הקהילה הישראלית בבירת גרמניה גדלה משנה לשנה, והמעבר רק הולך ונעשה קל יותר • מחומוסיות ועד סוכני נדל"ן דוברי עברית – ברלין מחכה לישראלים בזרועות פתוחות

חברות סטראט-אפ שנדדו מרמת החייל לקרויצברג, להקות רוק ברלינאיות שהתחילו את דרכן בקיבוץ, חומוסיות כחול-לבן וגני ילדים עם גננות דוברות עברית: הקהילה הישראלית בברלין הולכת ומתרחבת במספרים גדולים משנה לשנה. ההערכות מדברות על לפחות 15 אלף ישראלים שמתגוררים כיום בבירת גרמניה, והיד עוד נטויה.

בשכונות פופולאריות כמו נויקלן ופרנצלאואר ברג אפשר כבר לשמוע הרבה מאוד עברית ברחובות, ושלל עסקים בבעלות ישראלית – ממסעדות דרך ברים וחברות נדל"ן ועד משרדים שעוסקים במתן הכוונה במבוך הביורוקרטי הגרמני – צצו בשנים האחרונות בכל פינה בעיר על מנת לספק את הכמיהה של רבים מהמהגרים החדשים האלה לחומוס וטחינה "כמו בבית", לצפייה משותפת במשחקי כדורסל של הליגה הישראלית, לאוזן קשבת ולשירות מקצועי בשפה מוכרת ובאווירה חמימה.

דירה בברלין: ישראלים קונים מישראלים

בראש סדר העדיפויות של כל הישראלים שמגיעים לברלין נמצאים השכרת או קניית דירה בעיר. על אף שמחירי הנדל"ן בברלין ממשיכים לעלות כל הזמן, הם עדיין נמוכים באופן משמעותי ממחירי הנדל"ן בישראל וביתר הערים הגדולות באירופה, מה שמקל מאוד על הכיס. עם זאת, הביקוש הרב לדירות בברלין, וההיצע שהולך ומצטמצם יחד עם הכמות הגדולה של אנשים שעוברים לעיר מדי שנה, הופכים את תהליך החיפוש לארוך ומורכב.

באופן לא מפתיע, ישראלים רבים פונים לחברות נדל"ן בהנהלה ישראלית – שהופכות את התהליך הזה להרבה פחות מעייף ומתסכל. חברת אינספיריישן גרופ הישראלית, למשל, המתמחה באיתור נכסים אטרקטיביים לרכישה בברלין ובניהול בניינים ועוסקת בתחום זה כבר כמה שנים טובות, מטפלת בכמות גדולה מאוד של לקוחות ישראליים שמבקשים לשכור או לקנות דירה בברלין.

"מציאת דירה בברלין איננה עניין פשוט, במיוחד כאשר לא שולטים עדיין בשפה המקומית ולא בקיאים מספיק בחוקים השונים", אומר רועי וולמן, מנהל התפעול של אינספיריישן גרופ, המתגורר בעיר כבר שנים רבות. "יועצי ההשקעות ואנשי שירות הלקוחות שלנו דוברים עברית וגרמנית, ומשתמשים בנסיונם הרב על מנת לאתר דירות במיקומים פופולאריים ובמחירים שמתאימים לכל תקציב, ויודעים לספק אפשרויות מימון בתנאים נוחים גם למי שאיננו מתגורר ועובד בעיר ואיננו מחזיק באזרחות אירופאית".

לדברי וולמן, בקרב המשקיעים שמשתמשים בשירותיה של חברת אינספיריישן גרופ יש לא מעט ישראלים שמתגוררים בארץ אבל מעוניינים להרוויח מנדל"ן בחו"ל, וכמו כן לא מעט ישראלים שמתגוררים בברלין ומעוניינים בדירה משלהם וישראלים, בעיקר צעירים, שמתגוררים בדירות שמנוהלות על-ידי מחלקת ניהול הנכסים לטווח ארוך של החברה.

לגור בברלין: חיי תרבות סוערים ושקט נפשי

מה מחפשים בעצם כל כך הרבה ישראלים בברלין? בניגוד למה שחושבים אנשים רבים, אף אחד לא עובר לברלין רק בגלל שהמילקי זול יותר מאשר בישראל. בירת גרמניה מציעה הרבה יותר ממוצרי מזון במחירים נמוכים: היא מציעה פתרונות דיור זולים ונוחים בסטנדרטים גבוהים, אפשרויות תעסוקה רבות, תנאים סוציאליים מצוינים, מערכת חינוך מעולה והרבה מאוד שקט נפשי.

צעירים ישראלים רבים, למשל, עוברים לברלין בחיפוש אחר הרפתקאות. הם רוצים לחיות קצת בעיר הכי פופולארית וקוסמופוליטית באירופה, עיר צעירה, תוססת, עם חיי לילה ותרבות סוערים, שמאפשרת להם להינות ולבלות ללא דאגות גם עם משכורת לא גדולה במיוחד. חלקם חוזרים אחרי שנה-שנתיים לאחר שהגעגועים או מזג האוויר מכריעים אותם, אבל לא מעט מהם נשארים.

חיי התרבות הפורחים של ברלין ומלגות ממשלתיות נדיבות מושכים אליה גם אמנים ומוזיקאים ישראלים רבים שמתקשים להתפרנס ממקצועם בארץ, וסצינת הסטארט-אפים של העיר, שמתפתחת במהירות, מושכת אליה לא מעט יזמי היי-טק ומתכנתים ישראליים. אבל יותר מכל אלה, בולטות בעיקר בקהילה הישראלית הצומחת של בירת גרמניה משפחות רבות עם ילדים.

יוקר המחייה בישראל – בשילוב עם מחירי שכירות ונדל"ן זולים במיוחד בברלין – מביאים לעיר לא מעט משפחות שמבקשות להתחיל את חייהן מחדש במקום אחר. חלקן מגיעות לכאן מצוידות בדרכונים אירופאיים שמקלים מאוד על המעבר, וחלקן מגיעות בעקבות הצעות עבודה ורילוקיישן. קבוצות הפייסבוק השונות של הקהילה הישראלית בעיר מלאות בדיונים סביב נושאים כמו גני ילדים מומלצים, סופרמרקטים שבהם ניתן לקנות מוצרים "ים תיכוניים" ודירות למכירה בברלין.