הגרמנים העירוניים תמיד העדיפו לשלם שכירות מאשר לקנות לעצמם דירות • מחירי הנדל"ן הנוסקים גרמו להם לשנות את דעתם.

פחות ממחצית מהגרמנים, אזרחיה של הכלכלה החזקה ביותר באירופה, מחזיקים בבעלותם נדל"ן. וגם בקרב אלה, הרוב מתגוררים בבתים פרטייo באזורים כפריים. בערים הגדולות המספרים נמוכים הרבה יותר. פחות מחמישית מתושביה הגרמנים של ברלין, למשל, מתגוררים בדירה שבבעלותם.

פעם היו לגרמנים העירוניים הרבה סיבות טובות להתגורר בשכירות: החוק הגרמני מיטיב מאוד עם שוכרים ולא מאפשר לפנתם מהדירה, אלא לצורך שימוש עצמי. כמויות גדולות של דירות הוחזקו באופן מסורתי על-ידי חברות גדולות, מה שהבטיח מגורים בתנאי שכירות טובים בלי אפשרות פינוי, וכמובן מחירי הדירות- בערים כמו ברלין לא זזו במשך עשורים.

אבל כל זה משתנה במהירות כאשר משקיעים זרים רבים נכנסו בשנים האחרונות לשוק הנדל"ן הגרמני ושינו את הכללים. אין דוגמה טובה יותר מאשר מה שמתרחש בברלין כדי להמחיש עד כמה השינוי דרמטי. נכסים רבים בעיר עברו בשנים האחרונות מידיהן של חברות לידיהם של אנשים פרטיים. מחירי הדירות בברלין, שהיו עד לא מזמן מהזולים ביותר באירופה, מתחילים כבר ליישר קו עם ערים גדולות אחרות.

מחירי השכירות הממוצעים בבירת גרמניה כמעט הכפילו את עצמם ב-5 השנים האחרונות, לאחר שגלי הגירה מאסיביים אל תוך העיר יצרו ביקוש רב ולאחר שמשקיעים זרים רבים החליטו לקנות לעצמם דירה להשקעה בברלין. יש מצוקת דיור חמורה. עיריית ברלין התחילה להנפיק בשנים האחרונות אישורי בנייה לפרויקטים חדשים – אבל אלה נמכרים ומושכרים במחירים עוד יותר גבוהים מהרגיל, מה שלא עוזר לשוכרים בכלל.

הברלינאים הגרמנים, שבמשך כל חייהם נמנעו מלרכוש לעצמם דירות בעיר, החלו להבין פתאום שהם לא יהיו יכולים לעשות זאת לנצח והחלו להצטרף גם הם לגלי הרכישה הגדולים. פורומים של נדל"ן באינטרנט הגרמני גדושים בגולשים שמתייעצים עם גולשים אחרים איפה כדאי לקנות דירה להשקעה ומה המקום הכי טוב למצוא בו דירה למכירה בברלין.

התופעה רק בתחילתה, מה שאומר שהביקוש לדירות בברלין אדיר ושוק הנדל"ן דינמי מאוד. קל מאוד למכור, אבל הולך ונעשה מסובך יותר ויותר למצוא עסקאות טובות וזולות. דירות במיקומים מבוקשים ובמחירים אטרקטיביים נחטפות במהירות. האם לא מאורח מדי? ממש לא. כל מומחי הנדל"ן מסכימים שהפוטנציאל של ברלין רחוק ממימוש ושהמספרים נמצאים כל הזמן בעלייה. אין עוד עיר כזו בגרמניה, עם אוכלוסייה כל כך צעירה ותוססת, שמתנהלת כ"עיר ללא הפסקה" כאשר, דם חדש זורם כל העת בעורקיה ומושכת אליה תיירים כה רבים. כלכלתה מתחזקת כל הזמן וכמו כן, גלי ההגירה לתוכה – של זרים ושל גרמנים מיתר חלקי המדינה – לא פוסקים.