מתווך הנדל"ן ניקולאוס ציגרט מפרסם דוח מקיף על מצב השוק בבירת גרמניה ותומך במתן אשראי והלוואות לבניית יחידות דיור בה

ברלין צומחת וצומחת וצומחת. ההתפתחות בעיר מרשימה, כפי שעולה מדוח חדש שפורסם לאחרונה על ידי מומחי הנדל"ן של מגזינים כלכליים שונים, וגם אתר IMMOBILIENSCOUT 24. כוח המשיכה של בירת גרמניה גורם לכך שמחירי הרכישה של דירות בעיר עלו בשנה האחרונה בשיעור שהיה לא פחות מדו-ספרתי – כעשרה אחוזים בקירוב.

כמו כן, עולה מנתוני המחקרים שמחירי הרכישה של דירות בברלין עלו בשנים 2014 ו-2015 בשיעור כמעט כפול משיעורי העליה של דמי השכירות. היקף העסקאות בדירות יוקרה בברלין צומח בקצב מהיר במיוחד, יותר מהיקף העסקאות בפלחי שוק צנועים יותר. אחת הסיבות למגמה זו בשוק היא תשתית הבנייה המוגבלת יחסית בברלין בהשוואה לביקוש הגבוה. סיבה נוספת היא הנהירה הגבוהה לעיר מצד בעלי מקצועות חופשיים, רבים מהם צעירים בוגרי מוסדות להשכלה גבוהה, שמחפשים בה את עתידם.

כעת מתפרסם דוח "דירות מגורים בברלין – שנת 2016-2017" וגם הוא מכיל נתונים ברוח דומה. את הדוח מפרסם ZIEGERT BANK – חברה לתיווך ויעוץ בתחום הנדל"ן, שמקום משכנה בברלין עצמה. הדוח הוצג לראשונה השבוע באירוע חשוב בעיר מינכן.

לראשונה סקרו המומחים בדוח זה גם איזורים חיצוניים יחסית של ברלין. מסתבר שצמיחה מואצת ניכרת גם במקומות הללו. כלומר, נראה שגם במקומות מרוחקים מעט ממרכז העיר, יש מוקדים מצוינים של נדל"ן והזדמנויות פז להשקעה.

בין האזורים הללו אפשר למצוא את ברנדנבורג, שמספר תושביה צפוי לצמוח בעשרות אלפי נפשות בעשור הקרוב, אולי אף ב-75 אלף. באזורים מסוימים צפוי קצב הגידול לעלות על תחזיות שהניח המשרד לענייני פיתוח בסנאט של מדינת ברלין ברנדנבורג.

דירות במחיר של פחות מ-1000 יורו למ"ר כמעט אינן בנמצא

נראה שהערכתם של מומחי חברת ציגרט, בדבר גידול בביקוש לנדל"ן בברלין, איננה ניתנת להפרכה. מנכ"ל החברה מציין שגם ההגירה הבינלאומית לעיר עולה על ההגירה הפנימית של אזרחים גרמנים מערים אחרות ברחבי המדינה לברלין עצמה. מדובר הן בהגירה של תושבים זרים בעלי אמצעים והן בהגעתם של פליטים ממוקדי מצוקה ברחבי העולם.

בין הנתונים שהוצגו בדוח של חברת ציגרט, מספר הדירות שנמכרו במחיר של יותר מחמשת אלפים יורו למטר רבוע עלה בתוך כשנה אחת מ-450 ל-1500. מדובר בעלייה של לא פחות מ-230 אחוזים. לפי דברי דובר חברת ציגרט, בסך הכל נמכrו ברחבי ברלין בשנה שעברה כ-25 אלף יחידות מגורים, וכאן מדובר בעלייה של 23 אחוזים ביחס לשנה שקדמה לה.

ציגרט קורא לתמיכה ציבורית ברוכשי דיור, באמצעות אשראי והלוואות

לפי נתוני המומחים, כיום כשלושים אחוז מהביקוש לדירות בברלין מתמקד בפלח השוק של מחירים בין 3500 ל-5000 יורו למטר רבוע. הם מעריכים שעלייה של כעשרים אחוזים במחירים צפויה עד שנת 2018. את זאת מסרה הלן לינדנר, מומחית ZIEGERT RESEARCH. היא מציינת כהסבר לכך גידול בהוצאות הבנייה ועליה במחירי המגרשים לבנייה. מבט במפת הפרויקטים הנבנים כעת או שנבנו לאחרונה ברחבי ברלין מלמד אותנו שרובם התנהלו באזורים מבוקשים יחסית בחלקים פנימיים של העיר. מדובר בעיקר בשטחים בתחומי מסילת הרכבת העירונית או בדרום מערב ברלין.

מי שמחפש דירות זולות מעט יותר מוטב שיתמקד באזורים אחרים של ברלין, כגון פאנקוב או קופניק. לפי נתוני המחקר, כרבע מכלל תושבי ברלין יכולים כעת להרשות לעצמם דירת מגורים במימון של עד 280 אלף יורו. הירידה בשיעור המובטלים בעיר, שהוא כעת פחות מעשרה אחוזים, ויחד עמה – העליה בהכנסתם הממוצעת של משקי בית בבירת גרמניה, ובפרט בחלקים הגבוהים של המדרג הסוציו אקונומי, מבשרות על ביקוש גובר לנדל"ן איכותי יותר בעיר.

ציגרט קורא לרשויות להגדיל את התמיכה ואת העידוד למאמצי הבנייה של דירות מגורים שנרכשות על ידי דייריהן בבירת גרמניה. מתן הלוואות למשפחות לרכישת דירות בעיר, כלומר עזרה בהשלמת הסכום הנחוץ להן לעסקה, תאפשר לתושבים ברמות כלכליות שונות להמשיך להתגורר בברלין ותעודד את המשך צמיחתה כעיר מגוונת. הוא מציין שהלוואות אמנם מוצעות בשוק הפיננסי כעת, אך הן מוצעות בדרך כלל בשיעורי החזר אגרסיביים שמקשים על הלווים. לפיכך יש חשיבות להתערבות של הרשויות, ולמתן אשראי ממשלתי והלוואות ציבוריות בתנאים נוחים יחסית, מה שיקל על משקי הבית בברלין לממן את הוצאות רכישת הדיור שלהם.

מקור: tagesspiegel