הפעם הראשונה שביקר בניו יורק הייתה בשנת 1994 בטיול קצר עם חברים. "התרוצצנו בכל רחבי מנהטן, ולא ישנו כלל", כך מספר דירק מוריץ. שלושה ימים של שתייה וחגיגה. הגובה, הצפיפות, המהירות והרעש של העיר הזו הפחידו אותו כפי שהם מפחידים רבים. "ולהפך – אני לא יכולתי לדמיין לעצמי, שניו יורק תוכל למצוא משהו בי", כך אומר מוריץ. "עם נער שכזה ממזרח ברלין".

21 שנה לאחר מכן יושב הנער ממזרח ברלין בארוחת גאלה בסנטראל פארק ואוכל פילה מיניון. מסעדת "The Loeb Boathouse" נמצאת ממש על שפת המים. מאחורי העצים, מתנשאים גורדי השחקים של מנהטן.

על השולחן של מוריץ יש עלונים של החברה שלו, שאותם הוא מחלק. גם בהם אפשר לראות בניינים רבי קומות. אך הבניינים הללו טרם נבנו. זו רק המחשה ויזואלית של פרויקט עתידי. שמו של הפרויקט המדובר הוא “THE SQUARE3”, ומוריץ מתכנן אותו כבר שנים רבות. זהו פרויקט השקעה בנדל"ן בברלין, עיר הולדתו, והוא מעוניין לבנות בה בהיקף של חצי מיליארד יורו.

ממש במתחם Sportforum Schönhausen ברובע MITTE אמורות לקום עד שנת 2019 כאלף יחידות דיור, וגם חנויות, מסעדות, מעונות יום ומרכז ספורט. הערב הוא מציג את הפרויקט הזה בניו יורק. סביבו יושבים אדריכלים, מתכנני ערים, עורכי דין, וגם בנקאים. כן, הם יכולים למצוא משהו בנער ממזרח ברלין.

בתקופת גרמניה המזרחית הוא היה אלוף ברלין באגרוף

הרעיון לפתח פרויקטי נדל"ן עליה במוחו של דירק מוריץ, כיום בן 53, בשלב מאוחר בחייו. במשך זמן רב נראה היה שבנם היחיד של מורה ופועל מרובע פרנצלאוור ברג יהפוך למתאגרף מקצועי. בתקופת גרמניה המזרחית הוא היה אלוף ברלין וזכה בתחרויות סטודנטים. מתאגרף במשקל קל, זריז מדי עבור רוב היריבים. אך לאחר לימודי מכונאות ושירותו הצבאי, השלים מוריץ את תעודת הבגרות, למד בבית ספר גבוה לתרבות הגוף בלייפציג ונפרד בהמשך מהספורט, לא לפני שעבד כמאמן אגרוף במשך שנים אחדות. הוא עבד באופן זמני כאיש מכירות של בירה, ומכר בירה מסוג פילזנר שיוצרה במזרח גרמניה לבתי כלבו במערב גרמניה.

בגיל 30 הקים מוריץ חברה שסיפקה שירותים פיננסיים. באמצע שנות הארבעים לחייו עבר באופן ספונטני ללונדון וחי שם בדירה שכורה עם שותפים. בשנת 2005 חבר גייס את שירותיו של מוריץ לתכנון השיפוץ של תחנת שנאים בפרנצלאוור ברג והפיכת המתחם לבניין מגורים. זה היה הפרויקט הגדול הראשון שלו. דרכו הלא שגרתית בעסקי הבנייה הותירה את עקבותיה. כמו בעבר, כשהיה מתאגרף בזירה, מוריץ עושה כמעט הכל לבדו: תכנון, ביצוע, שיווק. אפילו את העלונים לתכנית SQUARE3 הוא הכין בעצמו.

גברים בחליפות ועם תגיות על דש הבגד

בבוקר יום המחרת אפשר למצוא את מוריץ יושב במטה הדויטשה בנק בקומה ה-47 של בניין בוול סטריט. פרויקט מרכז הסחר העולמי החדש נוצץ צפונה משם אל מול הרקיע הכחול. מכון המחקר URBAN LAND INSTITUTE (ULI), שנוסד בשנת 1936 ויש בו כיום למעלה מ-36 אלף חברים, הזמין חברים בכירים לפורום טרנס אטלנטי: הארגון הוא אמנם ארגון ללא מטרות רווח, אך החברים בו אינם מתנגדים לרווח מעסקיהם… בפורום אפשר למצוא בעיקר גברים לבנים בחליפות מהודרות עם תוויות שמיות על דש הבגד. כריסטוף שומאכר, מנכל חברת "Union Investment Institutional Property GmbH" מסביר למשקיעים האמריקנים מדוע כדאי להם להזרים את השקעותיהם לגרמניה: מעמד ביניים חזק, יצירתיות, ציבור נרחב של דוברי אנגלית. המשתתפים מחליפים הלצות על דוגמנית העל קלאודיה שיפר ועל נקניקיות וורסט גרמניות.

