על אף ההאטה העולמית, מחירי הנדל"ן הגרמני צפויים להמשיך לעלות.

מחירי הנדל"ן בחמש הערים הגדולות של גרמניה עלו ב-1.1% ברבעון השני של 2015, כך לפי המדד של JLL Victor. עלייה זו מתונה בהרבה מאשר ברבעונים קודמים, ולכן – אף שעליית המחירים צפויה להימשך – ההמלצה למשקיעים היא לבצע התאמת ציפיות תשואה.

ראלף קמפר הוא ראש גוף הייעוץ להערכה וסחר של גרמניה. בהודעה ששוחררה לעיתונות מוקדם יותר החודש, קמפר צוטט כאומר כי "אין דעיכה בביקושים לשוק הנדל"ן הגרמני מצד משקיעים בינלאומיים, וזאת למרות חוסר הוודאות הגיאופוליטי השורר בעולם, כגון באוקראינה – ואולי אף בעקבותיו".

חרף העלייה הצפויה בשער הריבית האמריקאי והמשבר ביוון, נדל"ן בגרמניה צפוי להמשיך להיות אטרקטיבי עבור משקיעים, לדבריו. "שוקי הנדל"ן בגרמניה, בייחוד המובילים שבהם, רואים רווח ניכר מתזרימי הון. על רקע זה לא ניתן לשלול המשך עלייה במחירים," אמר קמפר.

עד תום הרבעון השני, המדד עלה ב-4.9% על פני 12 חודשים, אך בין הרבעונים חלה האטה משמעותית. העלייה הגדולה ביותר אירעה במחירי דירות בברלין, שם המדד טיפס ב-3.5%, ולאחריה מינכן שדיווחה על עלייה של 3%. בשתי הערים דווח על ירידה משמעותית בתשואה, ועלייה במישור זה צפויה, לדברי JLL, רק בטווח הבינוני והארוך.

"עד תום שנת 2015 – וכנראה גם אל תוך השנה הבאה – צפוי המשך במגמת הנזילות הגבוהה ותשואה נמוכה מאוד על מחירי הקנייה," קמפר הבהיר. "גורמים אלה מאותתים לשחקנים בשוק לבצע התאמת ציפיות תשואה".

הנתונים בפועל

על-פי המדד, רובע הבנקאות של פרנקפורט טיפס ב-0.4% ברבעון השני; המבורג ודיסלדורף דיווחו דווקא על ירידות, של 0.4% ו-1% בהתאמה. על-פני 12 החודשים האחרונים, מינכן מובילה עם עלייה של 8.7%, אך קמפר טוען כי דווקא ברלין מהווה שוק אטרקטיבי במיוחד עבור משקיעים. לדבריו, המקומות המובילים בבירה כבר מראים ביצועים טובים ב-20% מאשר בתקופת העליות שהתרחשה ב-2007; נתון זה מדגיש את חשיבותו של השוק הברלינאי.

התשואה בכלל הערים ירדה לרמה של 9.4%+, בהשוואה ל-9.9%+ ברבעון הקודם. הזדמנויות ההשקעה הטובות ביותר נצפו במינכן (13%+), ולאחריה ברלין (9.9%+), פרנקפורט (9.6%+), המבורג (7.8%+) ודיסלדורף (5.4%+).

מקור: PIE.MAG