בקיץ 2013 ערך המכון לניהול וחקר שווקים IMWF סקר בקרב אזרחים גרמנים לגבי מצב הדיור העכשווי שלהם ושאיפותיהם ביחס לדיור. תושבים רבים של עיר הבירה חולמים על נכס עם מטבח מאובזר מודרני ומרפסת גג – ומרביתם מרוצים ממצב הדיור הנוכחי שלהם.

תושב ממוצע בבירה הגרמנית מתגורר בדירת שלושה חדרים בת 80 מ"ר. לעתים רחוקות יש לו חנייה (13 אחוז מהנשאלים), חימום תת רצפתי (11 אחוז) או אפילו אח (13 אחוז), אך ל- 51 אחוז יש מרפסת וכמעט באותה מידה (45 אחוז) יש לתושבים מטבח מאובזר מודרני. יחד עם זאת, 82 אחוז מתושבי ברלין גרים בשכירות. לאור זאת, 69 אחוז מהנשאלים היו רוצים להתגורר מתישהו בין ארבעה קירות ששייכים להם.

two horses near Korsorerstr area

אלו מקצת הממצאים של "מחקר מרחב הדיור 2013", סקר שנערך עבור חברת המשכנתאות Interhyp בקרב כ- 1800 גרמנים. בערך שליש מהם חיים באזור המטרופולין של ברלין.
לפי הסקר, "בית החלומות" הברלינאי נמצא על נהר השפרה. עליו להיות בממוצע בשטח של 140 מ"ר, ולידו צריכים להיות מקומות מסחר וקניונים, כמו גם גישה נוחה ומהירה לאמצעי תחבורה ציבורית (95 אחוז). מבחינת הציוד והאבזור, רוב הנשאלים מייחסים חשיבות למטבח מאובזר מודרני (80 אחוז) ולמרפסת סגורה או פתוחה.

בסך הכל, 68 אחוז מרוצים ממצב הדיור שלהם כעת. עם זאת, שלושה רבעים מהנשאלים סבורים שרק בין ארבעה קירות בבעלותם שלהם יוכלו להשיג את בית החלומות האישי שלהם.
מנגד, מוצגים נתונים עכשוויים של GdW, האיגוד הארצי של חברות דיור ונדל"ן, שהגיש לאחרונה את הסטטיסטיקות שלו למאגר המידע של "מגמות ונתונים כלכליים בשוק הדיור 2013 – 2014". לפי האיגוד, שיעור הדירות להשכרה העומדות ריקות מצוי בירידה והוצאות התפעול עולות פחות מן הממוצע. לעומת זאת, מספר הדירות שעליהן יש מגבלות מועטות או אין מגבלות כלל מצוי בעלייה ניכרת, וצריכת האנרגיה מצויה בירידה.

הנתונים המקיפים לשוק הדיור הגרמני, לפי האיגוד, מבוססים על מידע שנאסף מן הארגונים החברים בו, ומידע זה הושווה עם נתונים של מקורות סטטיסטיים מקומיים וסקרים נוספים של מגמות בתעשייה. בשנת 2012, העסקים החברים באיגוד השקיעו כ- 9.6 מיליארד אירו בניהול ובבנייה של דירות.

בנוסף, בין השנים 1990-2011, כ- 62 אחוז מהחברות באיגוד עברו מודרניזציה מבחינת השימוש באנרגיה, כך לפי נתון מהמחקר. וכך, צריכת האנרגיה של הדירות שהללו בונים נמוכה בכ- 15 אחוז מהממוצע הכלל ארצי. בסך הכל, החברות המיוצגות במחקר השקיעו מאז שנת 2005 לא פחות מ- 16 מיליארד אירו במודרניזציה של המערכות שלהן. הדבר מפחית באופן ניכר את הוצאות התפעול השוטף.