Landsberger_rooftop_view_01700

כאשר מייקה זינגר ואנדרה שווין ובתם מרלן יושבים על מרפסת ביתם צמוד הקרקע, כאשר שולחן ארוחת הבוקר ניצב לפניהם עטוף מפה ומולם נשקפת גינת הבית, אז, לפי דבריהם, הם חושבים לעצמם: "עשינו הכל כמו שצריך". חלפה שנה מאז שהמשפחה מברלין עברה לבית צמוד קרקע דו-משפחתי באזור גרוסברן בברנדנבורג, בפאתי ברלין. המקום מרוחק מספר דקות נסיעה ברכב מגבולה הדרומי של הבירה, ובקרבתו שדות ויערות רבים. דירתם הקודמת בת שלושת החדרים בבנין דירות באזור רודוב נותרה מאחור. הם מכרו אותה בתמורה לבית עם שטח מגורים של 108 מ"ר, סאונה במרתף, גינה ושטח חניה לרכב. "מקום נהדר" – כך נכתב על לוח שנקבע על דלת הבית.

מגמה: יותר תושבים בברלין עוברים לברנדנבורג

בכל שנה עוברים אלפי ברלינאים לאזור ברנדנבורג. כמו מייקה ואנדרה, רבים כבר החליטו לעבור לשכונות הפריפריה של ברלין, לעתים קרובות בגלל קרבתן למקום עבודתם, אך גם מפני שמחירי הקרקע ומחירי הנדל"ן שם עדיין זולים יותר מאשר מחירי דירות בברלין. כבר כמה שנים שמגמת נדידה זו מתעצמת, כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של מדינת ברלין ברנדנבורג. בשנת 2014 עברו יותר משלושים אלף ברלינאים לאזור השכן לעיר, בעוד שכעשרים אלף עשו דרכם בכיוון ההפוך. מאז שנת 1991, ברלין איבדה בסך הכל 235 אלף תושבים לברנדנבורג.

מחיר הנכס שיחק תפקיד משמעותי בהחלטה שקיבלו זינגר ושווין. המעבר מדירה בבנין דירות לבית צמוד קרקע – זה היה צעד שבני הזוג תכננו כבר זמן רב קודם. אבל לעבור החוצה מברלין, לבית בכפר? "על זה בעצם לא חשבנו", משיב אנדרה שווין, בן 35. הוא עובד כמנהל מחלקה בחנות אלקטרוניקה באזור שונוויידה. בני הזוג יושבים על ספה בסלון ביתם ומספרים כיצד נתקלו במקרה באופציה שבחרו. בפברואר 2015 השניים כמעט רכשו דירת מגורים באוזר ליכטנברג, לדברי מייקה, עובדת סוציאלית בשיכון באזור נויקלן. "כבר היה לנו חוזה מוקדם בכיס", היא מוסיפה. גם הענינים הפיננסיים כמעט הוסדרו. דירת ארבעה חדרים חדשה בבנין עם גינה משותפת, מקום מקסים לדברי השניים. אבל אז הסתבר שהדירה תעלה בסך הכל כשלוש מאות אלף יורו יותר ממה שיכלו לשלם. לאחר התחבטויות רבות, הם החליטו לבטל את העסקה.

נושא דיור צמוד קרקע עלה אז על סדר היום של השניים, דרך ההורים של מייקה זינגר, שמתגוררים אף הם באזור גרוסברן. ההורים נתקלו בהצעה למכירת הבית. בני הזוג באו לראות את המקום, והתרשמו מאד לטובה, כבר במבט ראשון. שבועיים מאוחר יותר, הם החליטו לרכוש את הבית, והמתווך הסכים למכור להם, אף שהיה תור ארוך של מתענינים בנכס. ייתכן שהעובדה שהיה באפשרותם לשלם מייד את הסכום הדרוש עזרה. תנאי התשלום הללו הקנו להם הנחה של 80 אלף יורו. זמן קצר לאחר מכן באה לעולם בתם הקטנה. "זה היה הרגע הנכון", מסכמים בני הזוג.

