20150812_194510_700

מי שעובד בברלין בדרך כלל גם גר בעיר. מספרם של אלו שמבצעים יוממות (Commuting) אל העיר בכל בוקר, והחוצה ממנה בסיום כל יום עבודה איננו גבוה כלל ביחס לערים גדולות אחרות. באזור ברנדנבורג מסתמנת מגמת שינוי בדפוס זה.

באזור ברנדנבורג של מדינת ברלין-ברנדנבורג המגורים זולים באופן ניכר בהשוואה למגורים בתוך ברלין עצמה. בראש ובראשונה, יש באזור עשרות אלפי דירות זמינות, קצת מעבר לפרברים האמידים שמסביב לברלין. ואולם, הביקוש לדירות אלו אינו גבוה. בשונה מהאזור סביב מינכן, העיר שבה יוקר המחיה הוא הגבוה ביותר בגרמניה, או בפרנקפורט ושטוטגרט היקרות אף הן, נראה שהסביבה הלא מיידית של ברלין עדיין איננה מושכת דיה.

רק 21% מאלו שרשומים במסגרת עבודתם כזכאי הביטוח הלאומי בברלין מתגוררים מחוץ לעיר עצמה. הדברים עולים מסקר מקיף שפרסם לאחרונה איגוד BBU, המייצג אנשי עסקים ויזמים בתחום הבנייה במדינת ברלין-ברנדנבורג. מדובר בשיעור נמוך באופן ניכר בהשוואה לעיר מינכן, שבה 77.5% מהמועסקים בעיר שרשומים כזכאי ביטוח לאומי מתגוררים למעשה מחוץ לתחומיה. במינכן הדבר קשור כנראה לקושי הבולט של עובדים לעמוד במחירי הדירות או בדמי השכירות הגבוהים בעיר זו, שהיא גם עיר הבירה של מדינת בוואריה. איגוד BBU תובע כעת מהרשויות במדינת ברלין-ברנדנבורג להירתם לפעולה מהירה למען הנגשה והסדרה של דיור הולם לברלינאים לא רחוק ממקומות עבודתם.

הרשויות המקומיות בסביבות ברלין מנסות לשנות את התמונה

ארסברג, אחד הפרברים של מינכן, היא שם מוכר בגרמניה. אך לעומת זאת, אברסוולד, בקרבת ברלין, איננה מוכרת כל כך. כך מציינת מארן קרן לאתר "מורגנפוסט", יושבת ראש BBU בהתיחסותה לדילמה שניצבת בפני הנוגעים בדבר בענין זה. בכמעט 27 שנים מאז נפילת החומה אפשר היה לצפות שעיירות נאות ברחבי אזור ברנדנבורג יהפכו למוקד משיכה, בעיקר בגלל צמיחתה של ברלין. קרן מציינת שיש תקווה לשיפור, והיא מביאה כדוגמה את העובדה שרק בחמש או בעשר השנים האחרונות, תושבי ברלין גילו את הפארקים היפים ואת הטבע שיש לברנדנבורג להציע. היא מקווה שמגמות אלו יתרמו לצמיחת המגורים באזורים סביב ברלין, וסבורה שהמגמות יתחזקו.

באיגוד BBU מדגישים שחשוב כי עיירות באזור המדובר יהיו חייבות לצאת במסע שיווק אגרסיבי יותר כדי ליידע תושבים עתידיים ביחס ליתרונות הגדולים הגלומים בחיים בהן. דירות זולות יחסית ברמת מפרט טכני גבוהה, שרבות מהן מצויות בשכונות עתיקות וחינניות, שווקים מקומיים שבהם אפשר לקנות תוצרת טרייה. בעיירות האלו יש גם היצע טוב של שירותי רפואה ואפשרות לפתיחת עסקים קטנים משגשגים. קרן מציינת שהרשויות בעיירות אלו צריכות לגרום למשקיעים הפוטנציאליים ברכישת דירות שם לחוש את היתרונות הללו באופן מוחשי. היא מוסיפה שבמסגרת מסע שיווק זה מדינת ברלין-ברנדנבורג צריכה לסייע לרשויות המקומיות בפרסום.

