על-אף הביקוש המתמשך לדירות בברלין, הרכב המשקיעים הבינלאומיים בעיר משתנה בעקבות מתיחות גיאופוליטית בעולם. בתדריך מומחים שנערך בשבוע שעבר נמסר כי אף שהביקושים מצד משקיעים מארה"ב, סין והמזרח התיכון עומדים בעינם, הביקוש מצד משקיעים מרוסיה נחלש.

פיטר ראביץ, נציג חברת 'זאבל נכסים', אמר כי "עבור משקיעים זרים, מחירי הדיור בברלין עודם נמוכים ביותר."

מרכוס סיילבאק, ראש חטיבת המחקר בחברה הגרמנית 'פטריציה', אומר כי הפוטנציאל של ברלין עדיין מוערך בחסר על-ידי רוב השחקנים בשוק, בעיקר אלה המקומיים. "אם נבחן את מדד הצמיחה באוכלוסייה, בעבר התחזיות הוכו באופן קבוע בתחום זה," הוא אמר בתדריך. כיום, מחירי השכירות ויוקר המחיה הנמוכים יחסית ממצבים את ברלין כמיקום אטרקטיבי בשוק הנדל"ן בגרמניה, וכן בהשוואה למטרופילינים אחרים באירופה.

"המחירים בברלין נמוכים יחסית לערים אחרות באירופה"

ראביץ סקר את סוגי המשקיעים והעיר כי 80 אחוזים מלקוחות החברה שלו הינם משקיעים בינלאומיים, רובם מארה"ב. מלבד מחירי הדיור הזולים יחסית בברלין, ההשקעה אטרקטיבית עבור לקוחות אלה גם עקב חולשתו של האירו מול הדולר.

מאידך, היחלשות הביקוש מצד המשקיעים הרוסים – אשר היוו בעבר קבוצת משקיעים משמעותית בעיר – נובעת גם היא מחולשתו של הרובל מול האירו, בנוסף לסנקציות המגבילות השקעות מחוץ לרוסיה. מנכ"ל זאבל נכסים, תומאס זאבל, הוסיף כי "הרוסים בדרך כלל רוכשים דירה אחת למגורים, ולאחר מכן רוכשים מספר נכסים נוספים להשקעה בעיר."

ג'אקופו מינגאציני, נציגה של מומחית ההפרטה 'אקסנטרו', אמר כי 25% מלקוחות החברה שלו הינם משקיעים בינלאומיים. "בהחלט מורגשת ירידה בהשקעות מרוסיה, אך ישנם ברלינאים רבים המבקשים עתה לרכוש דירה משלהם," הוסיף.

יותר משקיעים מהמזרח התיכון

על ההיחלשות בביקוש מצד הרוסים מפצה התחזקות בביקושים מהמזרח התיכון. "אנו מקבלים יותר ויותר פניות מאיחוד האמירויות, קטאר, לבנון, ישראל, ובייחוד ממצרים," אמר ראביץ. זאבל הוסיף כי משקיעים ערבים אכן רוכשים דירות להשקעה אך בדרך כלל אינם רוכשים דירה למגורים, "וזאת מכיוון ששירותי ועד הבית, הניהול והביטחון אינם מפותחים כמו במדינות אחרות."

הדגש הגיאוגרפי במחצית הראשונה היה על השקעה בברלין (2.2 מליארד אירו), ולאחריה השקעה באזור המבורג (730 מליון אירו) ושטוטגרט (460 מליון אירו). כמליארד אירו הושקעו בפיתוח, כפול מאשר במחצית הראשונה של 2014. מספר גדל של קרנות מתמחות מבקשות להשקיע בדירות קטנות ודיור לסטודנטים. "הם מניבים תשואה גבוהה יותר בהשוואה לדירות חדשות בשוק צומח אחר," אומרת ראש חטיבת המחקר הלגה שוינמאן.

שירותי חברת ניהול פופולריים יותר ויותר

טרם עלו בגרמניה תכניות להקמת קהילות מגודרות בעתיד הנראה לעין, אך ישנן כבר מספר חברות המציעות שירותי ועד בית וניהול 24 שעות ביממה – כגון החלפת נורה פגומה, סידור הכביסה או השגת כרטיסים למופע בשעות המאוחרות של הלילה. זאבל הוסיף כי "פרוייקטים קיימים כגון אלה כבר לגמרי תפוסים, אז בהחלט ישנו ביקוש לשירותים הללו, בייחוד מצד לקוחות מארה"ב."

אלכסנדר הארניש, מנכ"ל חברת היזמות 'דיאמונה את הארניש', סיפר כי על הביקוש המוחלש מצד משקיעים רוסים בפרוייקטים שלו, מפצה ביקוש מוגבר בעיקר בקרב משקיעים מסין. ראביץ העיר כי לרוב משקיעים סיניים מחפשים דירות קטנות יותר, אך מצד שני גם לרוב רוכשים שתיים או שלוש דירות. "ישנם גם רבים הרוכשים דירה עבור הילדים שלהם כאשר אלה מגיעים ללמוד בעיר," הוסיף.

מקור: PIE-MAG