לאחר רכישת הבית, בני הזוג מבצעים כעת את מה שנקרא קומיוטינג (Commuting, ובעברית – יוממות) למקום עבודתם בעיר וחזרה. בעוד שעבור אנדרה, תנאי התחבורה בדרך לעבודה השתפרו, המצב ההפוך קיים ביחס לזוגתו. "אני עומדת כל יום בפקקים באזור טמפלהוף, וזה מעיק". יחד עם זאת, כעת דרכה למפגשים עם חברות וחברים רבים שלה קצרה יותר. והדרך לקולנוע בפוטסדאם גוזלת לא יותר מחמש עשרה דקות.

מחירי הנדל"ן נוחים באזורים המזרחיים של העיר

שערי הריבית הנמוכים כל כך הקלו על בני הזוג ברכישת הבית בברנדנבורג. כך אומרים רבים. שוכרים רבים יותר מחליטים כעת לרכוש בכל זאת דיור. בברלין ובסביבתה מחירי השכירות מטפסים כבר שנים באופן ניכר. לפי מומחי בנק ההשקעות IBB המחיר הממוצע לרכישת בית צמוד קרקע לשתי משפחות בברלין היה 340 אלף יורו. בפרברי ברלין היה המחיר לעומת זאת רק 242 אלף יורו בממוצע. מאז שנת 2008 המחירים בברלין עלו בכ- 42 אחוז, כך הם מדווחים.

מי שמחפשים דיור זול יחסית ימצאו אותו בחלקה המזרחי של העיר. באזור מרצאן הלרסדורף, המחיר הממוצע לנכס הוא 290 אלף יורו בלבד. באזור טרפטאו-קופניק המחירים מצויים ברמה דומה, וכך גם באזור ליכטנברג. לדברי המומחים, ככלל המחירים נוחים יותר ככל שהמיקום קרוב לפאתי העיר. המחירים הגבוהים יותר בתחום זה נרשמים עבור בתים צמודי קרקע חד או דו משפחתיים באזור שרלוטנבורג וילמרסדורף, בסך 825 אלף יורו בממוצע, ואחריהם ניצב אזור שטגליץ-צלנדורף עם מחירים ממוצעים סביב 600 אלף יורו. מי שמחפשים דיור באזור הדרום המערבי של פאתי העיר ירוויחו פחות אם ימכרו דירה במרכז העיר לטובת העניין. הסיבה לכך היא שבחלק זה של הפריפריה של ברלין, המחירים כבר מטפסים במהירות, והם עומדים בממוצע על יותר מ-450 אלף יורו לנכס.

לפי סקר נדל"ן שנערך לאחרונה בברלין, האמון בקרב משקיעים בנדל"ן בברלין ביחס לעלייה עתידית בשווי הנכס הולך ועולה. רק שבעה אחוזים מהם הביעו חשש מירידת ערך, בעוד שלא פחות מ-55 אחוזים הביעו בטחון שערך הנכסים בעתיד יהיה גבוה יותר.

רק 300 יורו יותר מגובה שכר הדירה

בחזרה לבני הזוג מייקה ואנדרה שווין – הם נמנים עם האופטימיים לגבי ערך הנכס שבידיהם. הם פיזרו את החזרי ההלוואה שקיבלו על פני 42 שנה. דמי ההחזר החודשיים שהם משלמים עומדים על 890 יורו, כולל ריבית והצמדה, ובנוסף לכך הם משלמים דמי ארנונה ותשתית בסך 200 יורו לחודש. בסך הכל מדובר רק ב-300 יורו יותר משכר הדירה ששילמו קודם כשגרו בתוך העיר ברלין. ובמקרה שמשהו ישתבש בכל התכניות הללו, יש למייקה קלף נוסף בשרוול. כאשר הייתה ילדה קטנה, הוריה רכשו עבורה מניות בעמותת דיור. כעת, יותר משלושים שנה לאחר מכן, הדבר מקנה לה זכויות לדיור זול במיוחד בשכירות.

מקור: Berliner Zeitung