האדריכל המפורסם דניאל ליבסקינד חשף תכניות לבניית בניין דירות פינתי בברלין, אשר יציג חזית מתכתית בוהקת. דניאל ליבסקינד, אשר מיזמיו הקודמים בברלין כללו את המוזיאון היהודי, עיצב את הבניין בן שמונה הקומות אשר יעמוד ברחוב  Chausseestrasse באזור מיטה (Mitte) בברלין. הבניין יכלול חנויות בקומת הקרקע ו-73 דירות מגורים בקומותיו הגבוהות יותר ובנייתו עתידה להסתיים בשנת 2015.

החזית תהיה עטופה באמצעות אריחי חרס בעלי ציפוי מתכתי מחזיר אור אשר פותחו במיוחד, ולטענת הסטודיו של ליבסקינד, עתידים להתנקות מעצמם ולהיות בעלי תכונה של טיהור אויר. חלונות אסימטריים גדולים יוספו להגדלת כמות האור הטבעי שיזרום אל תוך הבניין, והחניה תהיה ממוקמת מתחת לקרקע.

בנוסף, דירת פנטהאוס בקדמת הבניין תכלול חדר מגורים בעל שתי קומות, וכן מרפסת גג הצופה על העיר.  בתיאורו את הבניין, ליבסקינד מספר כי "למרות שהסטודיו של מקבל  הזמנות לעצב גורדי שחקים בימים אלה, אני אוהב לבנות בתי מגורים, יחידה בסיסית של חיי האדם."

Berlin - Reichstag

בניין הדירות הפינתי בברלין צפוי, לאחר סיום בנייתו בשנת 2015, להביא אור נוסף לשכונה המתפתחת של Chausseestrasse. הבניין משתרע על פני 10,000 מטרים מרובעים במרכז ברלין, ומעוטר עם חלונות זויתיים גדולים המעוצבים לקלוט את מרבית האור הטבעי, קירות משופעים וחזית קרמית בעלת ציפוי מתכתי.

בתיאורו את הבניין, ליבסקינד מספר כי "למרות שהסטודיו של מקבל  הזמנות לעצב גורדי שחקים בימים אלה, אני אוהב לבנות בתי מגורים, יחידה בסיסית של חיי האדם." במקרה זה, ליבסקינד מוסיף קורטוב של בוהק ושקיפות לאזור מפתח בברלין, אשר במקרה ממוקם, בין היתר, מול המפקדה של שירות הביון הפדרלי של גרמניה.

האתגר של דניאל ליבסקינד היה ליצור 73 דירות נחשקות בגדלים של אחד עד ארבעה חדרים על חלקה בעלת קווי מתאר מלבניים ואשר גודלה מעט פחות ממחצית אקר, לאכלס אזור מסחר אטרקטיבי בקומת הקרקע, ולתכנן חניון תת קרקעי ואזור קהילתי משותף תחת כיפת השמיים. לטענת הסטודיו שלו, האדריכל עמד במטרתו ואף מעבר לכך. את הדובדבן שבקצפת ניתן למצוא בפסגת הבניין, שם ממוקמת דירת פנטהאוס המעטרת את פסגת הבניין והמקיימת בתוכה את רוח המגורים האורבניים האולטימטיבית. כאן, סלון בעל שתי קומות ממוסגר מצידו האחד על ידי קיר מוטה של חלונות משופעים, אשר מוביל אל תוך פאטיו הצופה כל ברלין. מדרגות צפות מובילות אל מתחם מגורים פתוח, חדרי שינה מקופלים אל אחורי הדירה, והתקרה נישאת לגובה של 21 רגל.

ציפוי החזית בוצע באמצעות אריחי חרס תלת מימדיים חדשניים, אותם עיצב ליבסקינד בשיתוף עם החברה האיטלקית Casalgrande Padana. האריחים הקרמיים הגאומטרים לא יוצרים רק את המרקם המתכתי, אלא הם אף בעלי תכונות ברות קיימא כגון טיהור האויר ואף מתנקות מעצמן, כאמור.

המקדש המדובר למגורים מודרנים ממוקם על פיסת קרקע בה פעל מפעל המתכות Wulffersche, בטרם הופקע מבעליו היהודיים במהלך מלחמת העולם השניה. מפתח הנדל"ן הברלינאי, מינרווה, אחראי להטמעה הטכנית והכלכלית של Chausseestrasse 43 בשיתוף עם מפתח הנדל"ן הברלינאי אקונספט. מינרווה, לו ותק של עשרים שנים, מתמחה בפיתוח נדל"ן עסקי לשם פרוייקטים מסחריים פרוייקטים למגורים, כגון דירת אלכסנדר פרקסייד העכשווית ומתחם מלונות אשר נפתח זה מכבר בברלין. איקונספט מתמחה בהקמת מבני מגורים חדשים, כגון  Palais KolleBelleמתחם מגורם חדש בברלין המושפע מאדריכלות אשר היתה נהוגה בפריז של המאה ה-19.

מקור: דיזיין מגזין.