המרגלים באים – ואיתם גם דירות היוקרה

בנייתו של המתחם החדש של שירות המודיעין הגרמני (BND), שבו יעבדו כ-4,000 איש, אמנם אמורה להסתיים רק בשנת 2016. אך הרובע מסביב לקומפלקס הבנייה הענק באזור Chausseestraße כבר מתחיל להשתנות.

המוכרת בבית הקפה והמעדנייה היוקרתיים לה ויטה נראית מרוצה. "קודם הייתה כאן פינה שקטה", היא אומרת, אבל בינתיים, "המקום הפך שוקק יותר ויותר לקוחות מגיעים". זה כמובן טוב לעסקים. בית הקפה מצוי ממש מול המרכז העתידי של ה – BND ב- Chausseestraße ברובע מיטה. גם אם הבנייה של המתחם הענק ל-4000 עובדים של שירות המודיעין הגרמני אשר עוקב אחר הנעשה ברחבי העולם אמורה להסתיים רק בשנה הבאה, השינויים מסביב למתחם כבר ניכרים. בניינים ישנים עוברים שיפוץ, במתחמים ריקים נבנות דירות חדשות, ואפשר לראות אזורי מסחר חדשים וגם מלונות. רק לאורך 800 המטרים של Chausseestraße בין Invalidenstraße ל- Liesenstraße אפשר לראות עבודות בנייה של כשישה פרויקטים חדשים.

"חודש לאחר תחילת שיווק הדירות, מחצית מהן כבר נמכרו", כך אומר אנדריי שלוטר מחברת ציגרט, שעליה הוטלה מלאכת השיווק. "אנו יוצאים מנקודת ההנחה שהאזור יקבל תנופה גדולה לאחר הגעתם של כ-4000 עובדי ה- BND. ה- BND יצטרכו למצוא לעובדיו דירות רבות להשכרה בברלין," הוא מוסיף.

ממש ליד פרויקט ספיר נבנות כ-400 דירות במתחם Feuerlandhöfen וכ- 270 דירות במתחם The Mile. כמו כן, באזור Chausseestraße, בקרבת Liesenstraße נבנות כ-280 דירות נוספות במסגרת פרויקט The Garden. "ה- BND תרם לעלייה ניכרת בערכה של הסביבה, והדבר ניכר בהיקף הנרחב של הבנייה החדשה כאן", כך לדברי אליושה הופמן ממיזם Think Berlin, שהוקם על ידי ארכיטקטים ומתכנני ערים. הקבוצה עוקבת אחר התפתחות העיר מנקודת מבט ביקורתית."מובן מאליו שיש גם היבט שלילי להתפתחות זו – כמעט כל הדירות שנבנות כאן הן דירות יוקרה שמחירן גבוה". לדעת הופמן, יש בעיה נוספת: הקמתו של מרכז BND בין Scharnhorststraße, Habersaathstraße ו- Chausseestraße תיצור אזור עם אבטחה גבוהה בשטח של 10 הקטר. "יווצר כאן אזור מבודד, ואנשים יצטרכו לעבור מסביבו", הוא אומר.

"פירוש הדבר שחלקו הצפוני של רובע מיטה וחלקו הדרומי לא יהיו מחוברים זה לזה סביב מתחם ה- BND, מפני שהמעבר מחלק אחד לשני יהיה מסובך מדי. אנשים לא יילכו גוש בניינים שלם כדי לעקוף את המתחם ולשתות קפה בבית קפה בחלק השני של הרובע. המצב הזה יהווה חסרון מבחינת האטרקטיביות של העיר. ברובע שוקק חיים של העיר, מוטב שיהיו דירות והרבה עסקים", כך לדברי הופמן. כמו כן, חלק מסוים מהדירות אמור להימכר במחיר זול יותר, כדי לקדם שילוב של אוכלוסיות חברתיות שונות ברחבי הרובע.

מרכז ה- BND החדש יקום על המתחם שבו עמד בעבר אצטדיון Weltjugend. הארכיטקט הברלינאי יאן קלייהוס תכנן את קומפלקס המשרדים הענק. אורכו יהיה 283 מטרים, רוחבו יהיה 148 מטרים, וגובהו יהיה כ-30 מטרים. למעשה הבנייה הייתה אמורה להסתיים עד שנת 2011. ואולם היעד לא הושג, בין היתר מפני שהתגלו בעיות במערכת האוורור שתוכננה לבניין.

היות שמנהרות האוורור שכבר נבנו לא עמדו בדרישות האיכות, עלה הצורך להאריך אותן בלא פחות מ-12 קילומטר. עקב ההרחבה הזו של הפרויקט, חברות בנייה אחרות לא יכלו להמשיך בעבודה בהתאם ללוח הזמנים שתכננו, והדבר הוביל לעיכובים ולשינוי מועדי הסיום של הפרויקטים. כעת מצפים ב-BND לסיום הבנייה במתחם בשנת 2016.

