8700 דירות חדשות בברלין – רובן באזור פאנקו (Pankow)

8744 דירות חדשות נבנו בשנת 2014 בעיר, כשליש יותר ממספר הדירות שנבנו בשנה הקודמת. כמעט מחצית הדירות הנן דירות בבעלות הרוכשים. עד שנת 2030 יידרשו 140 אלף דירות נוספות.

בנייתן של דירות מגורים חדשות ברחבי ברלין בהחלט תופסת תאוצה. ואולם, היעד של ראש העיריה המכהן, מיכאל מולר, כמו גם הסנאטור שלו לענייני פיתוח העיר אנדריאס גייזל (שניהם ממפלגת SPD הסוציאל דמוקרטית), להקים בברלין 10,000 דירות חדשות נוספות בכל שנה – טרם הושג.

המשרד לעניני סטטיסטיקה של מדינת ברלין ברנדנבורג מסר ביום שני את הנתונים הרשמיים: לפי נתונים אלו, הושלמה במשך שנת 2014 בנייתן של 8744 דירות חדשות ברחבי ברלין. ראש העיריה מולר לא הצליח לעמוד ביעד המצופה של בניית 10 אלפים דירות. 7299 דירות הוקמו בהליכי בנייה חדשה. שאר הדירות הוקמו בבניינים קיימים, בין אם מדובר בדירות קומת גג, מיזוג דירות קיימות, חלוקת דירות קיימות או המרה של שטחי משרדים לשטחי דיור.

גם אם נפח הבנייה המבוקש טרם הושג, קצב הגידול בבנייה בברלין מרשים בהחלט. בהשוואה לשנת 2013 עלה מספרן של הדירות החדשות בכמעט שליש. כמו כן, אופיים של המגורים בברלין משתנה. בעוד שקצב הבנייה בבניינים קיימים ירד ב כרבע. וגם מספרם של בתי מגורים צמודי קרקע חדשים, למשפחה אחת או לשתי משפחות, בקושי הגיע לרמתו בשנה הקודמת, חלה עליה בולטת במספרן של דירות המגורים החדשות בבנייני קומות.

"בנייתן של דירות חדשות בברלין מתקדמת בכיוון הנכון"

בנייתן של דירות בבניינים משותפים הוכפלה והיא עמדה על כמעט 5800 יחידות דיור. דירות חדשות נבנו בעיקר באזורים מיטה (Mitte) ופרידרכיסהיין קרויצברג, מחוץ למרכז העיר – וגם ברבעים Pankow Treptow-Köpenick ו- Lichtenberg.

ואולם, בגל הנוכחי של הבנייה המגיעה לסיומה מצויות דירות רבות שיהיו בבעלות רוכשיהן, במקום לשמש כדירות בשכירות. רובן של דירות אלו נמצאות בפלח היקר יחסית של שוק הדיור. שיעור יחידות הדיור שנמכרו לרוכשים פרטיים אמנם טיפס רק לכדי 44.6%. יחד עם זאת, חלקם המכריע של רוכשי הדירות הפרטיות בברלין אינם משתמשים בעצמם בדירות הללו, אלא משכירים אותן לדיירים אחרים בכדי לבצע השקעה בברלין.

יושבת ראש איגוד יזמי הדיור של מדינת ברלין ברנדנבורג (BBU), מארן קרן, מסיקה מסקנה מאופקת יחסית מהנתונים המסכמים של שנת 2014 כפי שפורסמו. " הבנייה של דירות חדשות בברלין מתקדמת בדרך הנכונה", כך אומרת קרן, "ויחד עם זאת עדיין נבנות פחות מדי דירות". היא מציינת בעיקר את תקנות הבנייה המחמירות של עירית ברלין, שמציבות "מכשולים הולכים ומתרבים" בפני יזמי הבנייה.

