היורו החלש ימשיך לדחוף קדימה את הכלכלה הגרמנית במשך השנה, שר הכלכלה זיגמר גבריאל אמר ביום רביעי שעבר, ובכך רמז לכך כי הוא איננו צופה שהמטבע של גוש היורו יבצע עליות למול הדולר בזמן הקרוב.

"היורו החלש ומחירי הנפט הנמוכים מאפשרים תחזית טובה ליצוא הגרמני – ובעיקר לחברות הקטנות והבינוניות. דבר זה מוביל לגידול מתמשך בתעסוקה", כך טען מר גבריאל בשיחה עם כתבים כלכליים בה הציג את תחזית הצמיחה החדשה והגבוהה יותר של הממשלה.

"אני מאמין ששער יציג טוב לכלכלת היצוא של גרמניה ימשיך לשמש כזרז לצמיחה כלכלית בשנה הקרובה".

החלשות היורו במספרים

ביום רביעי לקראת הצהריים היורו נסחר במחיר של 1.0778$ דולר אמריקני, ירידה חדה מרמה של 1.40$ דולר אמריקני לפני שנה. רוב הירידה של היורו התרחשה במהלך סוף שנת 2014 ותחילת 2015, כאשר היורו התייצב על הטווח שבין 1.05$ ל-1.10$ דולר אמריקני במהלך השבועות האחרונים. מוקדם יותר ביום רביעי הממשלה הגרמנית העלתה את תחזית הצמיחה שלה ל-1.8 אחוז במהלך כל אחת מן השנתיים הקרובות, בעיקר בעקבות צריכה פרטית חזקה ומשכורות גבוהות יותר.

מר גבריאל אמר גם שהחלת שכר מינימום לאומי של 8.50 יורו (9.11$) לשעה בתחילת השנה היא גורם נוסף העומד מאחורי הנסיקה של הכלכלה הגרמנית, למרות הביקורת שהממשלה ספגה ממעסיקים על הבירוקרטיה עמה החברות נאלצות להתמודד כעת בתיעוד שעות עבודה עבור עובדים בעלי שכר נמוך.

"שכר המינימום אפשר לנו להגדיל את הצמיחה במשק" אמר מר גבריאל, אשר התנגד לבקשות מקבוצות לחץ של גורמים עסקיים לשינוי שכר המינימום. המעסיקים ביקרו את המהלך וטענו שהוא עולה להם בזמן רב, משום שעליהם לנהל תיעוד קפדני של שעות עבודה והפסקות העובדים, דבר אשר הוביל לדיון על אודות הדרכים החוקיות ושאינם חוקיות לעקוף את שכר המינימום ואת הבירוקרטיה הנלווית לו.

הנושא יהווה חלק מן הדיון בפגישה ביום ראשון הקרוב של בעלי תפקידים בכירים מקואליציית השלטון של הנוצרים הדמוקרטים, האיחוד הנוצרי הסוציאלי והסוציאל-דמוקרטים. השמרנים ביקשו שינויים הנוגעים לבירוקרטיה, אך מר גבריאל, יו"ר הסוציאל-דמוקרטים, אשר הוביל את החלת חוק שכר המינימום, מתנגד לשינויים בחוק.

מקור: IVD-Online-Newsletter