לאחר מכן מדבר ויסהאן צא'קראברטי, אדריכל אמריקני בעל שם, שמלמד באוניברסיטת קולומביה ונחשב ל"אבי ה- HIGH LINE", מסילת רכבת עילית בניו יורק שהוסבה לפארק ציבורי. הוא מסביר בנימה ביקורתית שכמעט תמיד, כאשר קרקע משתחררת בניו יורק, היא הופכת למתחם דיור מפואר עם בית מרקחת יוקרתי בקומת הקרקע. האדריכל הידוע היה רוצה לראות שימוש מגוון יותר בקרקע. כרגע, ניו יורק מפגרת מאחורי ערים אחרות בתחום זה, לדבריו.

מוריץ הכין את התכנית לפרויקט “The Square 3”

שימוש מגוון הוא מילת המפתח עבור מוריץ.ממש במתחם Sportforum Hohenschönhausen ברובע ליכטנברג, הוא מעוניין להקים עד שנת 2019 כאלף דירות וגם בתי עסק, מסעדות, מעונות יום ואפילו מרכז ספורט. את התכניות לכל אלה הכין מוריץ בעצמו.

"בפרויקט שמבוסס על שימוש מגוון, התושבים יכולים להרגיש שייכות, ויש למקום זהות משל עצמו. כאן יכולים לגור אזרחים ותיקים, פליטים ומשפחות", הוא מסביר. במקום מתוכננים שלושה מגדלים, שגובהם יגיע עד 118 מטר, בצורת דוכן מנצחים בתחרות ספורט. אצל מוריץ אפשר למצוא באותו המשפט את המושגים "יחידת אמבטיה" ו"מרחב מגורים". פרויקט SQUARE3 היה מועמד בשנת 2013 לפרס MIPIM, האוסקר של הנדל"ן, בקאן שבצרפת. מוריץ מציין שהפרויקט זכה בהכרה בינלאומית נרחבת.

מוריץ מאוכזב מהתנהלותו של הסנאט במדינת ברלין ברנדנבורג: "ראש תחום הבנייה, ששמה לושר, אינה מתעניינת בנו. הוא מזהיר שברלין חייבת להתאים את עצמה לנסיבות המשתנות, כדי שלא יבואו לעיר רק "השורשים הרדודים". למה הכוונה במונח זה?

מוריץ מסביר שמדובר באנשים שמגיעים לעיר לשנים אחדות בלבד, לחיות את החיים הטובים, אבל לא משתלבים באמת במרקם העירוני, ולאחר מכן עוברים למקום אחר. הפרויקט השני הגדול שלו נקרא SECRET GARDEN. בשנת 2008 הוא רכש מתחם ברובע MITTE שבו עמד בעבר תיאטרון וודוויל. במתחם הוטמנו 30 טון עפר ופסולת. עד שנת 2016 אמור לעמוד במקום מתחם מגורים יוקרתי.

השחקן החדש בענף מעדיף לדבר על החזון המקצועי שלו

הדיון בניו יורק מתמקד כעת במחירים ומגמות בשוק, ומתנהל סביב שולחן עגול. מונחים מקצועיים רבים נזרקים לחלל האוויר, בטון מפוכח. מוריץ נראה שם קצת כמו דג מחוץ למים.

הוא, שחקן חדש למדי בתחום, מעדיף לדבר על החזון למגורים בעתיד: כיצד אנו רוצים לחיות בעתיד? זוהי השאלה לדעתו. הוא מציין שיש לו בעיה קשה עם הענף. מאוחר יותר הוא מזכיר את המונח "כרישי של נדל"ן". "כל אחד מרמה את הזולת. יש כאן כל כך הרבה זכרי אלפא", מתלונן מוריץ, שהמונח "זכר אלפא" דווקא עשוי להתאים לו היטב. האב לשלושה ילדים נע כעת בין ברלין ללונדון, שבה הוא עובד על פרויקט נוסף להקמת בניין מגורים.

כרישי הנדל"ן – ומוריץ נלווה אליהם, נוסעים כעת באוטובוס החוצה ממנהטן לעבר BROOKLYN BRIDGE PARK – פארק מסילת הרכבת העילית. במתחם מתבצעות כעת עבודות לפיתוח מדשאות ומגרשי ספורט לטובת התושבים.

מוריץ מסתכל לעבר שטחים פתוחים ואומר: "לדעתי יש כאן פוטנציאל". הוא מוסיף שבכוונתו לחזור למקום ולבדוק.

מקור: morgenpost