גם עלויות הבנייה זינקו מעלה. בתחילה הוקצו לפרויקט רק תקציבים בשווי 720 מיליון יורו. בינתיים עלה התקציב עד לכדי 1.04 מיליארד יורו, כלומר עלויות נוספות של כמעט 50 אחוז. אחד הגורמים לכך היה הדחייה במועד סיום העבודות במתחם.

גורם נוסף לעלייה במחיר הפרויקט היה הוצאות האבטחה במקום, שעלו באופן ניכר. לכך יש להוסיף את עלויות הבנייה עצמן, שהתיקרו במהלך פרק הזמן המדובר. ולבסוף, יש להביא בחשבון כי, כפי שנמסר ממשרד התכנון והבנייה הפדרלי "אי אפשר היה לפצות חברות שנקלעו לחובות כבדים בגלל הדחיות בפרויקט, בלי להקצות לעניין סכומי כסף נוספים". העלות הנקובה של הפרויקט בסך 1.044 מיליארד יורו מתייחסת לפיכך רק לחלק מהעלויות הכרוכות בו בפועל. אם כוללים גם את הוצאות העברתם של עובדי ה- BND מפולאך לברלין במסגרת העתקת מרכז פעולתו לעיר, נראה שהעלויות יטפסו אף אל מעבר ל-1.3 מיליארד יורו.

בחודש אפריל 2003 החליטה הממשלה הפדרלית של גרמניה להעתיק את משכן ה- BND מפולאך לברלין. הסיבה העיקרית להחלטה זו הייתה רצונה של הממשלה ששירות המודיעין הגרמני יפעל בסמיכות למרכזי הממשלה בבירת גרמניה. הדבר יאפשר העברת מידע על התפתחויות בעלות רקע פוליטי במהירות גבוהה יותר. הפרויקט החדש ממקם את מטה שירות המודיעין הגרמני בסמיכות רבה לקרית הממשלה בברלין. משרד הקאנצלרית ממוקם כקילומטר וחצי בלבד ממטה המודיעין. ה- BND מראה נוכחות בברלין כבר כמה שנים. השירות מחזיק משרדים עבור חלק מהעובדים באזור Gardeschützenweg הנמצא ב-Lichterfelde. בנוסף ל-2000 עובדים שיעברו מפולאך לברלין, 2000 עובדים יעברו מהמטה הנוכחי בברלין לבניין המטה החדש ברובע מיטה. 1000 עובדים של הסגל הטכני יישארו בפולאך.

בסוף חודש מרץ 2014 הושלמה בניית התשתית הטכנית והלוגיסטית בחלק הצפוני של מתחם ה- BND. כ-170 עובדים כבר החלו לעבוד בחלק זה. תפקידם יהיה להכין את המעבר של שאר העובדים למתחם בכללותו. אמצעי הבטיחות במקום קפדניים במיוחד. העובדים ייכנסו למתחם רק לאחר סריקת פניהם באמצעים מתקדמים. תיאסר הכנסת מכשירים סלולריים או מחשבים נישאים למשרדים במתחם. לב ליבו של בניין שירות המודיעין יהיה מרכז הניהול והמידע, וגם הוא יימצא במרכז הפיזי של המתחם. במרכז יותקנו אמצעי תקשורת מתקדמים שיאפשרו מעקב אחר תשדורות וקליטת תצלומים, כמו למשל תמונות לווין מסוריה או מאפגניסטן.

לכל עובד יהיו במשרד שני מחשבים. אחד מהם ישמש לתקשורת פנימית, כדי להימנע ציתות על ידי גורם חיצוני כלשהו. המחשב השני ישמש לתקשורת חיצונית. כללים ברורים יקבעו מי ראשי להיכנס לאיזה חלק במתחם. מערכת פתיחה ונעילה אלקטרונית תוודא שדלת תיפתח עבור עובד רק אם יש לו או לה הרשאת גישה לחלק הרלבנטי של הבניין. רק פינת הקפה והשירותים לא ידרשו כל הרשאת גישה…

כדי להגן על המתחם מפני מתקפת טרור, החלק הראשי של הבניין שקוע מעט ביחס לשאר חלקי הבניין. מצלמות יכסו כל פינה במקום. אם מישהו ינסה לפרוץ למתחם בכלי רכב, הוא לא יגיע רחוק. מכשולים חשמליים שמותקנים באדמה יופעלו עם האזעקה ויעצרו את כלי הרכב.

מקור: Berliner-Zeitung