על אף שחששנו להרגיז את המקומיים, אשר התלוננו לאחרונה על כך שעירם נכבשת בידי תיירים, ביקשנו מהעורך של המדריך החדש "מסביב לברלין ב-80 בירות" לבחור עשרה ברים מקומיים מצטיינים.

מאת: Tim webb, ברלין
theguardian.com, יום שלישי, 7 ביוני 2013 05.00 BST

Wilhelm Hoeck 1892
אפילו בשעת פתיחת המקום, תמיד נדמה שישנם מספר מקומיים הפותחים היטב את מסכת השתייה היומית. האווירה אפלולית וחזותו של הפאב עתיקה כפי ששמו רומז. על הקירות הטחובים מוצג מבחר עצום של בקבוקי אלכוהול מסתוריים ומשונים, המסודרים על גבי המדפים שמאחורי הבר. בתוך הקיר האחורי ישנן חביות אלון ובקבוקים נוספים, וישנם אפילו עוד בקבוקים המאכלסים את ארון הזכוכית המהודר בחלקו העליון של הקיר שמול הבר. כיום מדובר בשני פאבים במחיר של אחד, כיוון שבחלל הסמוך נפתחה מסעדה ללא עישון ובה מוגשות מנות איכותיות מהמטבח הגרמני. הבירה נמזגת מהחבית כפי שצריך למוזגה – באיטיות רבה – אז היכונו להמתנה ממושכת, וכדאי לשקול להזמין את המשקה השני הרבה לפני שסיימתם את הראשון.
Wilmersdorfer Strasse 149, Charlottenburg

Alte Kolkshenke
אלטה קולקשנקה היא מסבאה קטנטנה מעידן אחר במרכז העתיק של שפנדאו, וניתן רק לנחש איך המבנה בו היא שוכנת עדיין עומד על תילו. ניתן בהחלט להבין את מי שיחשוב שהמקום נסגר לפני שנים. למרבה המזל, מדובר במקום נפלא ששרד את מעבר העידנים. מתחנת ה-U-Bahn על רחוב ברייטה שטראסה, מסתובבים ופונים צפונה מספר מטרים עד שמגיעים לרחוב הראשי, חוצים את הכביש ויורדים בגרם המדרגות הקטן שממול. לאחר מספר מטרים יהיה משמאלכם רחוב קטן בשם קולק, והפאב יהיה משמאלכם לאחר כ-50 מטר. המקום אפלולי ומכיל פאנלים מעץ, בר נמוך עם מראה על הקיר האחורי, חפצי נוי רבים ועתיקים, ותמונות ומפות של שפנדאו העתיקה, אשר היתה עיר גדולה למדי בזמן שבו ברלין עוד היתה כפר קטן. האישה הזקנה שמנהלת את המקום נראית כמי שיצאה מהמאה שבה הוא נוסד, אז אל תצפו לשירות זריז. במקום ישנה רק בירה אחת הנמזגת מהחבית – ברלינר קינדל פילס (4.6%), לאגר זהוב וקליל מאוד של BKS. זהו פילסנר ראוי לשתיה בעל מאפייני וניל ולתת מתקתקים.
Kolk 3, Spandau

 

Bornholmer Hütte
זהו פאב מקומי ותכליתי במזרח ברלין אשר נוסד ב-1911. ייתכן ועדיין מבקרים בו שוטרי גבול לשעבר ממעבר בורנהולמר שטראסה הסמוך – אשר היה המעבר הראשון שנפרץ בעת נפילת החומה. הפאב נותר בידיים פרטיות לאורך כל העידן הקומוניסטי. הבר מרשים, והרצפה עשויה לינוליאום אדום ומרופט. אהיל המנורה מעוצב בצורת ספינה. בחירת הבירה שלנו היא ארדינגר וייסביר דונקל המצויינת (5.6%), המיוצרת בארדינג הסמוכה למינכן. זוהי בירת חיטה יבשה עם טעמי וניל ובננה קלויים. זוהי אולי לא בחירתם הראשונה של המקומיים, אך היא מהווה שידוך מצויין לתפריט האוכל המצומצם והפשוט, הכולל גלילות בשר, סלט תפוחי אדמה, צ'ילי, הרינג, ונקניקיות בוקוורסט וקנאקוורסט.
Bornholmer Strasse 89, Prenzlauerberg

