נדמה שמחירי הדיור בגוש היורו נעים בכיוון אחד בלבד: למעלה.

העלייה השנתית הריאלית במחירי הנכסים מצויה מעל הערכים הממוצעים לטווח הארוך, כך מסר הבנק האירופי המרכזי (ECB) בידיעון הכלכלי האחרון שלו. עם זאת מכיוון שההתאוששות במחירי הנדל"ן נמצאת "בשלב מוקדם יחסית", בעת הזאת אין סימנים של בועת מחירים, כך טוען הבנק היושב בפרנקפורט.

"מניתוח שביצענו על נתונים מצרפיים מגוש היורו עולה כי המחירים כיום עולים בקנה אחד עם נתוני המקרו הכלכליים ואין סימנים של הערכת יתר כפי שראינו ב-2007," מסר הבנק. "עם זאת, מכיוון שמדובר בנקודת מבט מצרפית, לא ניתן לפסול הערכות יתר – ואת הסכנות הכרוכות בהן – ברמת המדינה או המחוז, וזאת במיוחד כאשר דינמיקת מחירי הדיור משולבת עם תסמינים של גידול משמעותי בנטילת משכנתאות ושל אחוזי מינוף גבוהים."

תמריצי הצמיחה הבלתי-שגרתיים – בהם ריביות ברמות שפל – מיזערו את עלות הכסף בכל רחבי הגוש, מה שמעלה תהיות לגבי יכולתו של שוק הנדל"ן להימנע מהתלקחות נוספת. הפקידים והרגולטורים האמונים על שמירת היציבות הכלכלית רגישים במיוחד לתנודות חדות במחירים, בין היתר בשל ההשלכות שנצפו לאחר קריסת שוק הדיור בספרד ובאירלנד עם ההאטה הכלכלית העולמית בשנת 2008.

מחירי הדיור עלו בשלושה אחוזים ברבעון השני של השנה, זאת לאחר עלייה של 2.7 אחוזים ברבעון הראשון ועלייה של 2.2 אחוזים ברבעון האחרון של 2015, כך לפי מדד מחירי הדיור המצרפי של הבנק המרכזי.

עוד מסר הבנק כי "בהקשר הנוכחי של סביבת תשואות נמוכה, יחד עם החיפוש המתמשך אחר אפיקי תשואה, יש לעקוב באופן צמוד אחר הסיכונים הללו."

גרמניה – הכלכלה הגדולה ביותר בגוש – היא אחת המדינות הבודדות שלא חוותה את קריסת מחירי הנדל"ן בעת המשבר הכלכלי, והיא כבר נוקטת צעדי מניעה נגד התלקחות השוק; זאת בשעה שתושביה רוכשים דירות בקצב המהיר ביותר שנראה זה עשורים. מחירי הדיור בערים כגון ברלין, המבורג ומינכן זינקו בלמעלה מ-30 אחוזים בתוך חמש שנים.

בהרצאה שנשא נשיא ה-Bundesbank יינס ויידמן ביום חמישי האחרון, הוא העיר כי "על אף שאיננו רואים סימנים מצרפיים של הערכות יתר בשוק הנדל"ן בגוש היורו, אין להכחיש כי ישנם שווקים מסויימים ברמת המדינה אשר מצויים בסכנת התלקחות."

לדברי ה-ECB, בין המדינות אשר חוו שיעורי צמיחה גבוהים במיוחד במחירי הדיור הנומינליים מאז 2014 נמצאות גרמניה, אסטוניה, אירלנד, לוקסמבורג, אוסטריה ופורטוגל; זאת בשעה ששיעורי הצמיחה הממוצעים במדינות כגון יוון, איטליה וקפריסין נותרו שליליים.

מקור: bloomberg