משקיעי נדל"ן מתוחכמים מעסיקים בימים אלו צוותים טכנולוגיים מיוחדים כדי לנסות ולייצר לעצמם יתרון עסקי על מתחריהם ולמקסם את היעילות והרווחיות שלהם. כך נאמר ע"י אחד המנכ"לים של חברת נדל"ן בינלאומית למגזין PwC במסגרת מחקר על מגמות עכשוויות בנדל"ן, אשר נעשה בשיתוף עם המכון לשטחים אורבניים, "יש לנו כרגע התמקדות שונה לחלוטין בטכנולוגיה ובהשקעה בטכנולוגיה. הכפלנו את התקציב בשנתיים האחרונות, וזה לא שהוא היה נמוך לפני כן. אין ישיבת הנהלה שלא נמצא בה מישהו מהתחום הטכנולוגי".

חדשנות היא אחת הסיבות שברלין הפכה להיות שוק השקעות הנדל"ן המוביל ב-2015, כאשר הדו"ח מציין את העיר כמוקד של תעשיות הטכנולוגיה, המדיה והתקשורת. "מה שאני אוהב בברלין זה שכל השקה של מוצר חדש חייב לכלול את ברלין – בין אם המוצר טכנולוגי, מתחום האופנה, הרכבים, או כל דבר אחר", אומר אחד המרואיינים.

אבל האמת היא, שברלין יצרה לעצמה שם דבר בתחום הטכנולוגי, אולי קצת יותר ממה שמגיע לה. העיר יכולה להתגאות בחברת הסטרימינג למוזיקה "SoundCloud" ובחברת המשחקים "Wooga" אך יש לה עוד זמן עד שתתחיל למשוך אליה חברות מסחריות גדולות. הכיוון שאליו דו"ח ה-PwC מצביע הוא של ספקולציות בנוגע לנדל"ן למגורים, משהו שגרמניה לא הכירה עד השנים האחרונות. משקיעים נמשכים לברלין על ידי מה שהם מחשיבים עלויות נכסים נמוכות יחסית והזדמנויות פיתוח שונות.

"שוק הנדל"ן מוצף בהון" נטען בדוח, "רוב הנסקרים בדו"ח והמרואיינים מצפים לעלייה הן בערך הראשוני והן בערך השניוני כתוצאה מנזילות גדולה יותר והצורך לממש את ההון בסוגי נכסים אלו".

הדבר שבאמת מעניין הוא שכמעט שני שליש מהנסקרים מאמינים ששוק הנדל"ן מתומחר גבוה מדי בכמעט כל השווקים.

מקור: Brand-E