בשטח של הקניון הישן "ורטהיים" נוצר רובע חדש בעיר, כיכר לייפציגר קמה לתחייה ורק לאחרונה נפתח מתחם הקניות קניון ברלין, הכולל 270 חנויות!

במרכז ברלין המזרח והמערב ממשיכים לגדול יחד. אחרי סיום בניית כיכר פוטסדמר כמעט ונסתיימה בנייתה המחודשת של כיכר לייפציגר. היזם הראלד ז. הוט חגג לאחרונה את הפתיחה של מתחם הקניות קניון ברלין באירוע למוזמנים בלבד,כאשר בשעה עשר בבוקר נפתחו דלתותיהם של 270 החנויות לקהל הרחב. קניון ברלין הוא חלק של רובע חדש בעיר, שנוצר על שטח של הקניון הישן "ורטהיים".

מלך מרכז הקניות

"אני שמח שבאמצעות קניון ברלין אנחנו יכולים להחיות מחדש מקום היסטורי שכזה", אומר הוט. קניון ורטהיים נבנה בכמה שלבים מ-1896 עד 1906 ברחוב לייפציגר, ועם חלל פנימי בגובה 24 מטרים הוא נחשב בזמנו לסנסציה. הקירות והעמודים של קניון ורטהיים כוסו בשיש, ותבליטים מזהב וכסף קישטו את החלל.

שבע פינות מוכנות

אחרי איחוד הגרמניות הסנאט החליט שכיכר לייפציגר תבנה מחדש אך תשמור את צורתה ההיסטורית כמתומן. הפיתוח של השטח עליו עמד קניון ורטהיים – על פי התכניות של הארכיטקט סרגיי טכובן – הביא לכך שכעת שבע מתוך שמונה הפינות כבר מוכנות. היזם הוט ושותפתו "ערב השקעות" השקיעו יחד יותר מ-800 מיליון יורו בבנייה. בנוסף לחנויות, הרובע החדש כולל גם 270 דירות, מלון אחד של רשת מוטל וואן, מכון כושר של רשת הארד קאנדי השייכת לזמרת מדונה ואלפי מטרים רבועים של משרדים. בנוסף לכך ברובע ישנם גם 1,000 מקומות חנייה. את הדירות יסיימו לבנות מאוחר יותר והן תושכרנה במחירים של בין 12 ל-25 יורו למ"ר בחודש. זהו מחיר גבוה ביחס לדירות להשכרה בברלין, אבל עבורו הדיירים לא יצטרכו לצאת החוצה כדי לעשות ג'וגינג ובחצרות הפנימיות הם יוכלו ליהנות ממסלולי ריצה.

קניון ברלין, אשר כולל בערך 76,000 מ"ר של מבני מכירות, מהווה את אחד ממרכזי הקניות הגדולים ביותר של העיר. רק מתחם הקניות גרופיוס בנויקלן, הכולל 100,000 מ"ר להשכרה, גדול עוד יותר. אמנם לפני 100 שנה קניון ורטהיים כלל כ-106,000 מ"ר ולכן היה אף יותר גדול מקניון ברלין של היום, אולם על ההבדל הזה היזם הוט רוצה לפצות. לפי מה ששמענו הוא כבר מתכנן את ההרחבה של שטח המכירות במבנים שבשכונה. הוט כבר לקח על עצמו את הבנייה של הארמון לשעבר של מועדון הרכב של גרמניה (AvD) ליד השגרירות הקנדית. בנייתו של הבניין הסתיימה עכשיו גם כן ולכאן תכנס תחנת הרדיו אנרגיה בקרוב.

פיתוח השטח עליו עמד קניון ורטהיים הינו חשוב ביותר לעיר משום שהוא ייצור חיבור אטרקטיבי בין כיכר פוטסדמר ורחוב פרידריכשטרסה. "קניון ברלין מהווה את ראש החץ להתפתחות האדירה שמתרחשת ברחבי האזור הזה מסביב לכיכר פוטסדמר מאז האיחוד", אומר היועץ לפיתוח העיר מיכאל מילר (SPD). "נוצר מרכז חדש, אשר גם מהווה נקודת קשר בין חלקי העיר שהיו נפרדים פעם, ושהיום אי אפשר בכלל לחשוב על המקום בלעדיו", כך מילר.

