נסללה הדרך לקראת בניית דירות להשכרה בברלין באזור הפארק Mauerpark

מזה למעלה מעשרים שנה מתנהלים דיונים על עתיד מתחם Mauerpark. כעת מקווים בסנאט של ברלין שהדיונים יגיעו בקרוב אל קיצם: השבוע אישרה מועצת עיריית ברלין את תכניות הפיתוח של הסנאט – ובכך הפכה את המתחם לאזור שמצוי תחת אחריותה של העיר. ההחלטה תמנע מתושבי העיר להגיש התנגדויות נוספות.

בניית דיור אל מול פיתוח שטחי פנאי ופארקים – אינטרסים מנוגדים

מתחם Mauerpark הוא אחד האזורים התוססים והמבוקשים בברלין. המחלוקות סביב פיתוח המקום מתנהלות כבר עשר שנים. יותר מתריסר תכניות שונות כבר הוגשו, אך כל אחת מהן התעכבה או עברה שינויים. כעת, הסנאט נטל לעצמו סמכות המאפשרת למנוע מהתושבים להתנגד לבנייה במקום. בסנאט טוענים שלא מדובר כאן רק באינטרסים של תושבי השכונה. אך על מה כן מדובר? שני הצדדים מציגים טיעונים מפורטים בעניין.

פרטי הבנייה

על שטח של שבעה הקטר, כלומר כמעט פי שניים מכפי שתוכנן קודם, כולל שטח שיורחב בכיוון צפון, אמור לקום מתחם דיור חדש ובו 700 דירות: לאחר מחלוקות שנמשכו שנים בנוגע ל-16 תכניות פיתוח שונות לשימוש באזור Mauerpark בברלין, הסנאט של ברלין מעוניין לקדם את התכנית החדשה ביותר, ולהשאיר את שרשרת הדיונים מאחור.

הסיכויים לכך נראים השבוע טובים יותר מאי פעם: מועצת העיר של ברלין הכריזה על הקרקע שמצויה בין הרחובות BERNAUER ו-GLEIMTUNNEL כמתחם בעל עדיפות עירונית מיוחדת.

בכך הופך הסנאט של ברלין האחראי הרשמי לפיתוח של Mauerpark, והסמכות לכך כבר לא נמצאת בידי רשויות רובע MITTE. תושבים מקומיים הגישו לפני זמן קצר עצומה להתנגדות לתכניות הפיתוח במקום – אך כעת כאשר האחריות עברה לידי הסנאט לא יהיה להתנגדויות הללו תוקף. להיקף הפרויקט בפארק יהיו השלכות כלל עירוניות, ולכן הסמכות להחליט בעניין תהיה לא רק בידי הרשויות של השכונות והרבעים שגובלים בו. כך אמר הסנאטור לענייני פיתוח עירוני בברלין אנדריאס גייזל ממפלגת הסוציאל דמוקרטים (SPD).

הסנאט מעוניין לפשט ולייעל את הליכי הבנייה למגורים בעיר – ולהבטיח שיותר פרויקטים ייצאו אל הפועל

בנוסף להודעה בעניין מתחם Mauerpark, הסנאטור גייזל גם הבהיר השבוע שהסנאט, שנשלט ע"י קואליציה של מפלגת SPD הסוציאל דמוקרטית ומפלגת CDU הנוצרית דמוקרטית, מעוניין להאיץ את הכנתן של תכניות בנייה: מי שיבנו בעיר בעתיד יוכלו לנווט במסלול מהיר יותר, עם פחות מכשולים בירוקרטיים. הרבעים הספציפיים בעיר יכולים להיות אחראים בעצמם לכך. תכניות פיתוח של כל רובע יעמדו למבחן בפני הסנאט רק כאשר הן כוללות פרויקטים חשובים במיוחד או רחבי היקף במיוחד, כך אמר הסנאטור גייזל.

בניגוד בולט להצהרות אלו עומדת כוונת הסנאט ליישם את סמכותו לקבוע את עתידו של כל פרויקט בינוי בגודל של לפחות 200 דירות ברבעים השונים של העיר. עד כה הייתה נתונה לסנאט הסמכות ליטול לידיו את ניהולם של פרויקטים גדולים רק אם הם כללו יותר מחמש מאות דירות. למעשה, הסנאט השתמש בסמכות זו כדי ליטול לידיו את הסמכות ליישום פרויקט Mauerpark.

לפי התכניות של הסנאט, הפרויקט יכלול 700 דירות חדשות, לשכירות או בבעלות עצמית, כמו גם מעונות יום וכיכר גדולה. שטחו הכולל של הפרוקיט יהיה 3.5 הקטר, בפינתו הצפונית של הפארק. כשבעים אחוז מהדירות המתוכננות במקום אמורות להיות דירות להשכרה. וליתר פירוט, מדובר ב-194 דירות מגורים בבעלות עצמית, מתוכן 120 דירות בבעלות חברת הדיור GEWOBAG שכפופה לממשל בברלין, 122 דירות במימון חופשי, 219 דירות סטודנטים, וגם 43 דירות מותאמות לבני גיל הזהב. החברה הקבלנית האחראית לבנייה היא קבוצת GROTH, שמבקשת כעת לבנות בכמה מקומות שנויים במחלוקת בעיר ברלין, ובין היתר גם במתחם Kleingartensiedlung Oeynhausen.

שטח הפארק עצמו יורחב, כך אמר גייזל. שוק הפשפשים, חוות הילדים, קירות הטיפוס, וגם בתי קפה וגינות בירה ברחוב BERNAUER אמורים כולם להישאר במקומם, וחמישה הקטר נוספים יתווספו לשטח הירוק של הפארק. ברלין קיבלה על עצמה בשנת 1993 התחייבות להרחיב בהדרגה את שטח הפארק. בהחלטה שהתקבלה השבוע סיים הסנאט את הדיונים שמתנהלים למעשה כבר יותר מעשרים שנה, כך לפי הסנאטור גייזל.

מקור: POLITIK