Max und Moritz
זהו מוסד ברלינאי הנקרא על שם זוג ילדים שובבים ומפורסמים עליהם כתב וילהלם בוש סיפור ילדים ב-1865. במקום ישנה אלגנטיות מעט דהויה – אלון עתיק ואריחי אימל ירוקים – כאילו הוא נבנה עבור זמנים מפוארים יותר. הפאב שכאילו נשאב ממכונת זמן מלא באופי ונדמה שהוא פשוט אינו נגמר. בחלל האחורי הגדול מוצבת במה למופעי מוזיקה וקבארט. בקומה העליונה ישנה ספרייה, חדר אוכל פרטי, ואפילו מלון קטן. התפריט עמוס במנות ברלינאיות קלאסיות. בחירת הבירה שלנו היא בארה בראו פילס (4.8%), תוצר נדיר של ליבקה שבמזרח ווסטפאליה. זהו פילסנר מאוזן, צלול וזהוב, בעל פירותיות של תפוחים וכשות.
Oranienstrasse 162, Kreuzberg

Deponie #3
דפוני הינה טברנה נהדרת בסגנון ישן, החבויה מתחת לקשתות מסילת הרכבת שבין תחנות פרידריך שטראסה והאקשר מארקט. החלל שימש בעבר את צבא מזרח גרמניה כמחסן טנקים. ישנם במקום שני ברים עיקריים גדולים עם חללים קטנים היוצאים מהם, וכולם עמוסי חפצי נוי עתיקים. למרות זאת, מדובר בפאב שקט ומהורהר, כמו בית קפה וינאי בשעות היום – על אף רעשי הרכבות התמידיים ממעל. בלילה, ד"ר ג'קיל הופך למיסטר הייד, בעת שמשלחות סטודנטים מגיעות והופכות את הפאב למוקד הדוניזם רבתי. ישנו גן בירה קטן מאחורי המבנה, והוא אחד המקומות השקטים שתמצאו בלב ההמולה של מרכז העיר. תפריט האוכל גדול, כמו גם המנות. נדמה שארוחת בוקר וגלידות מהוות את המנות המיוחדות של הבית. ישנן שלוש בירות פילסנר גרמניות מהחבית, בנוסף לבירות כהות ובהירות מצ'כיה. לאלה נוספים שמונה סוגי בירה בבקבוק, כולל רב המכר של פילס – אוגוסטינר הלס (5.2%), לאגר פריך ומתקתק בעל סיומת מעט מרירה יותר מרוב הבירות תוצרת מינכן.
Georgenstrasse 5, Mitte

Dicke Wirtin
סמוך לפינה הצפון-מזרחית של הסאבינגניפלאץ, מקדמות את פני אורחי הפאב תמונות של ה-דיקה וירטין (מארחת שמנה) בכבודה ובעצמה. זו היתה אנה סטאנשק, גברת רבת-רושם שהתפרסמה בעקבות לבה הרחב, קדירות התבשיל העצומות שרקחה ואהבתה לסטודנטים מהמכללה לאומנויות הסמוכה למקום. תפריט האוכל נותר עשיר ועמוס קלאסיקות ברלינאיות. עד היום הפאב טוען כי הוא קיבל בברכה מאז ומעולם אמנים, סופרים, שחקנים ושאר בעלי המקצועות. מבחר הבירות מהחבית הוא מעולה, וכולל בירות כגון פלנסבורגר פילס, שניידר-וייסה, ברלינר קינדל יובילאומס פילס, מונשוף שווארצביר וקניג פילס (4.9%), פילסנר זהוב בהיר המיוצר במבשלה בדואיסבורג. ישנו גם מבצע חודשי על בירות מחבית, וכ-25 סוגי שנאפס תוצרת בית הנמזגים מבקבוקים גדולים הממוקמים מעל לבר.
Carmerstrasse, 9, Charlottenburg

Leuchtturm
"המגדלור" הינה מסבאת רחוב-אחורי בעלת אווירה המכוונת אל קהל בלייני הלילה. העיצוב הפנימי הוא משנת 1896, אך אין ספק שהוא הובא לכאן ממקומות אחרים – הפאב נמצא כאן רק מ-1964. מדובר למעשה בגלריית אומנות, אשר מהווה תפאורה אידיאלית לחוג הספרותי שהוקם כאן ב-1994. בחלל האחורי הקטן מוצב שולחן כדורגל – ייתכן וזו היתה ההשראה לסרטו המפורסם של וים ונדרס הברלינאי, "פחד השוער מבעיטת העונשין"; מספרים כי ונדרס פוקד את המקום באופן קבוע. מבחר בירות החבית הוא מצויין, וכולל בירות כגון יבר, ביטבורגר, ברלינר והוהנטאנר פילס, כמו גם את יבר הכהה הנדירה. זהו גם מקום טוב ללגום בו ורסטיינר פרימיום ורום (4.8%), בירה מרירה וחלקה בצבע לימון בהיר ותיבול פלפלי.
Crellestrasse 41, Schöneberg