רק 40 דקות ממרכז ברלין…

מבקרים באזור מתרשמים, למשל, עמוקות מכך שהעיירה ברנדנבורג שעל נהר ההאבל נבנתה באופן יפה. ואולם, העיר מאבדת בכל זאת תושבים, וזאת על אף הבנינים העתיקים שבה והעובדה שהיא שוכנת על גדות נהר יפה. שיעור הדירות הריקות במקום צמח בתקופה האחרונה והגיע לכדי 13 אחוז. העיירה מרוחקת רק 70 קילומטר מברלין ואפשר להגיע אליה ברכבת מברלין אלכסנדרפלאץ ב-40 דקות.

אך הנסיעות הללו, שאינן ארוכות במיוחד, גם אינן זולות באופן יחסי. כרטיס נסיעה ברכבת לצורך עבודה יומיומית בעיר יעלה בסך הכל 2000 יורו לשנה, לפי הנתונים שנמסרו על ידי מארן קרן. אפילו מנוי עונתי לרכבת יעלה רק מעט פחות מכך. באיגוד BBU מדגישים לפיכך את החשיבות במאבק על הוזלה של מחירי הנסיעה וגם את חשיבות שיפור לוח הזמנים של הרכבות והוספת קווים שיעברו בזמנים מדויקים.

דירות ריקות בפרברים המרוחקים

גם אם העיירות ברחבי מדינת ברלין ברנדנבורג אינן מושכות במיוחד את תושבי העיר ברלין כרגע, מגמה נוספת ניכרת באזור, לדברי המומחים של איגוד BBU. הם מדווחים על מגמת הגירה מתונה מכפרים קטנים לעיירות גדולות יותר, והכל בתוך האזור. מארן קרן מציינת שמדובר בראש ובראשונה על מעבר על בני 55 ומעלה. לפי נתוני איגוד BBU, יש בסך הכל ברחבי ברנדנבורג 27 אלף דירות שעומדות כעת ריקות. רק 7000 מתוכן הן דירות ישנות שמיועדות להריסה. לאור ביקושי השיא בתוך העיר ברלין, ברור שיש כאן פוטנציאל טוב לפתרון דיור עבור 20 אלף משקי בית בטווח הזמן המיידי ובטווח הביניים. מארן קרן מציינת שמאז שנת 1991 נהרסו באזור 60 אלף דירות, ורק 15 אלף דירות חדשות נבנו בו על ידי היזמים הפעילים באיגוד BBU של מדינת ברלין ברנדנבורג.

לא בכל המקומות באזור יש אותו שיעור של דירות ריקות. כך למשל, בפוטסדאם שיעור זה עומד על 2.2% בלבד, בעוד שבפריגניץ הוא עומד על לא פחות מ-18.2%. עד שנת 2020 יהיו בפוטסדאם, בירת מדינת ברנדנבורג כ-177 אלף תושבים, כלומר כעשרת אלפים יותר ממספר התושבים שנרשם בשנת 2015. באיגוד BBU מעריכים כי יהיה ביקוש לבניית עד 4000 דירות חדשות בפוטסדאם עד שנת 2020, ובמהלך השנה הקרובה יזמי הנדל"ן המקומיים מתכוונים להשקיע באופנים שונים בפיתוח המקום לא פחות מ-125 מיליון יורו, כאשר 50 מיליון מתוכם יושקעו ישירות בבנית דירות. מדובר בהשקעה ברמת שיא שטרם נרשמה כמותה באזור. יצוין שגם עלויות הבנייה במקום מזנקות, וקרן מציינת שהדבר מקשה על המשקיעים והיזמים. היא מזהירה שהוצאות בניה גדלות והולכות יתורגמו לדמי שכירות גבוהים יותר לשוכרי הדירות החדשות שייבנו.

מקור: Morgenpost