Locals at a cafe on Weigandufer in Neukölln

מעונות הסטודנטים בברלין עוברים בשנים האחרונות מתיחת פנים. מטבחים משותפים מטונפים ורהיטים בלויים הם נחלת העבר – כיום דירות בברלין המיועדות למגורי סטודנטים הופכות יותר ויותר יוקרתיות. אחת הסיבות לכך היא שאיגוד הסטודנטים בעיר ערך עבודות שיפוץ נרחבות במעונות ברחבי העיר. בנוסף, משקיעים פרטיים בונים דירות חדשות וקובעים סטנדרטים חדשים וגבוהים הרבה יותר בפלח זה של השוק. היצע הדירות לסטודנטים ברחבי ברלין הולך וצומח גם הודות למיזמים מקומיים של חברות עירוניות, שבונות דירות עובר שוכרים צעירים יותר, שהתקציב העומד לרשותם נמוך ביחס לסכומים ששוכרים אחרים בעיר יכולים לשלם. ההשקעות הללו מהוות חלק מתכנית שלפיה ייבנו בשנים הקרובות לא פחות מ-5000 דירות חדשות לסטודנטים בברלין. רק מאפיין אחד של הדירות נותר בעינו – הן לא מרווחות במיוחד.

אחד הבנינים היותר אטרקטיביים במסגרת המגמה החדשה צפוי להיות מוכן בקרוב: מדובר ב-400 דירות שהחברה הפרטית Campus Viva הקימה ברחוב יולישר, כך דווח במגזין "ברלינר צייטונג". דירה מרוהטת במלואה ששטחה הכולל כעשרים מטר רבוע צפויה לעלות בפרויקט זה כ-370 יורו לחודש. לרשות הסטודנטים הדיירים יעמדו גם חללים חברתיים משותפים עם חיבור אינטרנט בחינם וכן שירותים כמו חדר כושר, חדר כביסה, מרחבי ישיבה ולימוד, גינה גדולה וגם מרפסת גג יפה. מי שזקוק לכך יוכל לשכור מקום חנייה, תמורת 50 יורו לחודש.

24 מטרים רבועים תמורת 450 יורו לחודש לשכר דירה "קר"

גם ברובע טרפטאו-קופניק מוקמות דירות בשכירות לסטודנטים – ומדובר שם ברמת מחירים דומה למדי. במתחם Medienfester Adlerhof החדש ברובע הוקמו כ-153 דירות מרוהטות במלואן. לפי נתונים שנמסרו על ידי היזמים ל"ברלינר צייטונג", הדירות יענו היטב על הצרכים של סטודנטים ומדענים צעירים, תחת המוטו השאפתני "להרגיש טוב במרחב מצומצם". חדר על שטח כולל של 24 מ"ר יעלה כאן 450 יורו לחודש בסיסית (מה שמכונה "שכר דירה קר" – לא כולל הוצאות חימום והוצאות נלוות אחרות).

לעומת זאת, סטודנטים שיבקשו בעתיד להתגורר במתחם עתידי שחברת "ברלינובו" מתכננת ברובע ליכטנברג, ייאלצו להסתפק במרחב מגורים קטן יותר – 16 מ"ר בלבד. "כיף בדירת מיקרו" הוא הסלוגן השיווקי המלווה את פרויקט המעונות של החברה. מדובר ביחידות דירות פונקציונליות לחלוטין וקטנות מאוד, שיענו על כל הצרכים הבסיסיים של הדיירים – מגורים, שינה, פינת מטבח וחדר אמבטיה. דמי השכירות שהשוכרים יתבקשו לשלם במתחם זה יהיו נמוכים מעט יותר מבשני המתחמים שצוינו לעיל, בשל שטחם הקטן יותר של הדירות. בפרויקט זה מדובר ב-315 יורו לחודש.

