רובע מיטה, אלכסנדר פלאץ, שער ברנדנבורגר, פרנצלאוארברג, פרידריכסהיין, קרויצברג, שרלוטנבורג, שדרת הקודאם. אין מי שהתעניין בהשקעה בברלין בשנים האחרונות שלא מכיר את המקומות והשכונות האלו. ואכן, מקומות אלו התגלו כבחירות טובות מאוד להשקעה והניבו תשואה יפה מאוד למשקיעים.

למרות המחירים שעלו בשנים האחרונות, רבים עדיין ממשיכים לשאול ולהתעניין בהם, לא בגלל הבנה מעמיקה בשוק, אלא פשוט כי זה מה שמכירים.  אך ברלין- או יותר נכון, השקעה בברלין- היא הרבה מעבר ל "חמש דקות מכיכר פוטסדאם או מאלכסנדרפלאץ".

בשנים האחרונות אנו באינספיריישן, רואים אזורים אחרים, חלקם הגדול פחות מוכרים למשקיעים ישראלים, אשר הולכים ותופסים תאוצה. השילוב בין התייקרות המחייה במרכז העיר לצד ההיצע המתדלדל, דוחף שוכרים וקונים מקומיים לחפש אופציות במקומות אחרים ופתאום שכונות כמו- ליכטנברג, טרפטאו-קופניק, דרום נויקלן (שכונת בריץ) , טמפלהוף ועוד, עלו וטיפסו לרשימת האיזורים המומלצים ביותר להשקעה וחלקם עקפו כבר שכונות ותיקות ומוכרות יותר.

כמובן שישנו חשש ידוע להשקיע במקום לא מוכר, גם אם הפוטנציאל שלו גבוה ובגלל זה, חשבנו לחשוף ולספר לכם קצת על האיזורים "החדשים" להשקעה בעיר ולתת לכם את התחושה והווייב המקומי של כל אזור ומה צופים בו לשנים הקרובות, הן מבחינת ההתפתחות שלו והן מבחינת עליות ערך הנכסים.

האזור הראשון שנסקור הוא טמפלהוף (Tempalhof)-

אחד הרבעים שהופך יותר ויותר מבוקש בשנים האחרונות הוא רובע טמפלהוף. עד שנת 2008, אפשר היה למצוא באזור בעיקר מטוסים ממריאים ונוחתים, בשדה התעופה הגדול ששכן בו. כיום אפשר למצוא על השטחים הירוקים במקום סטודנטים ומשפחות עם ילדים שנרגעים ומשחקים.

נתחיל עם קצת מידע על האזור. רובע טמפלהוף מקורו בכפר קטן באזור שהוקם בשנת 1247. השם "טמפלהוף" יכול להיות מוסבר עם מייסדי הכפר שהיו טמפלרים. עד המיזוג עם רובע שונברג בשנת 2001, טמפלהוף נוהל כמחוז מנהלי עצמאי. עד תחילת המאה ה -20 טמפלהוף היה מאוכלס בדלילות יחסית. בזכות שגשוג כלכלי  אשר התאפשר באמצעות הקמת Teltowkanal בשנת 1906, עלה במהירות הביקוש למגורים באזור. עם בנייתו של נמל התעופה טמפלהוף באזור, התפתח המחוז במהירות והפך לאזור מיושב ביותר. אף על פי כן, במרכז המחוז עדיין נשמרת האווירה של מחוז פריפריה שליו, המבקש שלא להתבלט. זה מספק סגנון חיים שקט, לצד החיים בעיר התוססת וכל זה במרחק נגיעה מהשכונות האופנתיות קרויצברג ושונברג.

השכונות שנבנו באזור טמפלהוף מתאפיינות בערבוב בריא של בנייני דירות להשכרה ובתים צמודי קרקע. ישנם מספר מתחמים שראויים להשקעה לדעת מומחי נדל"ן מקומיים. אחד מהם נמצא בקרבת רחוב מנפרד פון ריכטהופן. דרומית לשם יש רחובות עם נכסים טובים, בכיוון מארינדורף. באופן כללי, מדובר באזור שקרוי NEU TEMPELHOF.  כמו כן, באזור שבו היה בעבר חלק של שדה התעופה הישן, אפשר למצוא דירות מבוקשות במיוחד, שכן מיקומן שוכן דרומית לכביש המהיר סביב ברלין, לטבעת מסילת הרכבת העירונית ולקו התחתית 6U.

האוכולוסיה המאפיינת את טמפלהוף היא משפחות ממעמד הביניים לצד לא מעט זוגות צעירים שמצד אחד אינם רוצים להתרחק ממרכז העיר וחפצים בסביבה שקטה ואיכותית, מצד שני מחפשים אלטרנטיבות דיור זולות יותר. ניתן לראות התפתחות גדולה של מוסדות חינוך- בתי ספר וגני ילדים, לצד גינות ציבוריות בהן ניתן לפגוש אימהות (ואבות) עם עגלות בשעות אחה"צ חמימים. התושבים באזור נהנים ממתחמי קניות מגוונים כמו: Tempelhofer Hafen המרשים על גדות התעלה ורח' Tempelhofer Damm הגדול על שלל חנויותיו, חיי לילה מפותחים עם מועדונים כגון ה- Amber Suite הפועל כבר 27 שנים וה- SilverWings Club במבנה שדה התעופה הישן, שלל מסעדות וברים הנפתחים מידי יום  ופארקים ומתקני ספורט ונופש רבים כגון: Frankepark, Volkspark Mariendorf, Alte Park ועוד.

מחירי הנדלן באיזור טמפלהוף עלו באופן ניכר בשנים האחרונות. יחד עם זאת ניתן למצוא עסקאות טובות לדירות במחירים ממוצעים של  2500-2800 אירו למ"ר (JLL 2016) לעומת איזורים אחרים ומוכרים אשר חצו כבר מזמן את רף ה 3500 אירו למ"ר לדירות זהות. על פי דו"ח CBRE האחרון מחירי הנדל"ן צפויים לעלות בצורה יפה בשנים הקרובות עקב הביקוש ההולך וגדל למגורים באיזור, זאת לצד עלייה חדה במחירי השכירויות באיזור.

מאת: נמרוד ארלוק- יועץ השקעות נדל״ן