ברלין ידועה כבר זמן רב כעיר מובילה בעולם בתחום השקעות הנדל"ן וכמועדפת על משקיעי נדל"ן באירופה.
בעת האחרונה עובדה זו מקבלת אסמכתא נוספת בדמות כמה עסקאות ענק שמרעידות את שוק הנדל"ן הברלינאי, להלן כמה מהעסקאות המובילות:

+לוגיקור הגרמנית מגדילה את נתח האחזקות שלה בלוגיסטיקה גרמנית ל-40%

יחידת הלוגיסטיקה של חברת האחזקות האירופאית בלאקסטון רכשה שלושה נכסים בגרמניה בהיקף של 160,000 מטר רבוע להשכרה. בכך, החברה מגדילה את נתח האחזקות שלה במדינה ב-40%. מחיר הרכישה לא נמסר.

הנכסים, שהושכרו למחלקת הלוגיסטיקה של חנות כלבו גרמנית ששמה לא נמסר, ממוקמים ליד מרכזי הערים קולון ודיסלדורף באזור הריין-רור, לפי ההצהרה לתקשורת של מחברת בלאקסטון. העסקה הינה העסקה החמישית של לוגיקור בגרמניה, כך שכעת היא מחזיקה ב-550,000 מ"ר של שטחי לוגיסטיקה. "הרכישה הזו מגדילה באופן ניכר את החשיפה שלנו לאחד משווקי הלוגיסטיקה האירופאיים בעל הנתונים הכלכליים והתפעוליים היציבים ביותר", אמר מנכ"ל לוגיקור, מו ברזגר. "אסטרטגיית ההשקעה שלנו נותרת ממוקדת ברכישה של מוצרים בעלי איכות גבוהה ומיקום מצוין, אשר משקפים פוטנציאל ערך גבוה בטווח הבינוני והקצר. החברה תמשיך לבנות את תיק ההשקעות האירופאי שלה בחודשים הקרובים".

לוגיקור, שהוקמה לפני פחות משנתיים, מחזיקה בבעלותה כעת מעל ל-6 מיליון מטרים רבועים של נכסי מחסנים ב-12 מדינות. מקורות ממגזין השקעות הנדל"ן האירופאי (PIE) מוסרים שהרכישה האחרונה שווה כ-160 מיליון אירו.

חברת US MARATHON קונה תיק השקעות נדל"ן גרמני בן 55 יחידות מ-INTERNO

MAM Advisory, חברת בת של קרן הגידור Marathon asset Management, קנתה את 55 הנכסים הקמעונאיים הנותרים של קרן ההשקעות מלוקסמבורג German Retail Partnership מחברת Internos הממוקמת בלונדון.

הנכסים הם שילוב של קניונים שכונתיים, פארקים למסחר וסופרמרקטים עצמאיים ברחבי גרמניה, כאשר 70% מהם ממוקמים במערב גרמניה ומעוגנים על ידי חברות קמעונאיות כמו REWE, Netto, Norma, Edeka, ו-Penny. "Internos השתלטו על הקרן ועל ניהול הנכסים של GRP בדצמבר 2009" אמר המנכ"ל ג'וס שורט בהצהרה לעיתונות. "אנחנו שמחים שהשגנו תוצאה יפה עבור המשקיעים שלנו. המכירה של התיק הזה מסמנת את סופה של הקרן ואת המעבר שלה לנזילות".

GRP הושקה בדצמבר 2007 וגייסה התחייבויות להשקעות ממספר גופים מוסדיים, כמו גם מקרן השקעות הנדל"ן האוסטרלית GPT. עד כה חברת Marathon הייתה פעילה בעיקר בהשקעות חוב רכוש ברחבי אירופה, כאשר עסקאות מהתקופה האחרונה כללו את רכישת תיק ההשקעות האירופאי של הלוואות בעלות ערך של כ-280 מיליון אירו מידי קבוצת הבנקאות Lloyds בעסקה שכונתה פרויקט אברדוניה. קבוצת Marathon היא גם המחזיקה בנכסים בחברת IVG הגרמנית.