החברות הממשלתיות נכנסות לפעולה

חברת "ברלינובו" היא אחת החברות העירוניות הפועלות במסגרת הממשל המקומי של מדינת ברלין-ברנדנבורג. השלטון המקומי עוסק רבות בתכנון אלפי יחידות דיור לסטודנטים. ראש העיר בעבר, קלאוס ווברייט ממפלגת SPD הסוציאל דמוקרטית, הבטיח כבר בשנת 2013 שבעיר יוקצה מרחב מגורים גדול יותר לסטודנטים. יחד עם זאת, ההיצע עדיין לא עונה על הביקוש הגבוה. לפי נתונים שנמסרו על ידי איגוד הסטודנטים בברלין, 1830 סטודנטים שמחפשים דיור עדיין נמצאים ברשימת המתנה, לקראת פתיחת שנת הלימודים בחודש אוקטובר הקרוב. איגוד הסטודנטים מנהל בסך הכל יחידות דיור ל-9500 סטודנטים.

בנוסף, 126 יחידות דיור לסטודנטים מתוכננות ברובע מרצאן בצפון ברלין. חברת הבנייה Degewo, אף היא בבעלות השלטון המקומי במדינת ברלין-ברנדנבורג, סיימה לאחרונה את עבודות הקמתן של 31 דירות בפרויקט "מגורים בקרבת הקמפוס – Wohnen am Campus". מחירי השכירות במקום – שכר דירה בסיסי של 6.5 יורו למ"ר ללא הוצאות חימום והוצאות נלוות אחרות – יהיו מתאימים במיוחד לתקציב סטודנטיאלי. החברה העירונית מתכננת כעת לסיים את עבודות הקמתן של 126 דירות מגורים נוספות לסטודנטים ברבע השני של שנת 2017.

גם חברת הבינוי הציבורית Gewobag פועלת בפלח זה של שוק הנדל"ן בברלין. דוברת הסנאט בברלין, גבריאלה מיטג, אמרה ל"ברלינר צייטונג" כי ייתכן שכבר בסוף השנה יחלו עבודות הקמתו של מתחם מגורי סטודנטים ברובע וודינג בברלין. בסך הכל מדובר בשני בנינים שיהיו בהם דירות ליותר מ-120 סטודנטים. אישורי הבניה במקום טרם ניתנו, יחד עם זאת. גם ברובע Mitte המבוקש מצפים לתחילת בנייתן של כ-141 יחידות דיור חדשות לסטודנטים כבר בשנה הבאה.

מעונות לפליטים צפויים להפוך בעתיד למתחמי מגורים בשכירות לסטודנטים בברלין

ברובע שרלוטנבורג מתוכננים מתחמי מגורים נוספים לסטודנטים. חברת הבינוי WBM מעונינת להקים בשרלוטנבורג מעונות לפליטים שייבנו בשיטת הבנייה המודולרית המהירה והזולה יחסית. בעתיד, המעונות הללו צפויים להיות מתאימים במיוחד למגורי סטודנטים, לאחר שהפליטים יופנו למגורי קבע ברחבי גרמניה. על פי החברה, עצם הקמתן של דירות קטנות בעלות נמוכה יחסית, פירושה התאמה כמעט מיידית לפלח השוק של דיור לסטודנטים – ויש פוטנציאל להסבתן לצרכים אלו במינימום מאמץ.

גם כפר הסטודנטים EBA-51 בברלין הוקם בשיטת הבנייה המודולרית. כאן מתבססים היזמים על מכולות ימיות שעוברות הסבה ליחידות מגורים נעימות ונוחות. ואולם, היזמים נקלעו לקשיים מסוימים מפני שעבודות ההסבה התבררו כיקרות מעט יותר מן העלות שחושבה מלכתחילה עבור הפרויקט. בשל כך החליטו בחברה לשנות מעט את אופי הפרויקט ולהשתמש במכולות מסוג שונה. בינתיים כמעט כל יחידות הדיור כבר הושלמו ונמצאו להן שוכרים. על פי דיווחים בברלין, רק מכולה אחת בגודל כפול מהאחרות עדיין פנויה להשכרה. מסתבר אם כך שהמעונות הללו, שכל יחידה בהם תוכננה באופן שונה במקצת, על ידי מעצבת פנים ששירותיה נשכרו במיוחד על ידי החברה, מבוקשים מאד על ידי סטודנטים בברלין.

מקור: Berliner Zeitung