בתוך אזור ה- S Ring, הרכבת המקיפה את האזורים המרכזיים של ברלין המחירים עולים בקצב מהיר במיוחד – ובעיקר בשני האזורים מיטה (Mitte) וקרויצברג (Kreuzberg).

דמי השכירות הממוצעים הולכים ומתקרבים לרמת המחירים בערים הגדולות האחרות בגרמניה: דמי השכירות עולים בכ- 14%.

עיר הבירה צומחת: בסוף שנת 2013 היו בברלין 3.5 מיליון תושבים לפי הנתונים, כחמישים אלף יותר מאשר בשנה הקודמת. מספר התושבים ההולך ועולה משפיע גם על דמי השכירות. מאז השנה שעברה, עלו הסכומים שמשולמים בעסקאות שכירות חדשות – עלייה של כ-14% במרכז. הדבר עולה מדוח שוק עדכני לברלין מאת מרכז הנדל"ן בגרמניה.

ברבע הראשון של שנת 2014 עמדו דמי השכירות הממוצעים על 9.6 יורו למטר רבוע לפי הדו"ח, והם מתקרבים בכך לרמת המחירים הממוצעת בערים גדולות אחרות בגרמניה. הממוצע בברלין גבוה ב-39% מהממוצע הכללי במדינה, שעומד על 6.9 יורו למטר רבוע.

מסד הנתונים ששימש לצורך המחקר היה המידע על 43 אלף עסקאות מוצעות באתר של מרכז הנדל"ן בגרמניה immowelt.de. המחקר התבסס על השוואת נתוני הרבע הראשון של שנת 2014 עם פרק הזמן המקביל בשנה הקודמת, בתחום חוזי השכירות החדשים שהוצעו. דמי השכירות שנסקרו היו המחירים נטו, ללא הוצאות נלוות, והנתונים התבססו על התשלום המבוקש, ולא על התשלום שהוסכם בסופו של דבר בכל עסקה.

רובע Mitte. הביקוש הגבוה לדיור ופרויקטים רבים לפינוי ובינוי מחדש הביאו לעלייה של 23 אחוזים בדמי השכירות כאן במהלך השנים האחרונות.

 

למיקום מרכזי יש מחיר

הדיור במרכז ברלין יקר במיוחד. אזור זה מבוקש במיוחד על ידי תושבים חדשים בברלין, וכן על ידי סטודנטים המחפשים דירה בברלין. ואולם, למיקום המרכזי יש מחיר: בשכונת מיטה עלו דמי השכירות המבוקשים על ידי המשכירים במידה רבה, והם עומדים כעת על 13.2 יורו למ"ר בממוצע. בשכונת קרויצברג הדיור מוצע להשכרה במחיר ממוצע של 11.1 יורו למ"ר. הביקוש הרב לדיור ופרויקטים רבים לשיפוץ דיור קיים ולפינוי-בינוי הביאו לעלייה של בערך 23% בדמי השכירות בשתי השכונות הללו במהלך השנים האחרונות. גם בשכונות פרידריכסהיין, שונברג וטירגארטן מבקשים השוכרים בין 16% ל-20% יותר אפילו בהשוואה לשנה שעברה. הרמה הממוצעת של דמי השכירות כבר עברה את קו 10 היורו למ"ר.

 

 

 

מקור: morganpost