צפויה עלייה נוספת במספר הדירות הנבנות

בשנים הקרובות צפויה עליה ביכולת הבניה בברלין. כבר בחודשים הראשונים של שנת 2015 אישרו רשויות הפיקוח של הבנייה בעיר את בנייתן של 5759 דירות נוספות, כלומר עליה של כשליש ביחס לפרק הזמן המקביל בשנה הקודמת. יחד עם זאת, לאור נסיון העבר רב השנים, אפשר להסיק שלא כל הפרויקטים שמאושרים על ידי הרשויות אכן מגיעים לידי מימוש בסופו של דבר.

בין הדירות שבנייתן הסתיימה בשנת 2014, רק מאות אחדות נבנו על ידי חברות הדיור העירוני (חברות מוניציפליות). החברות האלו אמנם כבר החלו לממש את תכניותיהן הנרחבות, אך היות שנדרשה תקופת הכנה של כשלוש שנים, בנייתם של רוב הפרויקטים טרם הסתיימה. הדבר מציב סימן שאלה סביב הפרויקט הפוליטי החשוב של הסנאט בברלין, שנשלט על ידי קואליציה של המפלגה הסוציאל דמוקרטית SPD והמפלגה הנוצרית דמוקרטית CDU: הקואליציה שואפת להקים מספר רב של יחידות דיור בהישג יד.

בשבועות האחרונים, בנק התמיכה IBB של מדינת ברלין ברנדנבורג דיווח על התעניינות מועטה בלבד בקרן התמיכה לדיור שלו, שבמסגרתה אמורות 1000 דירות להיות מוצעות בשכירות של 6.5 יורו למטר רבוע. עד כה, גויסו כספים רק עבור 101 דירות. יחד עם זאת, מומחה הבנייה מתיאס בראונר ממפלגת CDU משוכנע שהכסף יתחיל לזרום, כאשר תכניות בנייה גדולות יחלו להתקדם סוף כל סוף בחודשים הקרובים, ובמסגרתן הסנאט יציע חוזי שכירות נוחים לדיירים. בשנת הכספים 2016-2017 צפוי המימון לגדול פי 3, והדבר יאפשר לתמוך ב-2500 עד 3000 דירות לשכירות במחירים נוחים.

התנגדות ברובע Pankow לבניית 500 דירות חדשות

בצפון רובע Pankow בברלין אמורות לקום 5000 דירות חדשות. ברובע קיים די מקום פנוי לשם כך, והשטח שייך לעירית ברלין. ואולם, פוליטיקאים נציגי הרובע מתנגדים לתכנית. כעת צפוי הסנאט של ברלין להעביר את הליכי הבנייה מהעיריה לסמכותו שלו.

לפני שלושה שבועות בלבד, הסנאטור לענייני פיתוח של ברלין, אנדריאס גייזל ממפלגת SPD הסוציאל דמוקרטית הצהיר, במסגרת ראיון לעיתון ברלינר מורגנפוסט, שיש צורך דחוף בבניית דירות בברלין, בירת גרמניה, בהיקף נרחב, וזאת בשל הגידול החד באוכלוסיית העיר. הדירות הדרושות הינן דירות למגורים. בתור דוגמה, הסנאטור גייזל ציין בראיון את התכניות להקמת מתחם מגורים גדול על ידי ממשלת מדינת ברלין ברנדנבורג בצפון רובע Pankow. למתחם זה יהיה שם אידילי במיוחד: Elisabeth-Aue. במקום אפשר להקים 5000 דירות, וכעשרת אלפים דייירים יוכלו להתגורר בהן. כמו כן, אפשר יהיה להתחיל את הבנייה במקום "בתוך ארבע עד חמש שנים". ואולם, בהמשך לכשלון תכנית הפיתוח של אזור טמפלהוף, מטעם קודמו בתפקיד מייקל מולר ממפלגת SPD הסוציאל דמוקרטית (כיום מכהן מולר כראש עירית ברלין), גייזל ניצב בפני איום דומה ביחס לתכנית הזו שלו.