חברת RFR הממוקמת בניו יורק מוסיפה לאחזקותיה ברחוב Kudam שבברלין

חברת RFR Holding, הממוקמת בניו יורק ומובלת על ידי אייבי רוזן (אשר נולדה בגרמניה) ומיכאל פוקס, ושלה אחזקות נרחבות במנהטן, הגדילה את אחזקותיה בגרמניה עם עוד בניין לשימוש מעורב ברחוב הקניות המפורסם Kurfürstendamm. מחיר הרכישה לא נמסר. הנכס נמכר על ידי מנהל ההשקעות של חברות מתעשיית הפארמה והרפואה אייק, אשר קנה את הנכס עבור הקרן בשנת 2004. המימון לעסקה החדשה הגיעה מ-Berlin Hyp. הנכס נבנה ב-1892, ומציע 3,600 מטר רבוע להשכרה, ודייר העוגן שלו הוא דויטשה בנק.

רכישה זו הינה הרביעית ברחוב זה עבור RFR, והחברה מסרה שהיא מתכננת השקעות נוספות ברחוב. אחזקותיה של RFR ברחוב כוללות את גורד השחקים Upper West, אותו קנתה בשנה שעברה מחברת היזמות Strabag Real Estate עבור סכום של כ-300 מיליון אירו, ואת הבניין בכתובת Kurfürstendamm 188/189 אותו קנתה בהשקעה משותפת ממנהלה של דויטשה בנק, שאז היה קרוי RREEF והיום קרוי DAWN.

ממיקומם בניו יורק, RFR מנהלים נכסים בשווי 10 מיליארד דולר, כולל את בניין Seagram ואת Lever House. בגרמניה החברה מחזיקה ב-850,000 מטר רבוע, כאשר חלק נכבד מאחזקה זו הינה בעיר הולדתה של רוזן, פרנקפורט, אך גם בברלין, המבורג, ומינכן.

רוזן, שהינה אספנית אמנות מודרנית ידועה, ייסדה את RFR עם חבר ילדותה פוקס ב-1991, לכתחילה בכדי למנף את תיקי ההשקעה הפרטיים שלהם ואת קשרי המשקיעים שלהם בכדי לקנות נדל"ן בארצות הברית. אייק, אשר נוסד ב-1999, מנהל השקעות עבור חברות גרמניות בתחומי התרופות והביטוח הרפואי ועבור apoBank. בשלב זה, הקרן מחזיקה ב-173 נכסי משרדים וקמעונאות ברחבי אירופה, ובגרמניה הקרן מחזיקה בתיק נכסי מגורים בשווי 2.4 מיליארד דולר.

Industria הגרמנית מגייסת נכסי ניהול בכ-מיליארד אירו ומתמקדת בבנייה חדשה

קבוצת נכסי המגורים Industria Wohmen, שהינה חלק מהבנק הפרטי M.M Warburg, הגדילה בשנה שעברה את הנכסים שתחת ניהולה מ-240 מיליון אירו ל-925 מיליון אירו והציבה לעצמה כמטרה לעבוד באופן צמוד יותר עם יזמים ולרכוש פרויקטים בתחום הבנייה החדשה.

החברה מנהלת כעת 12,500 יחידות מגורים, עלייה משמעותית מכ 10,700 יחידות אותם ניהלה בסוף שנת 2013. סך כל העסקאות בשנת 2014 עמד על כ-327 מיליון אירו, מתוכם כ-261 מיליון אירו כתוצאה מרכישות. "במיקומים רבים, תשואות מהשקעה בנכסים קיימים התקרבו לתשואות מהשקעה בבנייה חדשה" אמר קלאוס ניוהונר-פף בהצהרה לעיתונות. "לכן אנו מחפשים לשתף פעולה עם יזמים, דרך עסקאות עתידיות כמו גם כשותפים למימון". הוא אמר שהביקוש לנכסי מגורים ממשקיעים פרטיים ומוסדיים נותר גבוה ב-2014. "למרות עליית המחירים, התשואות מנכסים מושכרים נותרו אטרקטיביות בהשוואה לנכסים אחרים עם פרופיל סיכון דומה, והריבית הנמוכה מייצרת הזדמנויות מימון טובות".

Industria, חברת בת של הבנק Degussa וחלק מהרשת וורבורג, סגרה סבב גיוס של 550 מיליון אירו עבור חמשת הקרנות הפתוחות שלה, אשר שוות יחד 800 מיליון אירו. בשנה שעברה היא השיקה קרן שישית ולראשונה רכשה נכסים בעיר בון. הקרן גם פעילה בתחום ההפרטות, ומכרה בשנה שעברה 634 דירות עבור 66 מיליון אירו, לעומת 558 דירות עבור 55 מיליון אירו ב-2013.

מקור: pie-mag