מצוקת הדיור בברלין גורמת לעליות חדות בדמי השכירות. עקב זאת, הסנאט המקומי מעוניין לקנות בחזרה דירות פרטיות. איגודי היזמים בתחום הנדל"ן מזהירים מ"מצב של סוציאליזם".

Panorama_berlin_lustgarten1

דמי השכירות של דירות בברלין זינקו בשנים האחרונות יותר מבכל עיר גרמנית אחרת. אפילו אלו המתפרנסים בכבוד בעיר בקושי יכולים להרשות לעצמם דירה ברבעים כמו CHARLOTTENBURG, MITTE או PRENZLAUER BERG. על פי מחקר שפורסם לאחרונה, מדד נטל השכירות בברלין עומד כעת על 41.3%. פירוש הדבר הוא שהמשפחה הממוצעת בברלין חייבת לשלם 41.3% מהכנסתה נטו כדי להרשות לעצמה להתגורר בשכירות בדירה בת שלושה חדרים.

לזינוק בשכר הדירה בבירת גרמניה, עיר גדולה שבה חיים כ-3.7 מיליון תושבים, יש סיבות שונות. על פי הערכות המומחים, 300,000 דירות חסרות כעת בעיר. דיור זול במיוחד, שהיה סימן היכר של העיר בעבר, ומשך אליה צעירים ואמנים, הוא דבר נדיר כיום. כמו כן, בכל שנה אוכלוסיית ברלין גדלה ב-40 אלף איש. בנוסף לכך, שוק הנדל"ן בברלין מהווה מגרש משחקים למשקיעים בינלאומיים, ופעילותם מעלה את המחירים עוד יותר.

הרשויות מנסות לשלוף שפן מהכובע

ברלין צריכה בראש ובראשונה דירות חדשות. הסנאט המקומי, שמונהג על ידי קואליציה של המפלגה הסוציאל דמוקרטית- SPD, מפלגת השמאל ומפלגת הירוקים, מעדיף אסטרטגיה שונה כדי להגן על אלפי תושבים מהשלכות כלכלת השוק החופשי, ומפני דמי שכירות שעולים יתר על המידה. הרשויות בעיר רוצות כעת לרכוש בחזרה בניינים שנמצאים בידיהן של חברות נדל"ן פרטיות שנויות במחלוקת כגון DEUTSCHE WOHNEN. מדובר בעיקר בבניינים שמכילים דירות למגורים. החברה מחזיקה בסך הכל בלא פחות מ-115,000 דירות בברלין, ורכישתן בחזרה מיועדת להשיב לרשויות שליטה כלשהי בדמי השכירות. ראש עיריית ברלין, מיכאל מולר (SPD), מציין, בבדיחות הדעת או ברצינות, שבכוונת הרשויות להשיב יותר מ-60,000 דירות שנמצאות כעת בבעלות DEUTSCHE WOHNEN לבעלות המדינה. יצוין כי רוב הדירות היו שייכות לרשויות בבירת גרמניה לפני שנת 2004. אז מכר הסנאט של ברלין לחברת נדל"ן במערב העיר דירות רבות, כדי למלא את הקופה הציבורית הריקה. העסקה התבצעה תמורת 405 מיליון אירו. ברבות השנים, הדירות הללו התגלגלו לידי חברת DEUTSCHE WOHNEN בדרכים שונות. עם זאת, החברה הפרטית הזו רכשה לעצמה שם גרוע במיוחד – היא מואשמת במדיניות השכרה אגרסיבית מאד ובתאוות בצע. רכישה ציבורית של הדירות הללו, על ידי עירייה שמצויה בחוב של לא פחות מ-58 מיליארד אירו, לא תהיה קלה לרשויות: בגלל העלייה המסיבית במחירי הנדל"ן בשנים האחרונות, חברת DEUTSCHE WOHNEN תיפרד מהדירות הללו רק תמורת מחיר גבוה בהרבה מהמחיר ששילמה. אין פלא, איפוא, שהחברה מגלה עניין לפחות במכירה חלקית של הדירות בחזרה לידי הרשויות.

הסנאט של ברלין מעוניין להפעיל טריק מעניין לצורך הרכישה החוזרת, במיוחד במאות דירות שמצויות בבניינים לאורך חלון הראווה לשעבר של גרמניה המזרחית: שדרות קרל מרקס בחלק המזרחי של העיר. בניינים אלו הם בעיקר בלוקים בסגנון ניאו-קלאסי עם מאות דירות. לפי התכנית, חלק מן הדיירים בשכירות ירכשו רשמית את דירותיהם במתחם. עם זאת, דירות אלה יהיו בבעלות הדיירים רק לתקופה קצרה – המדינה מתכוונת לקנות מייד את הדירות בחזרה מן הדיירים. המדיניות הזו יכולה לעבוד, משום שהדיירים נהנים מזכות רכישה מקדמית, כלומר, הדיירים פועלים במסגרת תכנית זו כמעין אנשי קש עבור המדינה. באמצעות הטריק הזה בחסות רשמית של הרשויות בברלין, מאות דירות אמורות לשוב לבעלות המדינה. חלק בלתי מבוטל – בסך הכל 755 דירות בקומפלקס הבניינים לאורך שדרות קרל מרקס – יעברו לרשות ציבורית, והדבר יגביל את חברת DEUTSCHE WOHNEN. חברת הנדל"ן הפרטית תיאלץ להאט את קצב פעילותה במקום. כך למשל, היא לא תוכל "לדחוף בכוח" שיפוצים למיניהם, או העלאות שכר דירה, מבלי להתייעץ ולקבל אישור מהרשויות.

Source: aargauerzeitung