קרויצברג או פרנצלאואר ברג? וודינג או נויקלן? • המדריך למשקיע המבולבל בעיר הגדולה: איפה כדאי לקנות דירה להשקעה בבירת גרמניה?

בירת גרמניה היא עיר עצומת ממדים שמשתרעת על שטח של כמעט 900 קמ"ר. וכמו בכל עיר כל כך גדולה, יש שכונות שוות יותר וכאלה ששוות הרבה פחות. אם אתם חושבים על קניית דירה להשקעה בברלין, חשוב מאוד שתדעו אילו מהן שוות יותר.

וודינג: צעירה ומעולה

שכונת וודינג היא שכונת פועלים לשעבר שעמדה עד האיחוד בצידה המערבי של החומה וממוקמת ממש בלב העיר. זה כבר כמה שנים שהיא מסומנת כדבר הגדול הבא בעולם הנדל"ן הברלינאי. יותר ויותר סטודנטים ומשפחות צעירות מעתיקים אליה את מקום מגוריהם משכונות יקרות כמו פרנצאואר ברג בחיפוש אחר דירה באזור מרכזי ושוקק אבל בעלות נמוכה יחסית ובכך, דוחקים החוצה את האוכלוסיות הפחות מבוססות שהתגוררו לפניהם באזור זה.

הג'נטריפיקציה נמצאת כאן רק בתחילתה: בעוד שמחירי הדירות בברלין כבר מזמן אינם מה שהיו ברוב האזורים המרכזיים, בוודינג אפשר עדיין לאתר נכסים במיקומים לא רעים בכלל בכ-2,000 אירו למטר.

פרידריכסהיין: על המים

שכונת פרידריכסהיין שבמזרח העיר נחשבה עד לא מזמן למעוז של פאנקיסטים ואנרכיסטים. אלא שהיא עברה מתיחת פנים רצינית מאוד בעשור האחרון. כמעט כל הבניינים הנטושים פונו ושופצו והרחובות הסמוכים אליהם מלאים בבתי קפה, מסעדות ומועדוני לילה. אחד משווקי הפשפשים הכי פופולאריים בעיר נערך בשכונה מדי סוף-שבוע והפארק המרכזי שלה – אחד היפים והירוקים ביותר בעיר – מושך אליו אלפי בני-אדם כל יום. על גבולה הדרומי של השכונה, שנושק לנהר השפרה, הוקמו מאות משרדים של חברות היי-טק, מדיה, רדיו וקולנוע.

האוכלוסייה צעירה ומבוססת מאוד, ומחירי הנדל"ן נמצאים בעלייה מתמדת. מחפשים דירה להשקעה בברלין במחיר סביר ובקרבה למים? זו השכונה בשבילכם.

קרויצברג ונויקלן: אהובות ההיפסטרים

קרויצברג, אחת השכונות הכי מבוקשות והכי קוליות במערב העיר, הייתה עד לנפילת החומה שכונת מהגרים מוזנחת. המרחק הקצר מאוד ממנה למרכזה ההיסטורי של ברלין ולנהר החוצה אותה הפכו אותה במרוצת השנים למה שהיא היום. מחירי הדירות ברחובות מסוימים בקרויצברג כבר גבוהים מדי מכדי להוות השקעה כדאית והבורגנות השתלטה על חלקים כאלה ואחרים של השכונה, אבל היא עדיין "אלטרנטיבית" ומגניבה ויש לא מעט מציאות שמסתתרות בה.

כמו קרויצברג גם השכנה נויקלן, הינה שכונת מהגרים שסבלה מהזנחה חריפה בעשורים האחרונים. כיום שתיהן מהוות מוקד עליה לרגל להיפסטרים של ברלין: במקום המהגרים הרבים שהתגוררו בהן, מתמלאות השכונות ללא הרף בצעירים מגניבים שמחפשים את "הדבר הבא".

פרנצלאואר ברג: בורגנות וילדים

פרנצלאואר ברג, נכון להיום, היא השכונה המבוקשת ביותר במזרח העיר. לא רק בקרב מי שמחפשים דירה להשקעה בברלין, אלא בעיקר בקרב משפחות צעירות עם כסף ועם ילדים שרואות בה סוג של גן-עדן עירוני קטן שבו יש כל מה שהן צריכות – ביטחון, שקט, בתי ספר מצוינים וחיי שכונה צבעוניים.

רחובותיה השלווים והירוקים של פרנצלאואר ברג, שמעליהם מתנשאים בנייני אלטבאו יפהפיים ומשופצים למשעי, גדושים בכל טוב: מסעדות פיוז'ן אסיאתיות אופנתיות, מכוני פילאטיס יוקרתיים, חנויות ירקות אורגניים וגני משחקים מושקעים. במידה ואכן מצליחים למצוא דירה, מחירי השכירות הינם בהתאם- גבוהים מאוד.