ההחלטה על שיפוץ נרחב בחנות נפלה לאחרונה. גדר שיפוצים גדולה לאורך חזית הבניין ופיגומים שהוקמו במקום מעידים על תחילת העבודות. השיפוצים אמורים להימשך עד שנת 2022.

אחד הצעדים הראשונים יהיה החזרת חלונות הראווה לאורך רחוב פאסאוור ו-ויטנברגפלאץ לגודלם המקורי כפי שהוקמו בשנת 1907. בתוך החנות הגדולה והיוקרתית עדיין אי אפשר להבחין בעבודות שיפוץ נרחבות. עדיין אפשר להיכנס לחנות דרך הכניסה הראשית. מדרגות נעות, שטחי קניות נרחבים – כל אלו עדיין מושכים את המקומיים ואת התיירים לקניות במקום המעוצב בטוב טעם.

כמו תחת גלגל ענק מתקדם, כפי שמתארת זאת חברת דויטשה באהן בשעה שהיא מתקנת את תשתית הרכבות בלי להפסיק את תנועתן, הנהלת החנות מתכננת לערוך את השיפוצים כאשר המקום פתוח ושוקק קונים. כדי לא להרחיק את הלקוחות האהובים עם רעש ולכלוך, החנות השנייה בגודלה באירופה (שנייה רק לחנות הרודס בלונדון) תערוך את השדרוג בעדינות, על פני פרק זמן ארוך בן שש שנים.

ייתכן ש"שדרוג" אינה המלה המתאימה כאן. האדריכל ההולנדי רם קולהאס ומשרד התכנון שלו Oma מתכוונים לשנות את היכל הצרכנות המהולל שינוי רדיקלי, מן היסוד. אך בה בעת, הם יעשו זאת ברוגע. בינתיים נראים בתוך החנות רק כמה קירות שהוקמו לחסום חדירת אבק מעבודות השיפוץ.

המאמץ הגדול הזה בהחלט נחוץ. החנות הענקית, שמבקרים בה 10 מיליון איש מדי שנה בשנה, כבר אינה מתאימה לתקופתה. חללים בחנות אינם מנוצלים ביעילות, יש לשפץ את הקומות, וגם המעברים הפנימיים בכל קומה זועקים לארגון מחדש.

רם קולהאס וצוותו מחלקים את הבניין לארבעה חלקים

האדריכלים חילקו את הבניין בצורת צלב לארבעה חלקים. במרכז כל רבע יוקם אטריום בצורה מיוחדת. הרעיון בבסיס התכנית הוא שאם החנות תחולק למחלקות קטנות יותר, ההתנהלות בה תהיה נוחה יותר עבור הלקוחות. כדי להדגיש את האופי העצמאי של כל חלק בחנות, האדריכלים יעצבו את המקום מחדש. אזורי האטריום ייבדלו זה מזה בגודלם ובנפחם. החלוקה לא תהיה בולטת בקומת הקרקע, אך היא תתחיל לנוע מעלה דרך הקומות השונות, עד לגג, שבו ייפגשו כל החללים.

כל רבע של החנות יתאים לחלקים אחרים, ותתאפשר גישה נוחה מחלק לחלק. מדרגות נעות יחברו בין החלקים. חלקן יהיו ישרות בעיצוב קלאסי וחלקן יעוצבו בקווים מתעקלים ומושכי עין. התכנון הזה יבטיח שלכל קבוצת מטרה בין לקוחות החנות יתאים היבט אחר בעיצוב החנות.

מעליות זכוכית חיצוניות יובילו למסעדה בשירות עצמי

גם המסעדה האיכותית בשירות עצמי בקומה השביעית תעבור עיצוב מחדש על ידי קולהאס. הוא מתכוון לחפות בזכוכית לא רק חלקים של המסעדה כמו במסגרת העיצוב הנוכחי שלה, אלא את כולה, ויחד עם זאת בכוונתו ליצור על הגג גן פתוח באוויר הצח, עם תצפית לכל רחבי העיר. ההנהלה מבטיחה שבמקום יתקיימו אירועים, ותתאפשר הצצה לסוד ברלינאי: המטבח של המסעדה היוקרתית של החנות, שממוקם קומה אחת מתחת לקומת הגג.

אך המאפיינים החדשים החשובים ביותר יהיו שתי מעליות חיצוניות שקופות. וכך, בזכות ההפרדה מפנים החנות, תושבי ברלין ומספר האורחים ההולך וגדל שלהם יוכלו להגיע למקום גם הרבה לאחר סגירת העסק (בדרך כלל שעות העבודה הן בין 10 בבוקר עד שמונה בערב, וביום ראשון החנות סגורה כמובן). האורחים יוכלו ליהנות משניצל עם נתחי אספרגוס, דרינק על הבר, יינות או המבורגר מבשר אורגני במחיר 14.95 יורו.

בשנת 2014 רכשה חברת סיגנה ריטייל האוסטרית שלוש חנויות יוקרה גרמניות – KaDeWe, אוברפולינגר במינכן ואלסטרהאוס בהמבורג, וכעת הן כולן כלולות בקבוצת KaDeWe. ביוני 2015 רכשה הקבוצה התאילנדית סנטראל גרופ, שבבעלותה גם החנות הגדולה LA RINASCENTE במילאנו 50.1 אחוזים מחלקי הבעלות בקבוצת KaDeWe. כעת אמורות החנויות לעבור חידוש ורענון, בסכום כולל של 300 מיליון יורו, עד שנת 2022. יותר ממחצית סכום זה יושקע בחנות הברלינאית.

מקור: immobilien-zeitung