Potsdamer Platz berlinיותר ויותר אנשי עסקים מעדיפים להעביר את מרכז פעילותם כעת מלונדון לברלין. עסקים בריטיים רבים כבר החלו להתענין בעיר, ואחד מהם כבר סיים להעביר את עסקיו לברלין. תומאס שניידר כבר דאג לעניניו. הוא לא רוצה להמשיך להמתין ולראות מה יהיו התוצאות הפוליטיות בבריטניה, אם ברקסיט ימומש, או שברקסיט לא ימומש, או שמא תועבר איזו חבילת החלטות לא ברורות לכאן או לכאן.

בנקאי ההשקעות שניידר ארז את חפציו בלונדון, סגר את הלאפטופ שלו ועבר לברלין. שניידר הוא המייסד של חברת BRICKVEST שמהווה פלטפורמת אינטרנט למשקיעי נדל"ן, וכעת הוא עובד ממשרדים ברובע מיטה עם שלושה עמיתים לעבודה. בעתיד הוא מתכנן להרחיב את היקף עסקיו בעיר.

ב-12 החודשים הבאים אמור צוות העובדים של שניידר לגדול עד לא פחות מ-35 עובדים. נראה שהוא פליט הברקסיט הראשון שעבר לברלין. הוא מציין שאם יתממש התרחיש של פרישה מלאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, לא ייראה בלונדון עתיד פיננסי מזהיר. ולגבי השאלה האם בברלין נשקף עתיד מזהיר לעסקיו, יש לחכות עוד קצת כדי לתת תשובה טובה יותר.

דמי השכירות בבירת גרמניה נמוכים בשלושים אחוז בהשוואה לבירת בריטניה

שניידר מציין שבברלין הוא משלם דמי שכירות נמוכים בשלושים אחוזים, אך לא רק זאת. השטח המשרדי שהוא יכול לשכור כאן טוב יותר מזה שעמד לרשותו בלונדון. וכמו כן יש להוסיף למשוואה את גורם הלייף סטייל של ברלין ואת הוצאות המחיה הנמוכות באופן ניכר מהוצאות המחיה בלונדון, עיר ידועה כיקרה במיוחד. ייתכן שיש שיקולים חשובים אף יותר מהוצאות כגון אלו המתוארות לעיל: בבחירה בין ברלין ללונדון, שניידר וצוותו הביאו בחשבון את מאגר כוח האדם המקצועי העומד לרשותם בכל מקום. בברלין אפשר למצוא מתכנתים טובים, שרבים מהם מגיעים ממדינות מזרח אירופה.

שניידר מאמין שרק עם כוח אדם כזה, שבלונדון עלות העסקתו גבוהה בהרבה, אפשר יהיה לפתח את המוצרים הפיננסיים של העתיד – כגון אפליקציות BLOCK CHAIN חכמות לשוק ההשקעות בנדל"ן. הרעיון הבסיסי בתחום זה דומה לאופן שבו נוצר המטבע האלקטרוני BIT COIN לפני שנים אחדות. מדובר במאגר נתונים מבוזר שנוצר משיתוף בין רשת של מחשבים רבים. מאגר זה מכיל נתונים מוצפנים ומאובטחים על עסקאות נדל"ן, במבנה שמכונה בלוק.

מבנה עתידי זה בשוק ההשקעות בנדל"ן יאפשר למשקיעים לעקוב ברציפות אחר נתוני נדל"ן, ויפחית את הצורך בעבודתם של נוטריונים. שניידר מציין שהצוות שלו פיתח אפליקציה ראשונית כזו והגיש עליה בקשה לפטנט. הם מקווים שהבקשה תאושר בקרוב ושיוכלו לצאת איתה לדרך תוך לא יותר משבעה חודשים. בנוסף לצוות הפיתוח, הוא מתכנן להקים בברלין גם את משרדי הנהלת החברה. בברלין יהיה קל לעבוד עם אנשי הקשר והשותפים של החברה.

