המצב הכלכלי מצוין, עלות המחייה זולה להפליא, התשתיות העירוניות משובחות, התחבורה הציבורית מעולה, חיי התרבות והלילה תוססים והעיר מפוצצת בצעירים מוכשרים ויצירתיים מכל רחבי העולם. לא פלא שכל כך הרבה אנשים רוצים לגור בברלין – למרות שהחורף הגרמני אפור, ארוך וקר. ברלין היא לא רק עיר הבירה של הכלכלה החזקה ביותר באיחוד, היא העיר הכי טרנדית, הכי מבוקשת והכי קוסמופולטית באירופה.

ברלין היא עיר ענקית. החמישית בגודלה באירופה, עם 3.5 מליון תושבים המתגוררים על שטח עצום של כמעט 900 קמ"ר. אבל לגור בברלין בכלל לא מרגיש כמו לגור בעיר גדולה, וזה אולי חלק מסוד הקסם שלה. בין שכונותיה מתפתל נהר רחב ומשתרעים אינספור אגמים ופארקים יפהפיים. בקיץ ובאביב שטופה העיר כולה בשמש ובצבעים ירוקים בוהקים. אין צפיפות. הכל פתוח, רחב ומזמין – הרחובות, הכיכרות, אזורי הבילוי וגם הדירות בברלין. יש תחושה חזקה מאוד של פתיחות, של סובלנות ושל חופש. באופן לא ממש מפתיע, התחושה הזאת מושכת לעיר הרבה מאוד צעירים, סטודנטים ואמנים מכל רחבי העולם – רבים מהם מישראל.

לגור בברלין

לגור בברלין

לגור בברלין: להיות במרכז העניינים

כשמסתובבים ברחובותיה, קשה להאמין שעד לפני 25 שנה בסך הכל היתה העיר התוססת הזו מבותרת לשניים על ידי חומה וגדרות תיל. כמויות גדולות של מהגרים הפכו אותה לאחת הערים הכי קוסמופוליטיות וסובלניות ביבשת, עם בליל מסחרר של שפות וצלילים וטעמים ברחובותיה. לגור בברלין היום זה כמו לגור בניו יורק בשנות התשעים: הכל זז ומתפתח ובינלאומי, מתפקע ביצירה ובשמחת חיים. אלפי חברות היי-טק וסטארט אפ מכל העולם פועלות בברלין, מוזיקאים ויוצרים מעבירים את הסטודיו שלהם לברלין ומשקיעים זרים רוכשים בלי הפסקה דירות להשקעה בברלין.

ואכן, מה שעבר על שוק הנדל"ן של ברלין בשני העשורים האחרונים מדגים מצוין עד כמה עמוק ומשמעותי השינוי העצום שחל בעיר הזו: מחיריהן של דירות למכירה בברלין עלו לאורך השנים בצורה דרמטית ורק ממשיכים לעלות. דירות בברלין שנמכרו עד לפני פחות מעשר שנים ב-500 אירו למ"ר נמכרות היום ב-3000 אירו למ"ר ויותר. שכונות פועלים לשעבר במזרח העיר כמו פרנצלאואר ברג, שלרבע מתושביהן לא היו שירותים בבית ולכמעט 90% מהם היו תנורי פחם בדירות עד סוף שנות התשעים, הפכו עם השנים לשכונות יוקרתיות ששכר הדירה הממוצע בהן הולך ומטפס ומתקרב לסטנדרטים המקובלים בערי בירה אירופיות אחרות.

לכן, עבור משקיעים רבים, רכישת דירה בברלין היא השקעה מושלמת: העיר לא מפסיקה להתפתח, כסף ממשלתי וזר מתגלגל בכל פינה, והפוטנציאל שלה עדיין רחוק מלהיות ממומש. והכי חשוב, מבחינת מי שמשקיע בנדל"ן: הביקוש לדירות עצום. כולם רוצים לגור בברלין. וכולם צריכים קורת גג.

לגור בברלין: יש מקום לכולם

ברלין היא מהערים הנדירות האלה, שמתאימה לכל אחד ושכל טיפוס יכול למצוא בו את המקום שלו: אפשר להתגורר בשכונות משפחתיות בורגניות ושקטות, אפשר להיזרק בלופטים תעשייתיים בשכונות מהגרים מגניבות, אפשר לגור בין חנויות מותגים ומוזיאונים במה שהיה פעם הרובע ההיסטורי של עיר, ואפשר גם לגור על פארק, או על שפת אגם, או בבית עם גינה גדולה, בלי להתרחק יותר מכמה תחנות רכבת ממרכז ברלין. הפריפריה הכפרית במרחק נסיעה קצרצר, הטבע מסביב מדהים, וחוף הים נמצא במרחק של לא יותר משעתיים מהעיר.

יחסי השכנות בשכונות מגורים רבות, בעיקר במזרח העיר, עדיין חמימים ומשפחתיים כמו פעם: כולם מכירים את הדוור והדוור מכיר את כולם, וכך גם המוכרים במכולת, הרוקחת בבית המרקחת הפינתי, האמהות והתינוקות בגינת המשחקים והמלצרים בבית הקפה השכונתי. ה"קרירות" הגרמנית המפורסמת לא קיימת כאן, ולא רק בגלל שיש כל כך הרבה זרים. יש משהו מיוחד באוויר של ברלין.

למידע נוסף על המקומות שהכי כדאי לגור בהם בברלין, על ברלין כיעד להשקעות ועל דירות למכירה בברלין מומלץ לפנות ליועציה דוברי העברית של חברת הנדל"ן הישראלית אינספיריישן גרופ המבוססת בעיר, בשכונת קרויצברג האופנתית, ומתמחה באיתור, במכירה, בייעוץ השקעות ובניהול של נכסים באזורים הכי חמים ומבוקשים בעיר.

מעודכן לתאריך: מרץ 13, 2022