20150809_133218_700

נראה שנתוני התפוסה הנמוכה מאד בשטחי נדל"ן למשרדים ברחבי מזרח גרמניה עומדים להשתנות: מחירי השכירות בין רוסטוק לדרזדן עשויים כיום להיות גבוהים כמו רמות המחירים במערב גרמניה, לפחות בחלקים של המזרח. במקביל, במזרח ברלין המחירים גבוהים במיוחד וההיצע לא עומד בביקוש הגבוה.

המירוץ אחר שטחי נדל"ן בערים הגדולות של מזרח גרמניה גובר. כך למשל, בעיר לייפציג ירד במהלך ארבע השנים האחרונות שיעור השטחים הריקים והזמינים לשוכרים מ-18 אחוז ל-12 אחוז. הדברים עולים מדוח שנתי לשנת 2015 של חברת מומחי הנדל"ן TLG, שהעיתון Welt am Sontag פרסם לאחרונה.

עליית מחירים תלולה במיוחד נרשמה בביקוש לשטחי משרדים באזור המזרחי של ברלין, זאת עקב הגברה של השקעות נדל"ן בברלין המזרחית. ניקלאס קארוף, יו"ר חברת TLG אמר לכתבי העיתון שקצב ההתפתחות במזרח גרמניה הפתיע אף שחקנים ותיקים רבים שמכירים היטב את שוק הנדל"ן המקומי. מחירי השכירות לנכסים המבוקשים ביותר בערים אחרות במזרח גרמניה – רוסטוק, פוטסדאם, לייפציג ודרזדן מצויים כיום באותה רמה כמו המחירים בערים רבות במערב גרמניה, כגון ויסבאדן או מיינץ. גם ההתענינות של תיירים ומבקרים בערים במזרח גרמניה הולכת וגוברת בשנים האחרונות – מאז שנת 2011 מספר הלינות במלונות בערי האזור עלה ב-21 אחוז.

עם הביקוש הגובר חלה עליה גם ברמת המחירים של נדל"ן משרדי, או נדל"ן למלונות ולבתי עסק. הדבר עשוי להיטיב עם חברות נדל"ן שמעורבות בפעילות במקום מפני שהן מקבלות עמלות והחזרים גבוהים יותר על מאמציהן. בחברת TLG מדווחים כי למרות זאת, הם נאלצים כעת גם להתמודד עם מתחרים חזקים יותר על פלחי השוק החדשים, והדבר מחייב אותם להיות זריזים מכפי שהיו בעבר.

האם הברקזיט ישפיע גם על שוק הנדל"ן המסחרי?

הביקוש ההולך וגובר עשוי לקבל תאוצה נוספת בשל תוצאות משאל העם בבריטניה בעד הברקזיט – יציאה מהאיחוד האירופי. אחד המומחים מציין שברלין עשויה לזנק קדימה בתחום הביקוש מצד חברות הזנק (סטארט אפ). הדבר נובע מכך שכאשר תנאי השוק בלונדון הופכים לנוחים פחות, ברלין הופכת להיות מושכת יותר – במיוחד לאור האקו-סיסטם הטכנולוגי שהתפתח בעיר וכן יוקר המחיה הנמוך משמעותית בברלין לעומת לונדון.

למרות הנתונים הללו, אחדים מהמומחים מביעים דאגה דווקא מתוצאות שליליות אפשריות של משאל העם בבריטניה: לאחרונה, קרנות השקעות העוסקות בנדל"ן הקפיאו חלק מפעילותן בבריטניה – דבר שעשוי לגרום לכך שגם במקומות אחרים תהיה הקפאה או נסיגה בהיקף הפעילות בטווח הקצר, וזאת היות שהשווקים קשורים זה בזה. עם זאת, על פי מרבית ההערכות – וכן העדויות לאחרונה – הביקושים בברלין ממשיכים לצמוח.

מקור: Die Welt