יש חשיבות רבה לכוח האדם המקצועי שאפשר לשכור את שירותיו בברלין

לדברי סטפן פרנצקה, מנכ"ל סוכנות התמיכה העסקית BERLIN PARTNER, לא פחות מכ-25 חברות בריטיות כבר הביעו התענינות במעבר לברלין וביקשו לקבל מידע על האפשרויות הגלומות בה. בשתיים מהן מדובר כבר באינטרס ממשי למעבר. אחת מהן צפויה לפתוח עוד החודש משרד בבירת גרמניה. הוא לא מעונין למסור פרטים נוספים בנושא, פרט לכך שמדובר בחברה בתחום השירותים הפיננסיים.

מאגר הכשרונות שאפשר למצוא בברלין הוא אחת הסיבות העיקריות לאינטרס של חברות בריטיות צומחות ודינמיות במעבר אליה. בשבעים אחוזים מהפניות, המתענינים מציינים ששמעו דברים חיוביים על היצע כוח האדם המקצועי והמיומן, למשל בתחומי טכנולוגיה ופיננסים, שאפשר למצוא בעיר. כמו כן, ברלין מתחרה בערים אחרות בהיבטים חשובים נוספים. למשל, האופי הבינלאומי שלה. פרנצקה מציין שזו עיר שאפשר כיום להסתדר בה היטב באמצעות השפה האנגלית. מתחרות אפשריות לברלין יהיו בירת אירלנד דבלין כמו גם כמה ערים סקנדינביות, אך בערים אלו יוקר המחיה גבוה יותר. ערים אחרות אינן בינלאומיות מספיק כדי להוות זירה חמה לחברות סטארט אפ. בחברות כאלו מייחסים חשיבות רבה יותר ויותר לסביבה שבה העובדים ירגישו בנוח, בכל תחומי עבודתם וחייהם.

צמיחה מרשימה בסצנת חברות הסטארט אפ בעיר

פרנצקה מסביר שבברלין אפשר לקבל השראה מהצמיחה בענפים המקבילים לענף שבו את או אתה עוסקים. במיוחד מדובר בתחום הפיננסי, ודוגמאות טריות לכך הן הבנקים החדשים N26 וכן SOLARIS BANK שנוסדו לאחרונה בעיר, ומספקים שירותי בנקאות ישירה. גם קישורים לעסקים בערים אחרות חשובים ליוקרתה של ברלין. העיר קרובה עסקית לערים כמו תל אביב, פאריס, שנחאי וניו יורק, וכמובן לונדון. יותר ויותר עסקים פיננסיים בברלין מקבלים רשיונות ודירוגים יוקרתיים שמעידים על רמת אמון גבוהה בהם ברחבי העולם.

הביקורת הפיננסית של גופים פדרליים בגרמניה מחמירה בהרבה מהביקורת של גופים במקומות אחרים

אפילו לאיש בנקאות רציני כמו שניידר לא יהיה קל לקבל בהקדם האפשרי רשיון פעולה מלא מרשויות ממשלת גרמניה. בלונדון הדברים היו פשוטים יותר, כך הוא מדווח. רשויות הפיקוח הפיננסי הבריטיות, FCA, אימצו מדיניות ידידותית לאנשי עסקים וליזמים. הם מעודדים הגשת הצעות ורעיונות חדשים. ביחד עם הרשויות הללו, החברה של שניידר הצליחה לגבש בתוך לא יותר משמונה חודשים מודל עסקי ולקבל רישוי פעולה בלונדון, שאפשר ליישם אותו גם במקומות אחרים ברחבי אירופה, ובמיוחד במקרה של ברקסיט. שניידר מדגיש שהתיאום מול הרשויות בלונדון היה ממש "עבודה משותפת".

כדי לשמר את הרשיון שהחברה קיבלה בבריטניה, חלק קטן מן העסק ימשיך לפעול מלונדון, עד להודעה חדשה. שניידר מציין שכאשר ברקסיט יבוצע, יהיה על החברה בוודאות לחפש עוגן מוצק יותר באירופה. הוא מקווה שהדבר יתאפשר בברלין, אך מודע גם לכך שהרשויות בדבלין בירת אירלנד נוהגות בגמישות רבה יותר בתחום הפיקוח והרישוי הפיננסי, מסתבר שגם באירלנד זיהו את הפוטנציאל לצמיחה פיננסית בעקבות מעבר גופים עסקיים מלונדון לאירופה, לאחר תוצאות משאל העם בבריטניה. והדבר עשוי להקל על המיזם שלו לפעול גם משם בעתיד.

מקור: morgenpost