כדי להבין עד כמה גדול פוטנציאל הרווח הגלום ברכישת דירה בברלין לא צריך לעשות חישובים מסובכים. כל מה שצריך לעשות זה להסתובב כמה שעות בשכונת פרנצלאואר ברג שבמזרח העיר.

מסעדות, גלריות וברים אופנתיים, מכוני יוגה יוקרתיים, משרדים מעוצבים וגני משחקים מושקעים מחכים מאחורי כל פינה למרגלותיהם של בניינים משופצים מסוף המאה ה-19. אימהות מטופחות חמושות בעגלות תינוקות שעולות כמו מכוניות ממלאות את בתי קפה. הרחובות צרים, שקטים וטובלים בירק. ומחירי השכירות? בשמיים. אם בכלל מצליחים למצוא דירה.

פרנצלאואר ברג, נכון להיום, היא השכונה המבוקשת ביותר בבירה הגרמנית. לא רק בקרב מי שמחפשים דירות להשקעה בברלין – אלא בעיקר בקרב ציבור השוכרים. על-פי נתונים עדכניים של איגוד חברות הניהול והאחזקה של מחוז ברנדנבורג-ברלין (BBU), רק 1.6% מהדירות בשכונה אינן מאוכלסות.

Prenzlauer Allee S-Bahn for site

שכר דירה ממוצע של 10 אירו למ"ר

שכר הדירה הממוצע בשכונה עלה בשנה האחרונה בכ-6% ונע כעת סביב 10 אירו למ"ר. באזורים הנחשקים ביותר הוא יכול להגיע גם עד 15 אירו למ"ר ואף יותר. על-פי בדיקה שנערכה לא מזמן, שכר הדירה הגבוה ביותר בברלין נמדד בשדרת אונטר דן לינדן, המובילה לשער ברנדנבורג ונחשבת למרכז ההיסטורי של העיר. במקום השני נמצא קולוויצפלאץ שבלב לבה של פרנצלאואר ברג. עבור אנשים רבים – בעיקר בני מעמד הביניים – דירה בברלין שממוקמת שם היא דירה במקום הטוב ביותר שיש.

ולא בלי סיבה. האוכלוסיה המתגוררת בשכונה חזקה ומתוחכמת. מהגרים גרמנים עשירים מדרום המדינה, זרים מבוססים ממדינות מערב אירופה וצפון אמריקה, עורכי דין, רופאים, אדריכלים, אמנים, ובעיקר הרבה מאוד משפחות צעירות שרואות בפרנצלאואר ברג סוג של גן-עדן אורבני קטן שבו יש כל מה שהן צריכות – שלווה, ביטחון, חינוך מצויין, אוכל מעולה, חיי שכונה צבעוניים, סופרמרקטים אורגניים ובתי עסק קטנים ומיוחדים.

ישראלי המתגוררים באזור – ויש לא מעט כאלה – מספרים שמעולם לא ראו שכונה עם כל כך הרבה פעוטונים, גני ילדים ופעילויות לקטנטנים. ברדיוס של קילומטר אחד סביב הלמהולצפלאץ, לדוגמה, אחת הכיכרות היותר פופולריות בשכונה, יש יותר מעשרה גני משחקים ציבוריים. כולם מצוידים במתקנים הכי חדשים שיש, ומתוחזקים בצורה מדהימה.

משכונת פועלים מוזנחת לפנינה יקרה

וכל זה, בשכונה שהייתה עד לפני עשרים שנה אחד האזורים המוזנחים ביותר בעיר. שכונת פועלים ששרדה את מלחמת העולם השנייה במצב פחות או יותר סביר ואז הלכה והתפוררה והאפירה תחת השלטון הקומוניסטי של מזרח גרמניה. מי שהיה בפרנצלאואר ברג בימים שלאחר נפילת החומה ומאז לא שב לבקר בה יוכה בוודאי בהלם אם יסתובב עתה ברחובותיה. הג'נטריפיקציה הפכה את פניה, ציחצחה את בתיה והפכה אותה לפנינה אמיתית.

מי שזיהה בזמן שזהו הכיוון שאליו הולכת שכונת הפועלים המוזנחת – שרבים מבנייניה עמדו נטושים ערב האיחוד, ושעל חלקם השתלטו קומונות של פנקיסטים ואנרכיסטים – הרוויח בענק. האוכלוסייה האיכותית שהיגרה לפרנצלאואר ברג במהלך השנים האחרונות משכה אליה משקיעים אמידים רבים וייקרה את מחירי הדירות בשכונה באופן דרמטי. אלה עלו בעשרות אחוזים בעשור האחרון, ונעים היום בין 2700-3100 אירו למ"ר, תלוי באזור ובמצב הבניין.

המחירים האלה, רק לשם השוואה, גבוהים בכ-20% לפחות ממחירי הדירות בשכונת וייסנזה הסמוכה – ומהממוצע הכללי ברובע פנקו, שפרנצלאואר ברג היא חלק אינטגרלי ממנו.

מי תהיה פרנצלאואר ברג הבאה

לכן, חברות העוסקות במכירת דירות להשקעה בברלין משתמשות תמיד בפרנצלאואר ברג כדוגמה למה שעתיד לקרות גם לשכונות פופולריות אחרות בעיר, כמו פרידריכסהיין, וודינג ונויקלן. מה שהן עוברות כרגע, פרנצלאואר ברג עברה בדיוק לפני עשור – והכיוון, בסופו של דבר, כמעט זהה. המחירים לא יישארו נמוכים לנצח וכדאי לנצל את ההזדמנות לפני שיהיה מאוחר מדי.

אבל מתברר שגם בפרנצלאואר ברג היקרה והמבוקשת, למרבה הפלא, יש עדיין כמה הזדמנויות. צריך פשוט לדעת איך למצוא אותן. קבוצת אינספיריישן גרופ הישראלית, המתמחה בשיווק נכסים להשקעה במיקומים אטרקטיביים בברלין ובמחירים הנמוכים משמעותית ממחירי השוק, מחזיקה ברשותה כבר כמה פרויקטים בשכונה אותם היא מנהלת בהצלחה. אם אתם מעוניינים בדירה במקום הכי לוהט בברלין – ובמחיר שעדיין יכול לספק לכם תשואה נאה – צרו קשר עם אחד מסוכני המכירות של הקבוצה.