תושבי העיר הצביעו על גורלו של שדה התעופה טמפלהוף, שריד ממלחמת העולם השנייה.

ברלין, גרמניה. זהו אחר צהריים שמשי בחודש מאי וברלינאים במכנסונים ועליוניות ביקיני משתרעים על הדשא שבין מסלולי ההמראה השונים של שדה התעופה טמפלהוף, אותו מבנה אייקוני שהיווה עורק חיים לחלקה המערבי של העיר, כאשר זו הייתה תחת מצור של הסובייטים ב-1948. על המסלול, טור של רוכבי אופניים חולף על פני קבוצת רצים. במרכז המתחם, בו עומד שדה נטוש של 300 דונם, גנן מפתח חלקה קטנה ומשקה את צמחיו. "זה מדהים", אומרת קתרינה הופמן בת ה-31 בחיוך גדול, בעודה משתזפת בשמש הנעימה ומשחקת עם בנה הקטן "אנשים מפתחים כאן פרויקטים משלהם, כך שזה מקום מאוד רגוע ויצירתי".

אולם כל זה ייפסק בקרוב, לאחר שמצביעים דחו את התכניות להקמת פרויקט פיתוח רחב היקף בשדה התעופה הנטוש טמפלהוף, אשר הפך בשנים האחרונות לפארק עירוני פופולרי.

למרות משאל עם קודם, שקרא להשאיר את שדה התעופה פתוח, המקום נסגר בשנת 2008. מאז, המתחם הפך באופן ספונטני לאחד מהפארקים העירוניים המיוחדים והמוזרים בעולם: שטוח, חסר עצים, ומלא במסלולי המראה ופנסים תעשייתיים. אולם ביום ראשון שדה התעופה שהפך לפארק נאלץ להיאבק שוב על זהותו, הפעם כנגד תכנית המעוניינת לבנות במקום ספרייה ציבורית ופרויקט פיתוח נדל"ן.

ב-1948, שדה התעופה טמפלהוף סייע למנוע את השתלטות הסובייטים על חלקה המערבי של העיר, שנשלט על ידי כוחות בעלות הברית. במבצע שזכה לכינוי "מבצע ויטלס", כ-300,000 גיחות נעשו על ידי טייסים אמריקאים לטובת חלוקת אספקה לתושבי העיר הנצורה. בעוד שבשדה התעופה עצמו אין סממנים רבים המעידים על חשיבותו ההיסטורית של המקום, ישנם כאלו הרואים מאבק זה כחלק ממאבק גדול יותר על עתידה של העיר.

הצעת הממשלה כללה מתחם רחב ידיים ומלא מדשאות, לפרויקט נדל"ן המשלב בין בנייני דירות, חנויות, מגרשי ספורט ואגם.
הסנאט בברלין טען כי הפרויקט ישאיר כ-230 מתוך 300 הדונמים כשטח פתוח ושבנייני הדירות בברלין דרושים כדי להתמודד עם העלייה החדה במחירי השכירות בעיר.

המתנגדים לפרויקט, ובתוכם התארגנות של אזרחים הנקראת "100 אחוז שדה טמפלהוף", חששו כי הדירות בפרויקט השמורות לבעלי הכנסה ממוצעת, יחוו במהרה עלייה גבוהה במחירי השכירות ושפיתוח האזור יאיץ את תהליך הג'נטריפיקציה המתרחש גם כך בעיר. הקבוצה אספה 185,000 חתימות בכדי שמשאל העם בנושא יתרחש. "דיור בר השגה ודיור חברתי הם שני דברים שונים" אומרת נורה סאלס-אלאנס, המתנדבת ב"100 אחוז שדה טמפלהוף". היא טענה שאילו הממשלה הייתה כנה בנוגע לכוונותיה, התנאים היו מוגדרים באופן ברור יותר והם היו נכנסים אל תוך תכנית הפיתוח עצמה. "מחירי השכירות לא מובטחים ולא מעוגנים בחוק. זוהי רק אמירה כללית של הממשלה".

סקר שנערך לאחרונה הצביע על כך שהברלינאים – שרואים את תהליכי הג'נטריפיקציה כאחד האיומים המרכזיים לעיר הרגועה והשלווה שלהם – התנגדו לפרויקט הפיתוח הממשלתי ברוב של 54% אל מול 39% של תומכים בפרויקט.

"זהו אכן הפסד, ואפילו הפסד צורב", כך אמר ראש העיר וואוורייט ממפלגת SPD לתחנת הרדיו המקומית אינפורדיו RBB ביום שני. "התושבים החליטו שהכול יישאר במצבו הנוכחי. וזה בדיוק מה שנעשה.

 

מאת: Jason Overdorf, ברלין
globalpost.com, פורסם ב- 24 במאי 2014