Metzer Eck
מצר אק הוקם ב-1913. זהו בר משפחתי על פינת רחוב במזרח ברלין, והוא שופץ באלגנטיות מודרנית. בחודשי הקיץ נוספת למקום טראסה נעימה על הרחוב. במקום מספר חדרים קטנים מאחורי הבר הזעיר ומעליו. ה"ברלינר צייטונג" כינה את המקום "כנראה הפאב הפינתי הטוב ביותר בעיר". בתפריט האוכל הושם דגש על קדירות ומרקים, עם מנות מיוחדות בימי שישי ושבת בחודשי החורף. בנוסף לשני סוגי פילסנר, המקום מציע בירות מחבית כגון האוסמארקה שווארצביר המסתורי (בירת הבית השחורה). זוהי בירה חלקה בצבע אדום-כהה, בעלת גוף דמוי סטאוט עם טעמי קפה קלוי ורמיזות פרי יבש. אנו בחרנו בארדינגר קריסטל, בירה מרעננת, קלילה, רכה ושמרית (אך מסוננת) – ייתכן שטעמה יהיה טוב אפילו יותר בתוספת פרוסת לימון.
Metzer Strasse 33, Prenzlauer Berg

Schillerklause
בבר השחקנים הקטנטן שבסמוך לתיאטרון שילר ניתן למצוא, כצפוי, מזכרות דרמטיות מהפקות עבר. עם זאת, חדר הסנוקר שבחלל האחורי הוא תוספת מפתיעה למדי. תפריט הבופה בסגנון ברלין הישנה נותן תמורה מצויינת לכסף וכדאי לנסות גם אותו. באזור הבר העישון מותר, ומופיע בו ציור קיר נפלא המתאר חילופי סצנה עתירי-בירה מאחורי הקלעים בין מחזה למחזה. על-מנת להגיע, עקבו אחר השלטים המכוונים לשילר סטראסה ב- U-Bahnhof ופנו ימינה אל הרחוב עצמו כאשר תצאו מהתחנה. תיאטרון השילר הוא הראשון מימין לאחר 150 מטרים. בבר תמצאו שלושה סוגי פילסנר סולידיים – יבר, שולטהייס וקניג – וכן בירה בווארית לבנה ומרעננת, מסונת למחצה – פרנציסקאנר הפוויסה הל (5%). מתהליך התסיסה נוצרת ארומה כה חזקה של בננה, שהטעם המתקבל דומה כמעט למילקשייק בטעם בננה.
Am Schillertheater 1, Charlottenburg

Willy Bresch
אין לנו מושג מי היה ווילי ברש. נדמה כי לא הותיר שום חותם על העולם מלבד הפאב הנושא את שמו – וזוהי קלאסיקה מוחלטת. זהו בר מקומי בסיסי בעל אווירה טובה המהווה, למי שמתעניין, את בחירתו של כותב המאמר כפאב האהוב עליו בברלין. מעל דלת הכניסה ישנו ציור קיר נפלא המתאר סוחרי שוק קשישים המוכרים דגים ופרחים. בתוך החלל הפנימי ישנה רצפת עץ ועליה שולחנות המכוסים במפות משובצות, תמונות ישנות של דירות בברלין, ואוסף כדי בירה מקרמיקה. בנוסף לברלינר פילס ושולטהייס פילס, בבר מגישים גם שתי בירות מצויינות מהמבשלה הבווארית הקטנה הוהנתאנר, במחירים נמוכים עד כדי פליאה. הוהנתאנר דונקל מצליחה להעביר טעמי לתת ומרירות בו זמנית, בעוד שטאנן פילס (5%) הינו לאגר מופלא, חלק ומאוזן. אל תופתעו אם המקומיים יפצחו בריקודים לצלילי מוזיקת קיטש גרמנית קלאסית – ואולי אף יזמינו אתכם להצטרף!
Danziger Strasse 120 (on the corner with Greifswalder Strasse), Prennzlauer Berg