים ישנים מסוף המאה ה 19, לאופציית השקעה אטרקטיבית יותר מדירות בפרוייקטים חדשים בשל מחירן הנמוך יחסית והביקוש העצום עבורן בקרב רוב תושבי העיר.

חברת אינספיריישן גרופ הישראלית, המעסיקה בברלין צוות גדול של יועצי השקעות, מתמחה באיתור עסקאות נדל"ן אטרקטיביות במיוחד בשכונות הכי מבוקשות עיר ומציעה למכירה דירות רבות מהסוג הזה כמו גם חבילת ניהול כוללת של הנכס לאחר רכישתו.