Locals at a cafe on Weigandufer in Neukölln

שכר הדירה מטפס בכל פלחי השוק אבל שכר הדירה שסטודנטים נדרשים לשלם עולה בקצב מהיר מהממוצע. הסיבה לכך היא שסטודנטים מתמודדים על דיור מול אזרחים ותיקים ועובדים בתחילת דרכם, אך הכנסתם של הסטודנטים נמוכה הרבה יותר מאשר שתי הקבוצות האחרות. להלן מחקר ונתונים על הבעיה הזו.

צעירים שעוזבים השנה את ביתם החם והנעים של ההורים ומחפשים לעצמם מקום מגורים חדש כשהם מתחילים את לימודיהם האקדמיים נתקלים במציאות קשה יחסית בשוק הדיור. הם נאלצים כיום לשלם מחירים גבוהים יותר ממה שנאלצו חבריהם לשלם אך לפני שנים אחדות. למעשה מדובר בעלייה של לא פחות מ-37 אחוזים בשכר הדירה השנה, ביחס לנתוני שנת 2010. את הדברים מוסרים המומחים של מכון המחקר הכלכלי IW.

החוקרים השוו את מגמות המחירים בשוק בערים הגדולות במדינה וגם בערי אוניברסיטה מובילות. מכון המחקר IW יצר מדד מחירים מיוחד לדיור סטודנטים. המדד הזה מאפשר לבצע השוואה בין כ-15 ערים בגרמניה, ולסייע לסטודנטים שהפרוטה אינה מצויה בכיסם למצוא מקום מגורים זמין.

לפי נתוני המחקר לשנת 2016, ברלין ניצבת בראש רשימת הערים היקרות לסטודנטים, יחד עם מינכן ושטוטגרט. אפילו בעיר הקטנה אוסנאברוק סטודנטים נאלצים לשלם יותר בתמורה למקום מחיה. בין הערים שבהן נרשמה עלייה מתונה יחסית נמצאות זיגן, בון והיידלברג.

החוקרים הסתמכו לצורך המחקר על הצעות מחיר שנרשמו באתר ImmobilienScout24 שמשמש מוכרים, קונים, שוכרים ומשכירים בעסקאות נדל"ן ברחבי גרמניה. כדי להתמקד בהצעות השכירות שסטודנטים עשויים להתענין בהן, הם התעלמו מפלח השוק היקר ביותר בכל עיר, כעשרים אחוז מכלל ההצעות, שכן מדובר בסכומים שסטודנטים ממילא לא יוכלו להרשות לעצמם לשלם.

קצב העליה התלול ביותר נרשם בבירת גרמניה ברלין

אין הפתעה בכך שמינכן ניצבת במקום גבוה מאד ברשימת הערים היקרות לסטודנטים. בשש השנים האחרונות נרשמה בעיר עליה של לא פחות מ-25 אחוזים בשכר הדירה לסטודנטים, בממוצע. נראה שהעליה הזו לא השפיעה באופן ניכר על מספר הסטודנטים שנרשמים למוסדות בעיר. איגוד הסטודנטים של מינכן מוסר שהשנה עלה מספר הסטודנטים שנרשמו ללימודים בעיר בהשוואה לשנה שעברה. גם הם מאשרים שקשה לסטודנטים למצוא מקום מגורים זול יחסית בעיר, ושהבעיה ניכרה כבר לפני שנים אחדות. מדובר בממוצע בסכום של 615 יורו למקום מגורים, בהשוואה ל- 522 יורו לפני 6 שנים, כך מדווחים מומחי הנדל"ן של מכון IW.