עניין רב בהתפתחות בכיכר

בענף הנדל"ן עוקבים בעניין אחר התפתחות כיכר לייפציגר. אנדראס מליך, מומחה לסחר בקמעונות של משרד מתווכי הדירותCBRE חוזה: "קניון ברלין ישמש, כמובן, בראש ובראשונה כמרכז קניות". סיבה אחת לכך, לדבריו, היא שהקניון, עם כ-270 החנויות בו, הוא מרכז הקניות הגדול ביותר במרכז העיר. "בכיכר לייפציגר תהיה גם נציגות למותגים החדשים והמעניינים ביותר", אומר מליך. אולם בגלל הגודל, הוא מוסיף, יהווה קניון ברלין מתחרה לתחומים ולקמעונאים שונים. "ההשפעות תורגשנה עד רחוב פרידריכשטרסה, לכיכר אלכסנדרפלאץ ולקוּדַם", אומר מליך. "למרכז הקניות אלכסה (Alexa) לדוגמא, יהיו בהתחלה בטח קצת פחות לקוחות, אבל מאוחר יותר זה יתייצב".

אולם הכי קשה תהיה התחרות לחנויות של כיכר פוטסדמר, הוא מוסיף, בגלל שאלו הרבה יותר קטנות עם 40,000 מ"ר של שטח קניות ו-130 חנויות בלבד. "מי שהולך לקניון לקניות, ימצא שם כל כך הרבה חנויות, שהוא כלל לא יצטרך ללכת לכיכר פוטסדמר", אומר מליך.

אלו החנויות שאפשר למצוא

ביגוד: יש אופנה לכל כיס ולכל טעם. Peek & Cloppenburg מציעים את סחורתם בשלוש קומות, וכך גם A&C ו-H&M. זארה תתפרס על שתי קומות. הלבשה תחתונה איטלקית מציעה Intimissimi, אופנה ססגונית מציעה Desigual. כמו כן ישנן נציגויות למותגים כמו ארמאני ג'ינס,Gant, Hallhuber, Hollister, Hugo Boss, Karl Lagerfeld, Lacoste, Cinque, Foot Locker, French-Connection, Ralph Lauren, Liebeskind, Mango, Patrizia Pepe. ו- Trigem.

עם זאת, המומחה מזהיר מציפיות גדולות מדי. "יתכן גם שבאמצעות קניון ברלין יפתחו זרמים חדשים של לקוחות בין כיכרות פוטסדמר ולייפציגר ורחוב פרידריכשטרסה – צריך לראות קודם כל".
בעוד המומחה להשכרה רואה בפתיחת קניון ברלין תחרות לחנויות של כיכר פוטסדמר, ההנהלה של כיכר פוטסדמר מתעלמת מכך כליל: "אנו רואים בכך העשרה והשבחה של האזור", אומרת קרסטין וינקל, דוברת ההנהלה של כיכר פוטסמדר בע"מ. אולם במציאות זה נראה אחרת.

במעלה מדרגות הרכבת התחתית בתחנת כיכר פוטסדמר אשר מובילות אל הכניסה לקניון ברלין פלקטים גדולים מבקשים מן הלקוחות להסתובב. השלטים, עליהם כתוב בגדול “This Way”, מורים ללקוחות להתרחק מקניון ברלין וללכת בכיוון החנויות של כיכר פוטסדמר. המדרגות היוצאות מהמנהרה של הרכבת התחתית אל קניון ברלין מתהדרות במדבקות אדומות זוהרות עם חץ בכיוון השני. הכתובת: "חנויות כיכר פוטסדמר – שופינג בברלין". המאבק על הלקוחות כנראה החל כבר מזמן.

שלושה משקיעים אחרים ויתרו

הפיתוח של השטח של קניון ורטהיים לשעבר נמשך זמן רב. שלושה משקיעים השקיעו את מרצם לריק לפני שהגיע הראלד ז'רום הוט.  היורשים מכרו לבסוף את השטח לחברת אורקו (Orco), וכאשר זו נכנסה לקשיים פיננסיים היא מכרה את השטח להוט. החלק האחרון בכיכר לייפציגר שנותר לא בנוי נמצא כעת בצד הצפון-מערבי של הכיכר ליד השגרירות הקנדית. ישנה הדמייה המראה איך יכול להראות הבית המתוכנן שם, אך היות והקרקע נמצאת בידי משקיע ספרדי תכניות הבנייה אינן ידועות.

מקור: Berlin ZEITUNG