אחת הסיבות לקושי במימוש התכנית היא התנגדותם לתכנית של נציגי מפלגת הירוקים, מפלגת השמאל die Linke, מפלגת הפיראטים ואף מפלגת CDU הנוצרית דמוקרטית באספת נציגי הרובע (BVV). רק במפלגת SPD, מפלגתו שלו, זכה גייזל בתמיכה. נציגי הרבעים החליטו ברוב גדול לא לחתום ולאשר את מתווה הבנייה שגובש והוגש על ידי ראשי הסנאט ביחד עם רשויות רובע Pankow ושתי חברות בינוי של מדינת ברלין ברנדנבורג, HOWOGE ו- GESOBAU. ואולם, מבחינת הסנאט מדובר בהרבה יותר מפרויקט בנייה אחד, אף אם זהו פרויקט בנייה רחב היקף.

הסנאט מתעקש על מימוש התכניות

מדובר כאן בשאלה האם אפשר להקצות שטחים לבנייה בהיקף נרחב בתוך העיר ברלין. באופן כללי, במקומות שבהם הרשויות מקדמות כעת תכניות בנייה כאלו, הן נתקלות בהתנגדות מצד התושבים, ולעתים קרובות פוליטיקאים מקומיים מצטרפים למחאת התושבים. כאשר התכניות לא מבוטלות כליל במסגרת משאל תושבים – כמו התכנית לבנייתן של 4700 יחידות דיור בקצה אזור טמפלהוף לפני שנה – עדיין מאיימים על התכניות הללו הליכי התנגדויות משפטיות ארוכים, או שינויים בלוחות הזמנים של התכניות, כמו לדוגמה בפרויקטי הבנייה של Kleingartenkolonie Oeynhausen ברובע שרלוטנבורג וילמרסדורף או Mauerpark ברובע מיטה.

מטעם גייזל נמסר ביום רביעי שעבר שהסנאט יתעקש על מימוש פרויקט הבניה המדובר, ברובע הצומח במהירות הרבה ביותר בעיר ברלין. "73 ההקטרים במתחם Elisabeth-Aue הם שטח שמצוי כולו בבעלות השלטון המקומי, ולפיכך יש חשיבות מכרעת ליצירת מרחב מגורים רחב היקף שם, שכן רק בשטחים שנמצאים לחלוטין בבעלותו יכול הסנאט להשפיע ולקבוע מחירי שכירות נוחים לדיירים בדירות הנבנות". את הדברים הללו אמר דוברו של גייזל, מרטין פאלגן, לעיתון ברלינר מורגנפוסט. פאלגן גם מסר שכעת אמור הסנאט להעביר לסמכותו את תכניות הבנייה במקום. "אנו מכינים לפיכך כעת החלטה של הסנאט, שלפיה יוכרז על מתחם Elisabeth-Aue כמתחם בעל חשיבות מיוחדת למדיניות התכנון העירוני", כך אמר הדובר. כמו כן, פאלגן הביע את תקוותו שרובע Pankow "ימשיך לעבוד איתנו בשיתוף פעולה, למרות החלטת אספת הנציגים שלו, וזאת מפני שהקמתן של יחידות הדיור הרבות במקום, כמו גם הקמתה של תשתית חיונית כגון בתי ספר, מעונות יום, מגרשי משחקים, הינה אינטרס ישיר גם של הרובע עצמו".

נציג הירוקים במועצת הבינוי של רובע Pankow, ינס הולגר קירשנר, ביקר את הגישה השלילית של נציגי המפלגות שלו. "לדעתי מדובר כאן בהזדמנות לפיתוח עירוני שהוחמצה, מפני שכעת הסנאט ימשיך לקדם את התכנית בלעדינו". קורנליוס בכטלר, ראש סיעת הירוקים, הדגיש לעומת זאת שההתנגדות מיועדת למנוע את "הקמתם של עצמים זרים על שטחים ירוקים נוספים". בכטלר ציין שכשם שהייתה התנגדות בשנות התשעים לתכניות הבינוי באזורים Karow-Nord ו- Französisch-Buchholz, גם כעת "אנו נארגן התנגדות מאסיבית לתכנית". ומנכ"ל הירוקים, מתיאס צארבוק, וראש סיעת מפלגת CDU יוהאנס קראפט, הוסיפו ואמרו: "אסור שנחזור על אותן הטעויות שבוצעו בעבר".

מקור: morgenpost