ואולם, העליה שנרשמה במקרה של דירות בברלין בשש השנים המדוברות הייתה חדה אף יותר. שכר הדירה עלה בממוצע ב-37 אחוזים בפלח שוק הדיור לסטודנטים. רק במחצית הראשונה של השנה הנוכחית נרשמה עלייה של לא פחות משבעה אחוזים במדד זה. המומחים מסבירים שהדבר קשור גם להגירה הגוברת לעיר מצד אוכלוסיות אחרות. מאז שנת 2012 גדל מספר הסטודנטים המגיעים לעיר בסתיו בכ-5000, לפי דברי אחד מבכירי איגוד הסטודנטים בעיר. גם משקיעים פרטיים יכולים לאשר זאת. בערך 3700 דירות נבנו בשנים האחרונות באופן מותאם במיוחד עבור סטודנטים. דירות אלו אמורות להיות מושכרות במחיר של בין 280 ל-860 יורו לחודש. בממוצע סטודנט ברלינאי שילם בשנת 2016 בערך 407 יורו לחודש כשכר דירה, בהשוואה לסכום של 333 יורו בלבד שסטודנט כזה נדרש לשלם בשנת 2010. גם נתונים אלו נמסרו על ידי מכון המחקר הכלכלי.

עליות המחירים גבוהות יותר בפלח שוק הדיור לסטודנטים, בהשוואה לכלל השווקים לשכירות בגרמניה, וזאת מפני שהסטודנטים מתחרים במספר קבוצות אחרות באוכלוסיה. הדבר מקבל אישור גם ממומחים נוספים. מומחה הנדל"ן יאן פויגטלאנדר מסביר שסטודנטים מתקשים למצוא הכנסה נוספת, בניגוד לקבוצות אחרות באוכלוסיה, שכן הם עסוקים בלימודים ב"משרה" כמעט מלאה.

"העיר אוסנאברוק הפתיעה אותנו", מדווחים מומחי הנדל"ן

אחת הערים שהופכות יקרות יותר ויותר עבור סטודנטים היא העיר אוסנאברוק, עיר קטנה למדי בהשוואה למטרופולין כמו ברלין. מומחי הנדל"ן מודים שעליות המחירים בעיר הפתיעו אותם. עיר אקדמית קטנה זו במדינת סקסוניה תחתית בגרמניה רשמה בפרק הזמן המדובר עליות במחירי שכר הדירה הממוצע שסטודנטים מתבקשים לשלם, בלא פחות מ-25 אחוזים בקירוב. אחת הסיבות לכך היא שבעיר יש מחסור יחסי בדירות פנויות, ולא נבנו בסביבתה די דירות חדשות בשנים האחרונות. העיר גם מהווה מוקד משיכה לפליטים ולמהגרים מחוץ לארץ, שמתחרים בסטודנטים על מקומות דיור. מומחי מכון המחקר IW מוסרים שאם בשנת 2010 היה המחיר הממוצע 335 יורו לחודש לשכירות בדירה, כעת המחיר עומד על לא פחות מ- 397 יורו. בערים קטנות אחרות מגמת העלייה במחירים נוטה להיות נמוכה יותר, לדברי המומחים של מכון IW.

מי שרוצים למצוא יותר נדל"ן תמורת פחות כסף, מוטב שיחפשו עיר אקדמית קטנה ברחבי מזרח גרמניה ולא במערב גרמניה. למשל, בעיר לייפציג (שאיננה כה קטנה…) המחירים עלו מאז שנת 2010 בכ-17 אחוזים בלבד. עלייה זו כמובן אינה מתקבלת בברכה בקרב נציגי איגוד הסטודנטים בעיר, שמסרו לנו כי השינוי קשור גם להגירה החיובית הגוברת בעיר מצד מגזרים שונים בציבור בגרמניה, וגם מפעולות בינוי ושיפוץ נרחבות שגורמות לכך שדירות רבות אינן זמינות כעת. באיגוד מקווים שהעיריה והרשויות ייזמו יותר פרויקטים של בנייה שתהיה מתאימה גם לסטודנטים. לפי נתוני מומחי מכון המחקר IW, שכר הדירה הממוצע לדירת סטודנטים בעיר עלה מ-289 יורו בשנת 2010 לכ-320 יורו בשנת 2016.

המחקר אינו מציג תחזית מעודדת במיוחד עבור סטודנטים עתידיים ברחבי גרמניה. המומחים מציינים שמגמת עליית המחירים בשוק השכירות של דיור סטודנטיאלי צפויה להימשך, ותתגבר במקומות מסוימים.

מקור: faz.net