מחירי חשמל שליליים בגרמניה

גרמניה השקיעה 200 מיליארד דולר במשך שני העשורים האחרונים בקידום מקורות נקיים יותר לחשמל. להשקעה עצומה זו יש כעת השפעה בלתי צפויה – צרכנים מקבלים תשלום לעיתים כדי לצרוך חשמל, כמו שקרה בסוף השבוע.

מחירי החשמל צנחו אל מתחת לאפס לאורך רוב יום ראשון והשעות המוקדמות של יום חג המולד באפקס ספוט, בורסת אנרגיה אירופית גדולה, כתוצאה מביקוש נמוך, מזג אויר חם עד מעל לסביר ורוחות חזקות שסיפקו שפע של אנרגיית רוח ברשת.

"מחירים שליליים" שכאלה אינם הנורמה בגרמניה, אבל בודאי שאינם נדירים הודות למאמצי מדינה זו לעודד השקעה בצורות ירוקות של ייצור חשמל. מחירי החשמל בגרמניה צנחו אל מתחת לאפס, כלומר משלמים לצרכנים כדי לצרוך חשמל – יותר ממאה פעמים במהלך שנה זו לבדה לפי אפקס ספוט.

ביום ראשון, בעלי מפעלים וצרכנים גדולים אחרים קיבלו מעל 50 אירו, כ-60 דולר לכל מגהוואט-שעה, מידה סיטונאית, כדי לצרוך חשמל.

להלן סקירה של מחירי חשמל שליליים אלה והשפעתם.

מה גורם למחירים שליליים?

למעשה, כאשר היצע החשמל עולה בהרבה על הביקוש.

הביקוש נמוך במיוחד בסופי שבוע וחגים, כאשר המפעלים מושבתים והמשרדים עומדים ריקים. אולם, הספקת האנרגיה בה תלויה גרמניה פחות צפויה כיום מבעבר.

אנרגיית רוח בפרט תלויה במידה רבה בשנויים בדפוסי מזג האויר. טורבינות ענק מסתובבות מפיקות, בממוצע, בערך 12% מהחשמל של גרמניה, אך בימים סוערים הם יכולים לייצר פי כמה מכמות זו.

יחד עם זאת, מקורות חשובים נוספים של הספקת החשמל הארצית, במיוחד חלק מתחנות הכוח הפחמיות והגרעיניות, לא מסוגלות להפחית ייצור מספיק מהר, וזה מוביל למחירים שליליים בשוקי החשמל.

היכן הם נעשים שליליים?

מחירי חשמל שליליים הופיעו בכמה מדינות באירופה, כולל בלגיה, בריטניה, צרפת, הולנד ושווייץ.

אך חדירת המחירים השליליים לגרמניה היא התדירה ביותר. לעיתים מצליחה גרמניה לייצא את עודפי החשמל שלה לשכנותיה, וזה עוזר לייצב את השוק. עדיין, מקרים של מחיר שלילי הם לרוב ארוכים ועמוקים יותר בגרמניה מאשר במדינות אחרות.

במקרה אחד לאחרונה, מחירי החשמל שהו 31 שעות מתחת לאפס במהלך סוף השבוע האחרון של אוקטובר. בשלב מסוים, הם ירדו עד כדי מינוס 83€, או מינוס 98$ למגהוואט-שעה, מידה סיטונאית.

במילים אחרות, כל מי שיכול היה לצרוך מנה גדולה של חשמל בזמן זה קיבל 83€ ליחידה על מאמציו.

למה ההיצע כל כך לא מאוזן?

החיסרון המשמעותי ביותר הן של אנרגיית רוח והן של אנרגיה סולארית הוא שהן מתחזקות ונחלשות עם הרוח ואור השמש, ולא בתגובה לשעות שבהן הצורך בהן עולה.

בנוסף לכך, היכולת לאחסן חשמל במצברים אינה מתקדמת מספיק עדיין כדי לאגור את כל הייצור העודף הזה. ומשום שזה לוקח זמן לתחנות כוח ישנות יותר הפועלות על דלקי מאובנים להפחית את ייצור החשמל שלהן, הן לא יכולות להגיב מספיק ביעילות להספקת החשמל המשתנה.

כמו מרבית מערכות החשמל המסורתיות, המערכת הגרמנית עוצבה כך שתתאים את הייצור לביקוש. ואולם, "כעת יש בידינו טכנולוגיה שלא יכולה לייצר לפי ביקוש, אלא מייצרת לפי תנאי מזג האויר", אומר טוביאס קורט, מנכ"ל אנרג'י בריינפול, חברת ייעוץ ברלינאית.

זהו, לדבריו, "אחד מאתגרי המפתח לכל המעבר של שוק האנרגיה לאנרגיה מתחדשת."

מה אפשר לעשות?

מחירים שליליים מצביעים על כך שרשת החשמל הגרמנית, כמו רוב הרשתות האחרות ברחבי העולם, טרם הסתגלה לכמויות הגדלות של אנרגיה מתחדשת.

"יש הרבה לחץ על הרשת," אומר אולריק הורחנס, דובר חברת טנט, מפעילת רשת גדולה בגרמניה והולנד.

לעת עתה, פיתוחים טכנולוגיים שיאחסנו את החשמל הנוסף ויפיצו אותו בצורה טובה יותר ברחבי המדינות וביניהן נמצאים בפיגור.

אבל שיפור הרגולציה יכול להשפיע לטובה. גרמניה, למשל, אינה עושה מספיק כדי לעודד צרכנים להגדיל את השימוש שלהם בזמנים של הספקת יתר.

ברמה הבסיסית, זה יכול להיות פשוט כמו מתן תמריצים לאנשים להפעיל את מכונות הכביסה כשהחשמל מצוי בשפע ובזול. חברות יכולות לנצל אף יותר הנחיות מעין אלו, ולהעביר עבודות עתירות אנרגיה לזמנים שבהם החשמל זול.

האם הצרכן הגרמני מרוויח מ-"מחירים שליליים"?

לא ישירות.

המחירים  הסיטונאיים של החשמל מהווים רק כחמישית מחשבון החשמל הממוצע לבית בגרמניה. השאר הוא תמהיל של מיסים, עמלות למימון השקעות באנרגיה מתחדשת וחיובים על השימוש ברשת.

משמעות הדבר היא שהחשבון לעיתים נמוך יותר ממה שיכול היה להיות בשל מחירי החשמל השליליים, אך חשבונות החשמל הביתיים ממשיכים להתייקר בהדרגה על אף זאת. בפשטות, ספקיות החשמל אינן מפקידות כספים בחשבונות הצרכנים.

יצרני החשמל לומדים להגיב לעולם חדש זה.

RWE, אחת ממפעילות תחנות הכוח הגדולות של גרמניה, מעסיקה חזאי כדי לחזות עליות באנרגיית רוח, ולהתאים את הקפיצות לזמנים בהם החברה מצפה לביקושי שיא.

מחירים שליליים מהווים בעיה עבור החברה, אך גם מעלים את הערך של מתקניה הגמישים יותר, כולל מערכות איחסון גדולות.

במקרה אחד, החברה ניצלה את המחירים השליליים כך ששילמו לה לשאוב כמויות גדולות של מים לאגם הררי באוסטריה. כשהמחירים גבוהים יותר, החברה משחררת את המים, ומשתמשת בטורבינות כדי לייצר חשמל.

"אנו יכולים להפחית את הייצור ביחידות ולהפעיל את המשאבות" אמר מרטין קיינר, ראש אגף אופטימיזציית נכסים מסחריים ב-QWE "אפשר להרוויח הרבה מגמישות".